מיכל האמוניה בחיפה, ארכיון (צילום: חיים נתיב)
"שלב מכריע במאבק". מיכל האמוניה | צילום: חיים נתיב

אחרי שבית המשפט בחיפה הורה היום (ראשון) על סגירת מפעל האמוניה, ראש העיר יונה יהב בירך על ההחלטה. "ביצענו שלב מכריע במאבק ארוך שנים. לא נפסיק עד שמפרץ חיפה יהיה נקי מזיהום ומסכנה".

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

"זהו מאבק בן 13 שנה, שניהלתי יחד עם עיריית חיפה, כדי להוציא את מכל האמוניה מפרץ חיפה מסכנה מידית למיליון תושבים", הסביר יהב שהודה לשופטת בית הדין לעניינים מקומיים וכינה את החלטתה - אמיצה. "לא נפסיק את המאבק עד שמפרץ חיפה יהיה נקי מזיהום ומסכנה. אני קורא לשר להגנת הסביבה לבטל לאלתר את היתר הרעלים למפעל כדי שהדברים האלה יהיו חד-משמעיים".

אין תמונה
"לא נפסיק להיאבק", יהב

על אף שביעות הרצון של ראש העיר, בארגונים סביבתיים בחיפה הגיבו באופן מסויג וטענו כי מדובר בהחלטה ריקה. "ההחלטה שהתקבלה היום לריקון המיכל מעידה על ההבנה הלאומית כי קיום מערך אמוניה במרכז מטרופולין הומה הוא סכנה ציבורית", אמרה ד"ר רויטל גולדשמיד, דוברת פורום אדם סביבה. "עם זאת, זהו מס שפתיים בלבד: בפועל כ-5,000 טון אמוניה במיכל מוגדרים עתודה לאומית לשעת חירום, שלא ניתן לרוקן, ובית המשפט לא נתן את הדין לגביהם.

למעשה התקבלה החלטה שלא יהיה ניתן לבצע והמיכל ישאר מלא בחלקו. הבעיה נפתרה רק לכאורה. עקב החלטת בית המשפט וההכרה בסכנת מערך האמוניה, אנו מצפים מהמשרד להגנת הסביבה לא להאריך את היתר הרעלים למיכל ולמערך האמוניה במפרץ חיפה".

"איום אסטרטגי על תושבי חיפה"

מנגד, בסיעת הירוקים במועצת העיר בירכו על ההחלטה, אך ציינו כי מדובר רק בתחילת הדרך. "החלטת בית המשפט חשובה ונכונה ומאמצת את מסקנות הארגונים הירוקים במשך יותר מ-10 שנים", אמר יו"ר הסיעה אביהו האן. "חיפה כימיקלים אינה נכס אסטרטגי אלא איום אסטרטגי על תושבי חיפה".

"המיכל ומצבו הבטיחותי מהווה סכנה למיליון תושבי מטרופולין חיפה", הוסיף. "אנו מקווים שמאבק של שנים רבות בהובלת הירוקים של חיפה וארגונים סביבתיים נוספים מגיע לסיומו. אנו מצפים מחיפה כימיקלים למצוא את מקומם במקום אחר ובוודאי לא במפרץ חיפה העמוס במפגעים פטרוכימיים מזהמים. זהו צעד ראשון ליצירת חזון חדש של מפרץ חיפה ירוק. השלב הבא, התארגנות בשני שלבים לפינוי מתחם בז"ן, כאשר בשלב הראשון - צמצום מסיבי בתפוקות ולאחר מכן -הוצאת המפעל ממפרץ חיפה".

בארגון מגמה ירוקה אמרו כי מכל האמוניה הוא "הפצצה המתקתקת במפרץ חיפה", ובירכו על המהלך. "הגיע הזמן שממשלת ישראל תעצור את כל התכניות להרחבת התעשייה המזהמת במפרץ חיפה ותתייחס לסוגיה כאל אתגר לאומי שמצריך את מעורבותם של משרדי ממשלה רבים יחד עם תקציבים הולמים שיסייעו בהבראת המפרץ ויתנו עתיד נקי לקרוב למיליון התושבים שחיים במטרופולין חיפה", אמר המנכ"ל מור גלבוע.

"התושבים חיים תחת מטריית זיהום האוויר" (צילום: ליאורה אמיתי, חדשות)
"מס שפתיים", המכל בחיפה | צילום: ליאורה אמיתי, חדשות

גם באיגוד ערים מפרץ חיפה להגנת הסביבה שיבחו את בית המשפט על החלטתו. "בית המשפט החליט כי יש לרוקן את המכל תוך עשרה ימים, ואין ספק כי מדובר בצעד גדול להקטנת הסיכונים במפרץ חיפה", אמר מנכ"ל האיגוד ד"ר עופר דרסלר. "רק לאחרונה התפרסם מחקר על ידי מיטב החוקרים במדינה שהצביע על הסכנה העצומה הגלומה בנוכחות של מיכל כזה במפרץ חיפה, לכן אנו רואים בברכה את סגירתו".

"סגירת המיכל תוך 10 ימים"

ההחלטה חסרת התקדים התקבלה בבית הדין לעניינים מקומיים בחיפה במסגרת הדיון השלישי שנערך היום בצו הסגירה הזמני למיכל האמוניה בעיר - צו שהוציאה עיריית חיפה בשבוע שעבר. בתום הדיון החליטה השופטת ג'אדה בסול להורות על סגירת מיכל האמוניה. עוד נקבע כי המיכל ירוקן בתוך 10 ימים ולא ימולא מחדש. השופטת הרשתה לחברה להשתמש באמוניה בעשרת הימים הקרובים. בארגוני הסביבה בירכו על המהלך: "החלטה היסטורית".

"מדובר בסוגייה מיוחדת ובדיון ציבורי שקשור להעתקת המיכל: עד היום המדינה נכשלה בלתת פתרון", אמרה השופטת בדיון. "הדוח של הוועדה מצביע על הסיכונים הבטיחותיים והביטחוניים והדוח מציג אלטרנטיבות", אמרה בהתייחס לדוח החמור שהציגה עיריית חיפה לפני כשבועיים.

השופטת בסול הדגישה את הסיכון הנשקף לאוכלוסייה האזרחית סמוך למיכל. "המדינה נקלעה למבוי סתום וזה מצב שנמשך שנים וכאן האוכלוסייה חשופה לסכנות האלה: הדוח מדיר שינה מכל מי שמעיין בו, וגם ההעברה וההובלה הינה מסוכנת". בשל כך הורתה השופטת לאסור הוספת עוד אמוניה למיכל עד לתום ההליכים - ובכך לרוקן אותו.