זה קרה לפני כחצי שנה באירוע בזכרון יעקב: טל פיינגולד בת ה-19 שסובלת מאלרגיה קשה לשומשום, אכלה בטעות קינוח עם הרכיב המסוכן לה, הבינה שהיא בסכנת חיים ושלפה את מזרק האפיפן שהיא תמיד נושאת איתה. לאחר מכן היא הזמינה פינוי באמבולנס - עליו נדרשה לשלם.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

טל, שבגלל מצבה הרפואי לא גויסה לצה"ל ולכן היא מתנדבת, טופלה בבית החולים הלל יפה בחדרה באמצעות סטרואידים. לאחר כמה שעות היא שוחררה לביתה ללא אשפוז. חודש לאחר מכן הגיעה הדרישה לתשלום על הפינוי למיון - 980 שקלים.

"הופתעתי -רק שתבין שהמשכורת שלי כמתנדבת זה 800 שקל, וזה יותר ממשכורת של חודש", הסבירה. בקופת החולים דרשו ממנה לשלם, כי פינוי לבית החולים שלא הוביל לאשפוז אינו בסל. סיגל, אמה של טל, התקשרה לקופת חולים מכבי כדי להסביר להם כי לא הייתה ברירה – הבת שלהם הייתה בסכנת חיים.

טל פיינגולד (צילום: חדשות 2)
טל פיינגולד | צילום: חדשות 2

בקופת החולים אמרו בתגובה כי אינם יכולים לעזור, וזאת למרות שהשימוש במזרק מחייב פינוי לבית החולים: "אנחנו כפופים לקריטריונים של משרד הבריאות". האם סיכמה בעצב את הפרשה: "בפעם הבאה שהיא מזריקה, אנחנו נחשוב פעמיים - כן אמבולנס, לא אמבולנס".

מוזר ככל שזה יישמע, קופת חולים מכבי לא אשמה: במקרים רבים פינוי לבית החולים שאינו מוביל לאשפוז אינו בסל התרופות, גם אם היה הכרחי באותו הרגע.

טל היא רק דוגמא: מ', למשל, פונה לבית החולים עם חשש לשבץ מוחי כשחצי מפניו שותקו, כשבדיעבד התברר שזה היה וירוס והוא אפילו לא אושפז. לתדהמתו הוא נדרש לשלם 870 שקלים עבור הפינוי למיון.