"אתה בשבילי המלאך. אם לא היית פה - תיבת הפנדורה הזאת לא הייתה נפתחת". בזמן שמדינה שלמה סערה בגלל התיעוד של דאוד וותד (30), שלו היה חשוב לפגוש את משפחות מטופלי בית האבות "נאות כיפת הזהב", נשוא תחקיר ההתעללות, ולהסביר להם מה בדיוק התרחש מנקודת מבטו - הפעם ללא עיוות קול או טשטוש.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

"ניסיתי לחזור במקום אחר, לעבוד כמטפל", מספר וותד. "עבדתי שתי משמרות והפסקתי את העבודה הזאת. לא יכולתי להתמודד שוב עם הקשישים. הקולות שלהם, הצעקות שלהם, ההתחננות שלהם לצוות המטפלים, אני לא רוצה להתמודד עם זה עוד פעם. עבדתי במקצוע הזה 13 שנה, ואני מפסיק עם זה היום". הוא עזב את מקום העבודה, את המקצוע שלו, איבד לעת עתה את הפרנסה וכעת חושש גם מפגיעה. ועדיין אין בו צער על המעשה שהעיר את כולנו. מטפל אחד מחיפה הכריח מדינה שלמה לראות, מה שאיש לא רצה לדעת.

"אני חש אי-ביטחון מהאנשים האלה שנפלו, שיעשו מעשה נקמה", אומר וותד על המטפלים שנעצרו. "הם רואים את זה מזווית אחרת, לא כמו שאני רואה את זה. בשבילם אני מלשין ואני גאה בזה. הצלחתי לפקוח את העיניים של המשפחות האלו, ששמים את ההורים שלהם שם, לפתוח את העיניים של משרד הבריאות והרווחה, שיידעו שכן, זה קיים. הצלחתי לחשוף רק חלק ממה שקורה שם".

הם ישבו מולו שעה ארוכה ושאלו על הכול: על בית האבות, על קרוב המשפחה, על מידת ההתעללות. דאווד וותד, תושב חיפה שבחר ללמוד סיעוד ועובד כמטפל כבר 13 שנים, ניסה לענות להם - מבלי להכאיב יותר מדי.

"יישר כוח", אומר לו קרוב משפחה של אחת המטופלות. צבינה עמרני, שאחיה יצחק שהה בעבר בבית האבות, אומרת: "הוא סבל 11 שנים ולא האמנתי לו". אביבית ניטקה, שאמה טופלה במקום, משחזרת: "ראיתי שיש לך משהו בעיניים, שאתה רוצה להגיד לי משהו ולא יכולת. השכל הישר לא יכול לדמיין דברים כאלה מעוותים".

האחות הראשית: "אין אלימות, חס וחלילה"

ביקורת שערך משרד הבריאות בשנה שעברה קבעה ציון 95 בתחום בריאות הסביבה והניקיון, ספק אם הצוות הבודק טרח להיכנס גם למטבח. רינה יגודין היא האחות הראשית של בית האבות, הפנים של המוסד, זאת שמקבלת משפחות חדשות. לפני שבועיים, עוד לפני חשיפת הפרשה, הגענו כדי לבדוק את המקום, והיא זו שערכה לנו את הסיור.

כבר אז, בפגישה הראשונה, רינה לטרחה להסתיר את אופי הטיפול בקשישי בית האבות. "חיתול לפי התקן צריך להחליף שלוש פעמים ביום ופעם אחת בלילה", היא מספרת. "לא מחליפים כל פעם שהבן אדם עשה פיפי, בטח שלא. אדם זקן עושה פיפי כל חצי שעה - שעה, אז נחליף 24 חיתולים?".

ניסינו לברר על היחס שנותנים המטפלים לקשישים, על מידת הפיקוח על הצוות המטפל, וגם כאן, האחות הראשית רינה הסירה אחריות. "24 שעות אני כאן? 24 שעות אחות?" שואלת האחות הבכירה. "אלימות אין - חס וחלילה".

האחות רינה שנעצרה השבוע לא תמיד מספרת את כל האמת. מתחילת הקריירה שלה היא עבדה כאחות בבית האבות הספרדי בחיפה, עד שהתברר להנהלה שחלק מהמסמכים שהציגה בנוגע להכשרתה כאחות - אינם כשרים.

עסקים בבעלות אבי רודמן
צילום: חדשות 2
cg תוכנית משרד הבריאות למוסדות סיעודיים
צילום: חדשות 2

מאז ששודרו התמונות, המשטרה פתחה בחקירה ועצרה מטפלים ואחיות ומשרד הבריאות החל לבדוק את הפיקוח על המוסד, אבל עובדי בית האבות "נאות כיפת הזהב" לא הופתעו. כבר בחודש שעבר העידו כמה מהם שאבי רודרמן, הבעלים והמנכ"ל בשנים האחרונות, זה שאמור לפקח - לא ממש נכח במקום. משפחת רודרמן, המתגוררת בצפון תל אביב, ותיקה בתחום בתי האבות: הסבא זאב נכנס לפני יותר מ-40 שנים לעסקי בתי האבות, בנו אבי ממשיך את הדרך ביתר שאת. הוא משמש כבעלים או דירקטור בשורה ארוכה של חברות בתחום הסיעוד והגריאטריה. בעבר ניהל גם חברות קייטרינג שפעלו מתוך בתי האבות שלו, כדי למקסם את הרווח.

בעבר רודרמן גם ניהל בית אבות נוסף בטבריה שלטענת אחד העובדים שם, כבר אז התגלו שם מקרי אלימות. "מקרה שבאמת החריד אותי, ראיתי מטפלת מכניסה סטירה לילד שהיא גם הייתה קשורה בידיים. ניגשתי לאבי, אמרתי לו שיש התעללות במחלקות, התשובה שלו הייתה שנעמיד פנים שהשיחה לא הייתה וטרק לי את הדלת, שבועיים לאחר מכן פיטרו אותי". עכשיו, כשהמחדל של איש העסקים רודרמן חשוף לעיני כל והגיע עד לישיבת הממשלה, לא פלא שבכל בתי האבות שלו מנסים להסתיר את הבעלים, להציל את התדמית.

תגובות לכתבה

עורכי הדין בני נהרי ושוש חיון, המייצגים את האחות הראשית של בית האבות "נאות כיפת הזהב", מסרו בתגובה: "רינה יגודין הינה אחות מוסמכת כ-24 שנה, אשר ממלאת את תפקידה ללא לאות, הטענות שעלו בכתבה נבדקו בשעתו על ידי משרד הבריאות ולא נמצא רבב בהתנהגותה. בסוף הבדיקה ולאחר השלמת לימודיה בבית הספר לאחיות היא קיבלה תעודת הסמכה שתקפה עד היום".

תגובת בעלי בית האבות נאות כיפת הזהב: "לבעלי בית האבות נאות כיפת הזהב בחיפה יש למעלה מ-50 שנה בהענקת טיפול גריאטרי וסיעודי לגיל הזהב והם עושים זאת במסירות ובמקצועיות. מאז יום פתיחתו המוסד פועל ברישיון ובפיקוח של משרד הבריאות. הבעלים המומים וכואבים יחד עם המשפחות את הממצאים שעלו בתחקיר. לא ניתן לעבור בשתיקה על אלימות כלפי חסרי ישע ולכן הגיש מנהל המוסד תלונה במשטרה נגד המעורבים והוא משתף פעולה עם המשטרה באופן מלא. בנוסף, כצעד של לקיחת אחריות החליט מנהל בית האבות לסיים את תפקידו, ומינה את השופט בדימוס פרופ' דן ביין לעמוד בראש ועדת בדיקה בלתי תלוייה שממצאיה יועברו למשרד הבריאות".