בישראל מתים כ-8,000 בני אדם מדי שנה כתוצאה מנזקי עישון, פי 20 ממספר ההרוגים בתאונות הדרכים במדינה - אך שר הבריאות ואנשי משרדו לא נלחמים בגורם התחלואה מספר אחת בישראל. תחקיר חדשות 2 שישודר בסדרת כתבות מיוחדת החל מהיום (שני) חושף כיצד משרד הבריאות פותח דלתות דווקא לחברות הטבק.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

בשבועות האחרונים הקמנו חברה פיקטיבית לייבוא סיגריות אלקטרוניות וביקשנו גם אנחנו להיפגש עם בכירי המשרד כדי לברר מהי המדיניות לגבי ייבוא שכזה. יולן כהן ועמרי מנשה, התחקירנים שלנו, ניגשו לעיתון "המודיע" המקורב לשר הבריאות יעקב ליצמן והתעניינו כיצד ניתן להגיע לשר.

בתוך דקות חיברו לנו את כתב העיתון, יעקב רייניץ, שהבטיח - תמורת מעטפות מזומנים - להפגיש אותנו עם בכירי משרד הבריאות על מנת שנוכל לקבל מהם את "ברכת הדרך" להקמת החברה.

"אסדר לכם פגישה - אתם יודעים איך זה עובד"

ברוב מדינות העולם יש מגבלות על ייבוא, שיווק ופרסום של סיגריות אלקטרוניות. בישראל, שר הבריאות ליצמן סירב לכל מגבלה.

בקטע ראשון מתוך התחקיר שפורסם הערב במהדורה המרכזית נראים תחקירני חדשות 2 משוחחים עם מאכער שמבטיח לסדר פגישה עם בכירי משרד הבריאות. "אני אלמד את הנושא קצת יותר טוב לעומק ופשוט אקדם את זה מול הדרג המקצועי במשרד. לפתוח דלתות איפה שצריך, אתם יודעים איך זה עובד", כך נשמע המאכער בהקלטה.

המלחמה בנזקי העישון מתחזקת (צילום: רויטרס, חדשות)
גורם המוות מספר אחת. סיגריה | צילום: רויטרס, חדשות

בקטע נוסף ששודר נראה השר ליצמן אומר שהנושא לא מעניין אותו כעת. "עוד לא הגעתי לזה. בינתיים אני מתעסק בג'אנק פוד ולא בג'אנק עישון".

בתגובה לפרסום הערב מסר ליצמן כי הוא נדהם לשמוע כי אדם ביקש תשלום עבור פגישה אתו, וכי הוא נוהג להיפגש עם כל גוף ואדם. שר הבריאות הדגיש כי הוא מתנגד נחרץ לעישון ופועל כך.

גילויים חדשים ונוספים - בסדרה שתשודר החל ממחר במהדורה המרכזית.