סיגריה עישון (צילום: חדשות)
שורת צעדים חדשים נגד עישון במקום ציבורי | צילום: חדשות

תתכוננו להיפרד לשלום מהפרסומות לסיגריות: משרד הבריאות הודיע היום (רביעי) על שורה של צעדי חקיקה חדשים נגד סיגריות - כשבועיים לאחר סדרת התחקירים "מסך עשן" בחדשות 2, בהם הוצגו דוגמאות למאבק הרפה של משרד הבריאות בעישון ולקשרים הבעייתיים בין המשרד לחברות הטבק. כעת, כך נראה, במשרדו של השר ליצמן החליטו לשנות כיוון.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

ההצהרה על הצעדים החדשים נמסרה בדיון של הוועדה למאבק בנגע הסמים בכנסת, בראשות ח"כ תמר זנדברג (מרצ). בין הצעדים: איסור פרסום גורף של סיגריות, פרסום תמונות אזהרה על האריזות, הרחבת האיסור לעישון במקומות ציבוריים ורגולציה על סיגריות אלקטרוניות.

המשנה למנכ"ל משרד הבריאות, פרופ' איתמר גרוטו, חשף היום בדיון את צעדי משרד הבריאות המתוכננים למניעת עישון. מדובר בדיון מהיר שנעשה בהמשך לבקשה של חברי הכנסת עבדאללה אבו מערוף, מיקי רוזנטל, חיים ילין ויהודה גליק. "ישראל הייתה מדינה עם חקיקה מובילה בתחום העישון ונשארנו מאחור", אמר גרוטו, "אנחנו בהחלט חושבים שיש לעשות תיקון. אנחנו מגבשים חקיקה בנושא ומקווה להביא אותה בקרוב מאוד. יש כבר טיוטות להצעות שלנו".

גרוטו פירט את ההצעות השונות שעל הפרק: "החלטה שלנו על איסור פרסום גורף, וזה יחול גם על אינטרנט. זאת ההצעה שלנו שעומדת על הפרק. זה כרגע מה שבונים כרגע בהצעה". הגבלות הפרסום יועברו באמצעות חוק בנושא.

"המצב בישראל שונה מבאירופה". פרופ' גרוטו (צילום: חדשות 2)
פרופ' גרוטו, ארכיון | צילום: חדשות 2

"למסות סיגריות אלקטרוניות כמו טבק"

בנוגע לסיגריות אלקטרוניות ותחליפים אחרים, אמר גרוטו: "אנחנו רוצים לעשות את הרגולציה זהה למוצרי טבק אחרים. איפה שאסור לעשן ולפרסם אז זה יהיה גם על סיגריות אלקטרוניות. המוצר החדש שנכנס בימים אלה הוא מבחינתנו מוצר טבק ואפשר יהיה להחיל עליו מיידית את החוק הנוכחי. אנחנו מחכים לאישור סופי של משרד המשפטים בעניין החקיקה הזו". בנוגע למיסוי, אמר גרוטו: "סיגריות אלקטרוניות צריך למסות כמו טבק וטבק לגלגול. המיסוי שלו יותר נמוך בערך במחצית וצריך להגדיל את זה".

גרוטו הוסיף כי במשרד שואפים להרחיב את מגבלות העישון: "אנחנו חושבים שצריך להרחיב את מספר המקומות הציבוריים שבהם יהיה אסור לעשן, כולל למשל מופע באצטדיון פתוח - ולהגדיל את המרחקים שבהם אפשר לעשן למשל מגני ילדים טגני שעשועים. בנוגע לעישון במכוניות עם ילדים זה משהו שנמצא על הפרק, יותר קשה לאכוף את זה אז כנראה יהיה דרך חוקי תעבורה ויש מחלוקות על הנושא הזה. גם איסור בגני חיות ומופעים פתוחים נמצא בהצעה שלנו". גרוטו טען כי ניתן לקדם חלק מההגבלות במסלול מהיר ללא חקיקה, והתייחס בכך גם לביטול חדרי עישון.

עוד מתכוונים במשרד לפתוח מוקד טלפוני לאומי לגמילה מעישון, מוקד שיופעל על ידי ספק חיצוני. "להערכתנו זה יעלה 5-6 מיליון שקלים בשנה", הסביר גרוטו, שאמר כי במשרד מתכוונים לפרסם קמפיינים נוספים, בעיקר במגזר הערבי: "גברים ערבים מעשנים 40% לעומת 19% בכלל האוכלוסייה".בסיום הדיון אמר גרוטו כי עוד הוחלט במשרד לפרסם תמונות אזהרה על האריזה כנהוג במדינות אחרות, ואף להגדיל את המקום המוקדש לאזהרה על האריזות.

נציגת קופת חולים "מכבי" אמרה בדיון כי הוצאות הקופה על נזקי עישון מגיעות ל-128 מיליון שקל בשנה ללא סיעוד ותרופות - כלומררק אשפוז, כימותרפיה וניתוחים. בדיון עלה כי ההוצאות המצרפיות של קופות החולים בגין נזקי עישון מגיעות לכחצי מיליארד שקל בשנה. ההסתדרות הרפואית פירטה מספר צעדי חירום להתמודדות עם הנושא, ובהן: חפיסות אחידות ולא ממותגות, מניעת הצגת המוצרים בנקודות הממכר, הקמת קרן מהכנסות המדינה למיסוי שתופנה למאבק בעישון וקמפיינים המתנגדים, איסור עישון במקומות ציבוריים לפי האמנה הבינלאומית בנושא הכוללת ביטול חדרי עישון ואיסור עישון במקומות המשמשים ילדים ובני נוער.

סכנות העישון סיגירה אלקטרונית (צילום: רויטרס)
סיגריה אלקטרונית, ארכיון | צילום: רויטרס

"אלפי הרוגים בשנה, צריך לפעול"

יו"ר הוועדה, ח"כ תמר זנדברג, בירכה על הצעדים ואמרה: "ישראל תקועה במקום כבר מספר שנים בהתייחסות שלה לעישון, ואני נדהמת מהנתונים בנושא ומההדרה שלו. הצעדים שמשרד הבריאות הודיע עליהם בוועדה נחוצים ונדרשים ויפה שעה אחת קודם, כדי שישראל תוכל ליישר קו עם המדינות המתקדמות ולמנוע התמכרות של אנשים נוספים להרגל שיביא למותם. הוועדה שאני עומדת בראשה לקחה את נושא מניעת ההתמכרות לעישון כנושא דגל ובכוונתי לנקוט בכל הצעדים האפשריים כדי לדחוף להגדלת החקיקה והאכיפה בנושא, בין השאר אצל צעירים וחיילים. לא ייתכן שנמשיך להפקיר את האזרחים להתמכרות המסוכנת הזאת". זנדברג הודיעה על קביעת דיון מעקב בעוד שלושה חודשים.

חברי כנסת נוספים הצטרפו לברכות: ח"כ עבדאללה אבו מערוף, רופא במקצועו, קיווה כי מהדיון ייצאו צעדים חדשים. "מניעה זה התרופה הטובה ביותר לכל מחלה. לצערנו יש הצעות חוק מוקפאות שוועדת שרים לחקיקה מסתכלת עליהן באופן לא רציני", אמר.

ח"כ מיקי רוזנטל אמר כי "ההתנהלות של משרד הבריאות היא לא פחות מגרימת מוות ברשלנות. משרד הבריאות לא עושה כמעט דבר. יש שורה של צעדים מתחייבים שהמשרד יודע עליהם שמתחייבים במיידי. הסיגריות האלקטרוניות שעכשיו על הפרק היא שערוריה. הזיקה של השר ועיתון 'המודיע' וכל הטינופת שעלתה פוסלת אותו מלדון בסוגיה הזאת. אם היה איש ציבור הגון היה צריך להודיע שלא נוגע בזה. צריך להפנות חלק מהכסף שנכנס ממיסוי לנושא".

ח"כ חיים ילין הוסיף כי "בלי קשר למפלגות אנחנו צריכים לצאת מפה עם אמנה של מה צריך לעשות. לא ברור לי מה הקשר בין עישון לפוליטיקה. למה לא לבנות תשתית כספית לחמישים שנים הבאות שכולנו מחויבים אליה? העניין הזה מביא לנו 8000 הרוגים בשנה, ראש ממשלה שהיה יוצא למבצע והיו נהרגים לו אלף איש היה שם את המפתחות". ח"כ מיכל רוזין קראה למאבק בלוביסטים שמייצגים גם גופי בריאות וגם חברות טבק.

ח"כ דב חנין הוסיף כי "זכותו של בנאדם להתאבד אם הוא רוצה, אבל חובת המדינה לעזור לו ולהזכיר לו את האופציה של לא להתאבד. ודאי שחובה למנוע הרג של אנשים שלא החליטו להתאבד".

לכל הכתבות בסדרה של חיים ריבלין:

לצפייה בחלק הראשון של סדרת הכתבות "מסך עשן" לחצו כאן.

לצפייה בחלק השני של סדרת הכתבות "מסך עשן" לחצו כאן.

לצפייה בחלק השלישי של סדרת הכתבות "מסך עשן" לחצו כאן.

לצפייה בחלק הרביעי של סדרת הכתבות "מסך עשן" לחצו כאן.