ישראל התעוררה לבוקר חורפי במיוחד: המערכת החורפית הראשונה לשנת 2016 נמצאת בעיצומה - עם טמפרטורות נמוכות שנרשמו בכל רחבי הארץ, גשם שיורד מדרום ועד צפון וגם שלג שנערם בפסגות החרמון. הפתיתים הלבנים ירדו החל משעות הבוקר גם בהרי הגולן והגליל. בהמשך היום השלג קיים סיכוי ששלג קל יתפשט גם להרי המרכז.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק 

בצפת, שם החל לרדת שלג קל בשעות הבוקר המוקדמות, הוחלט מבעוד מועד לבטל את הלימודים במוסדות החינוך ובמכללה האקדמית. באתר החרמון נערמו במפלס העליון כבר יותר מ-60 סנטימטרים של שלג, במפלס התחתון ירדו עד כה כ-30 סנטימטרים. מזג האוויר הסוער הותיר אחריו גם לא מעט מפגעים: בין היתר תאונות דרכים קלות שהתרחשו ברחבי המדינה, כמו גם קריסה של קווי מתח בחיפה, שם הופסק החשמל בכמה שכונות בכרמל הצרפתי. בעקבות ההצפות כביש 90 נסגר לתנועה מאזור המלונות ועד לצומת עין גדי לשני הכיוונים.

קריסה בחיפה (צילום: חברת החשמל)
קריסת קו מתח גבוה בחיפה, היום | צילום: חברת החשמל

הטמפרטורות הצפויות במהלך היום: בקצרין 7 מעלות, בנהריה 10, בצפת 4, בטבריה 12, בנצרת 8, בחיפה 9, באריאל 4, בתל אביב 12, בירושלים 4, בבית שמש 11, בים המלח 16, ברחובות 11, באשקלון 12, בשדרות 10, בערד 8, בבאר שבע 10, במצפה רמון 8 ובאילת 16 מעלות.

ומה צפוי לנו בהמשך המערכת: מזג האוויר החורפי יימשך בימים הקרובים, כשבמהלך היום צפוי להמשיך השלג לרדת בהרי הצפון ואולי אפילו להיערם. למרות שעל פי ההערכה השלג בירושלים לא צפוי להיערם משמעותית, בשירות המטאורולוגי המליצו למשטרה להיערך לאפשרות של היערמות שלג גם בבירה.

שלג בחרמון
חגיגת שלג בחרמון. ארכיון | צילום:

ביום שבת ימשיך להיות מעונן וקר. גשם מקומי, קל ברובו, ימשיך לרדת - בעיקר במרכז ובדרום, אך הרוחות ייחלשו. ביום ראשון צפוי גשם לפרקים, בעיקר בצפון. בחרמון יירד שלג ובשעות הבוקר המוקדמות ייתכן שלג גם בהרי הגולן. הטמפרטורות יעלו מעט, אך יוסיף להיות קר מהרגיל לעונה. ביום שני צפויה עלייה ניכרת בטמפרטורות, שיהיו רגילות לעונה ומזג האוויר ברוב הארץ יהיה נאה עד מעונן חלקית.

ההצפות יחזרו לערים בשרון? (צילום: חדשות 24/7)
ההצפות יחזרו לערים בשרון? | צילום: חדשות 24/7

הרשויות נערכות לסערה

גם במד"א נערכים למזג האוויר הסוער. מנכ"ל מד"א אלי בין הנחה לתגבר את המשמרות בעובדים ובמתנדבים. עשרות אמבולנסים 4X4 וג'יפים של מגן דוד אדום הועמדו במצב הכן. "עם בוא גל הקור ומזג האוויר הסוער אנו מבקשים מהציבור לנקוט משנה זהירות", אומר בין, "על מנת להימנע מתאונות ופגיעות הנגרמות כתוצאה מקור עז, גשמים ורוחות חזקות".

משרד הבריאות פרסם המלצות בטיחות בעיקר לקשישים ולהורים לתינוקות ופעוטות על מנת לצמצם את נזקי הקור. המשרד ממליץ על חימום הבית בטמפרטורה קבועה של 24 מעלות בקירוב, לדאוג ללחות האוויר בחדר ולהקפיד על אטימה נאותה של החלונות והדלתות. בנוסף יש לבדוק את בטיחות התנורים ולהקפיד על לבוש חם. עוד המליץ המשרד להקפיד על ביקורי בני משפחה במקרים של קשישים שגרים לבד בבית, לפחות פעם ביום. כמו כן אם קיים חשד לירידת חום הגוף יש להזעיק מיד עזרה רפואית.

בחברת החשמל ניסו להקדים תרופה למכה ולמנוע מראש כמה שיותר תקלות ברשת החשמל. החברה הודיעה על תגבור צוותי העבודה בשטח, בעיקר באזור הצפון. בנוסף, כחלק מההערכות המקדימה לסופה, קידמה חברת חשמל גנרטורים לאזור צפת ורמת הגולן, שמטרתם לספק מענה מיידי להפסקות חשמל במידת הצורך.