נכלאים כדי שיעזבו
אילוסטרציה, למצולם אין קשר לידיעה | צילום: דורית יורדן דותן, חדשות

מחר (שני) אמור הלסלאסה ריסטום, אזרח אריתריאה, להיכלא במתקן חולות - למרות שאובחן כסובל ממחלת כבד נגיפית מידבקת. האבחון של ריסטום כחולה בהפטיטיס C לא הפריע למשרד הבריאות לקבוע כי אין מניעה שישהה במתקן הצפוף.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"לאחר שבחנתי את המסמכים הרפואיים שהועברו, אני סבור כי אין מניעה רפואית לשהותו במרכז השהייה חולות", כתב ד"ר אייל יעקובסון, סגן ראש מנהל הרפואה במשרד הבריאות במסמך שהעביר לידי רשות ההגירה.

715701
צילום:

בשל הנסיבות החריגות פנו פרקליטיו של ריסטום, עורכי הדין מורן לוי ודניאל כפיר, לפרופ' נדיר ארבר שימסור חוות דעת רפואית מטעמו. "הוא אינו יכול לשהות במתקן סגור, שכן יש סכנה שידביק את שאר דרי המקום", הוא קבע. כעת מתכוונים פרקליטיו להגיש בקשה דחופה לצו מניעה כדי למנוע את כניסתו למתקן.

715694
צילום:

"מרשי חולה במחלה נגיפית מדבקת ואם יישלח למתקן הוא עלול להדביק את כולם שם", אמר עו"ד לוי. "זה כולל גם את עובדי שירות בתי הסוהר ושאר העובדים במתקן. תמוה שבתוך 24 שעות התקבלה החלטה לשלוח אותו למתקן חולות, מבלי שבדק אותו רופא".

ברשות ההגירה אמרו בתגובה כי הם מקבלים את חוות הדעת שלהם ממשרד הבריאות, אך הדגישו שבעקבות פניית חדשות 2, עניינו של ריסטום ייבדק פרטנית. במשרד הבריאות הבהירו כי "איננו קובעים את מדיניות ההגירה של ישראל" והדגישו כי בחולות מרפאה שפועלת 24 שעות ביממה - אך ציינו כי בשל הפנייה, עניינו של ריסטום ייבחן שוב מחר.