רוחות חזקות מכיוון דרום שהחלו לנשב הבוקר (שני) הביאו איתן ענן אבק שהתפשט ברחבי הארץ וגורם לזיהום אוויר גבוה. רמות הזיהום הגבוהות ביותר נרשמו עד עתה במישור החוף, כשברחובות נרשם זיהום של פי 24 מהממוצע. בתל אביב נרשמו רמות זיהום של פי 18 מהרגיל ליום ממוצע.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

רמות זיהום האוויר ברחבי הארץ ממשיכות לטפס בהדרגה: בירושלים פי 15 מהממוצע, בתל אביב פי 18, בבאר שבע פי 12, בעפולה פי 9, בבית שמש פי 18 ובאריאל פי 14.

המשרד להגנת הסביבה הודיע שבשעתיים האחרונות חלה עלייה משמעותית בריכוזי חלקיקי האבק באוויר. בשל כך מומלץ לחולי לב, ריאות, קשישים, ילדים, ונשים בהיריון להימנע מפעילות גופנית מאומצת.

מדד זיהום האוויר (צילום: חדשות 2)
צילום: חדשות 2

אובך בחורף אינו נדיר כלל. במשרד להגנת הסביבה מסכמים 50 אירועי אובך נרחבים לחודשי החורף רק משנת 2000. הבולטים שבהם, בפברואר 2006, ינואר 2009, וכמובן דצמבר 2010 בסופת הרוחות האדירה. בפברואר 2015 נרשם אירוע האובך החריף ביותר לעונת החורף, עם מדדים שעמדו על פי 20 מהממוצע.

רמת הזיהום נמדדת לפי משקל חלקיקים "זרים" ליחידת נפח אוויר. על פי ההערכה, רמות הזיהום ימשיכו לטפס בשעות הקרובות, וגם הרוחות יתחזקו. כיצד נוכל להתמודד עם האובך והזיהום, ומי בעצם נמצא בסכנה גדולה יותר מאחרים? יו"ר האיגוד הישראלי לרפואת ריאות, דוקטור אמנון אריאל, מסביר. 

כך נראה האובך מהחלל (צילום: נאסא)
כך נראה האובך מהחלל | צילום: נאסא

מי מושפע יותר מהזיהום?

"אלו שסובלים ממחלות רקע נשימתיות כמו אסטמה או מחלת ריאות, בעיקר של מעשנים. נתח רחב יותר מהאוכלוסייה שנפגע הם אלו בעלי תופעות אלרגניות, שהם כשליש מהאוכלוסייה. בנוסף, יש קבוצות שמראש רגישות יותר, כמו נשים בהיריון ותינוקות. הורים יודעים היטב איך כל מכשול קטן בדרכי הנשימה של התינוק גורם לו לשיעולים. אצל תינוקות דרכי הנשימה קטנים פיזית ולכן כל מטרד הוא קיצוני יותר".

כיצד יש לנהוג בשעות השיא של הזיהום?

"ההשפעה של האובך תלויה בשני דברים מרכזיים: עוצמת החשיפה והרגישות. אלו שרגישים צריכים לשים לב שהם מפחיתים את משך החשיפה ועוצמתה. למשל מאוד לא מומלץ לצאת לריצה, או כל דבר אחר שמכניס כמויות גדולות של אבק למערכת הנשימה. כמובן, ככל שאנשים רגישים יותר, עדיף להם להמעיט בחשיפה.

"יש להימנע מחשיפה ממושכת לאבק, לנסות לצמצם את השהות בחוץ, להימנע ממאמץ גופני. אלו הרגישים ולוקחים טיפול תרופתי נגד השפעות של אלרגיה, כדאי שיהיו מוכנים להגביר את הטיפול. לסגור חלונות, אם יש מזגנים זה היום להשתמש בהם. אבל צריך לזכור שגם השהייה בבית אינה מונעת את החלקיקים הקטנים ביותר, שגם הם חודרים לבית".

גבעתיים, הבוקר (צילום: חדשות 2)
גבעתיים, הבוקר | צילום: חדשות 2

מחר: גשם ושלג בחרמון

משבי הרוח שהחלו הלילה יגיעו ל-100 קמ"ש, בעיקר לאורך החוף ובהרים. רוב הזמן הרוחות ינשבו בעצמה של 30-60 קמ"ש. הגשם, אם יגיע היום, יירד באופן מקומי בעיקר בצפון הארץ. הטמפרטורות יצנחו ובערב יהיה קר מאוד בהרים, כאשר בשילוב הרוח ייוצר עומס קור בינוני עד כבד. מזג האוויר יתאפיין במשבי רוח עזים ובהגבלות ראות חריפות. הרוחות יגיעו לשיאן הערב ובמהלך מחר לפנות בוקר. גם הגשמים יתחילו לתפוס את עמדתם בצפון הארץ ולנקות את האבק, ושלג צפוי לרדת בחרמון.

מחר גשם יוסיף לרדת בצפון וינשבו רוחות חזקות מאוד בכל הארץ. ביתר האזורים הגשמים ייחלשו בהדרגה. שלג כבד יירד בחרמון וייתכן שלג במורדותיו (מג'דל שמס, נוה אטי"ב). פתיתי שלג ללא היערמות משמעותית צפויים בפסגות הצפון הגבוהות ביותר.

הגשמים יגיעו, האובך ישקע (ארכיון) (צילום: עינר ברזילי)
אובך בתל אביב, היום | צילום: עינר ברזילי

הגשם יתפשט גם למרכז, אולם לא ירד בכל הארץ. במקומות שבם לא יירד גשם יהיה אביך. ירידה נוספת תחול בטמפרטורות וגובה הגלים יגיע לשיאו - כ-6 מטרים עד הצהריים. בערב ובלילה תחול היחלשות ברוחות, יהיה קר וצפוי גשם בצפון ובמרכז הארץ. האובך בדרום יפחת. יום רביעי צפוי להיות יום חורפי קל, עם מעט גשמים ובעיר אווירת חורף עם הפוגה בגשמים לאחר הצהריים. עדיין קר. חמישי ושישי בסימן הפוגה בגשמים ומזג אוויר נעים. 

במהלך היום ייתכנו עיכובים בנחיתות והמראות בכל שדות התעופה בארץ. בעקבות החשש ערכה חברת "ארקיע" שינויים בלוחות הזמנים והקדימה טיסות. כל הפעילות בקו שדה דב-אילת תתקיים עד השעה 13:00 בלבד. מהחברה נמסר כי "הודעות בנוגע להמשך הפעילות יועברו לתקשורת מחר בהתאם לתחזית המעודכנת".

שלג באתר החרמון (צילום: חדשות 2)
שלג צפוי בפסגות הצפון ובחרמון | צילום: חדשות 2