יממה לאחר שחשפנו במהדורה המרכזית את ממצאי המחקר לפיו עקב הזיהום המפרץ חיפה לא חלה רק עלייה בתחלואה בסרטן, אלא גם פגיעה בעוברים שנולדים עם משקל נמוך יותר והיקף ראש קטן יותר, ביישובי האזור מנסים להרגיע.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בשיחה שערכנו הבוקר (שני) עם אחראית פניות הציבור במועצת טבעון, היא מבהירה כי מדובר בנתונים חלקיים בלבד: "אני מכירה את המחקר כמו שאתה שמעת עליו מהטלוויזיה, שמעתי הבוקר את מנכ"ל איגוד ערים שאומר שהסערה של התקשורת קצת מוגזמת ושעדיף לחכות חודשיים עד שייצא המחקר המלא ולא להסתמך כרגע על סמך נתונים חלקיים".

לדבריה, "צריך לחכות שהמחקר ייצא בצורה מוסמכת ורשמית, זה יפורסם לציבור ואז נראה. בזמנו, כשעקבנו, קיבלנו נתונים מרשם הסרטן הלאומי שבטבעון אין תחלואה עודפת, אז גם לנו זה קצת מוזר".

"יכול להיות שתל אביב מזוהמת אפילו יותר"

"ילדים שלא מתפתחים זה משהו שאנחנו לא יודעים מאיפה זה הגיע וזה לא משהו שפורסם עד כה", היא מספרת בשיחה עם חדשות 2 Online. "צריך לחכות ולהתייחס לכל מיני נתונים שלא שוקללו בנתונים האלה. התקשורת גם לוקחת נתון חלקי ועושה מזה היסטריה. אני גרה פה הרבה זמן וחיפאית במקור, בתי גרה בחיפה, אנחנו לא נכנסים להיסטריה".

לטענתה, "כל התושבים בסביבה גם מתפרנסים מזה. אם המפעלים יעברו, גם התושבים יעברו. מדובר באנשים שעובדים שם וחיים בקריות ובחיפה ובטבעון. העובדים יילכו אחרי המפעלים. חיפה היא עיר תעשייתית יותר מערים אחרות, זו חיפה, תל אביב יש בה הרבה יותר מכוניות. להגיד לך שזיהום האוויר שם פחות? יכול להיות שהא אפילו יותר. מכוניות זה דבר מזהם מאוד".  

החליט להקים ועדה. ראש העיר יהב
"להמתין 5 שנים". ראש עיריית חיפה | צילום:

"ראש עיריית חיפה אמר אתמול שנותנים נתונים חלקיים והמחקר לא השווה את המצב לערים אחרות. זה לא חוכמה להשוות לעיר אחת. אומרים ברמב"ם יש הרבה חולים, אבל רמב"ם הוא בית החולים היחיד באזור שיש בו מחלקה אונקולוגית, תשוו אותו גם לבתי חולים אחרים. זה נתון מגמתי וחלקי".

בריאיון לגלי צה"ל אמר הבוקר ראש עיריית חיפה, יונה יהב, כי מדובר ברבע מחקר שהודלפו ממנו נתונים: "אין עוד נתונים, אין עוד השלמה, לא הובא לידיעתנו דבר. אנחנו 12 ראשי ערים באזור שלא יודעים דבר על מה שהתקשורת מדווחת. אין לנו שום מושג לאיזה כיוון זה הולך. זה באמת הגיוני ורציני?".

"המפעלים הם מקור הזיהום וצריך לעצור את ההרחבה", טען יהב, "אנחנו עומדים יחד עם הגופים הירוקים במלחמת עולם נגד הרחבת המפעלים".

"אין משהו שמסכן את בריאות התושבים"  

ולא רק בטבעון מתנערים מהממצאים, לפחות בשלב זה. בשיחה שערכנו הבוקר עם המחלקה לאיכות הסביבה בעיריית קריית ביאליק מסרה הנציגה: "אתה יכול לראות את נתוני ניטור זיהום האוויר און ליין כל הזמן. אין משהו שמסכן בריאות אצלנו, הכל בסדר חד משמעית".

מפת הזיהום באזור חיפה
מפת הזיהום באזור חיפה | צילום:

"זה לא הוכח, אין תחקיר או משהו מוצק בנושא הזה ממה שאני יודעת", מסרה הנציגה במוקד העירוני של עיריית חיפה. "לא עיינתי בנתונים ואני לא בקיאה במחקרים, ממה ששמעתי אין לזה ביסוס. עוד יבדקו את זה. בשלב הזה אין לי איך לסייע, אני מבינה שזה מפחיד. גם אני גרה בחיפה, אבל הדבר הזה עם היקף הראש, לא יודעת אם זה מוכח בכלל".

ארכיון (צילום: פלאש 90)
ארכיון | צילום: פלאש 90ויכוח על המפעלים. אני ממליצה שאם הנושא חשוב לך, נעביר את הפנייה לבדיקה של גורמי איכות הסביבה ולראות אם יש דברים בגו. אני יודעת שכן מפקחים על המפעלים כדי שיעמדו בתקנים שלהם. ממה שאני יודעת אין במידע החדש משהו ממשי, אנחנו מנסים לבדוק את זה ואם יהיה חדש - כמובן שנודיע".