לפני כשנתיים, א', נשואה ואם לשלושה ילדים חשה ברע והחלה להעלות במשקל. במשך יותר מחצי שנה טופלה על ידי שמונה רופאים של קופת החולים "מכבי" - אבל אף אחד מהם לא הצליח להבין מה הסיבה לבעיה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצרטפו לחדשות 2 בפייבסוק

א', טופלה על ידי שני רופאי משפחה, שני רופאים כירורגים, גיניקולוגית, קרדיולוג, אנדוקרינולוג ופסיכאטר. "שלחו אותי לכל מיני בדיקות, עברתי מרופא לרופא, מאחד לשני", סיפרה.

באותה תקופה קיבלה א' טיפול תרופתי בגלל בעיה רפואית אחרת ממנה סבלה, שהפסיק את המחזור החודשי שלה. א', שהיתה כבר בהיריון אמרה כי חשה תנועות של עובר ולדבריה אף אמרה זאת לרופאים.

הרופאים הניחו שהפסקת המחזור היא בגלל הטיפול, ולא בשל האפשרות שהיא נכנסה להיריון, אבל הם בדקו - כדי להיות בטוחים. "הייתי בבדיקה אצל גניקולוגית, והכל יצא תקין", שחזרה א'. "עשו לי אולטרה-סאונד, ואמרו שאין היריון. בדיעבד הייתי אז בחודש שלישי".

"שיעורי אשפוז גבוהים מהממוצע הארצי", ארכ (צילום: החדשות)
ההיריון אובחן רק בבית החולים | צילום: החדשות

חשוב להדגיש שא' סבלה אז מהשמנת יתר, אבל עניין זה לא יכול להסביר איך שמונה רופאים פספסו שהיא בהיריון, ואפילו ניסו לטפל בהשמנת היתר באמצעות כדורים פסיכיאטריים. "אני מניחה שחשבו שאני בדיכאון, ושאולי אני קצת לא בסדר", אמרה. "לאורך כל התקופה לקחתי כדורים פסיכיאטריים".

"נלחמתי כדי להביא ילדים לעולם"

אחרי יותר מחצי שנה של כאבים, דיכאון, ועלייה במשקל, לבעלה של א' נמאס, והוא לקח אותה לבית חולים. שם התבשרה א' כי בהיריון. היא הובהלה לחדר הניתוח, וילדה בניתוח קיסרי תינוק במשקל נורמלי לחלוטין של 3 ק"ג, אבל למרבה הצער - התינוק נולד מת.

המסמכים הרפואיים ששמרה א', מוכיחים כי אכן במשך חודשים ארוכים פספסו הרופאים שהיא בהיריון. בין אבחנותיהם של הרופאים היו "אי הצלחה לרדת במשקל", "חשד לתסמונת קושינג", "בקע ענק בדופן הבטן בתחתונה שהולך וגדל ומפריע בתפקוד היומיומי", ועוד. רק בבית החולים, כשהגיעה לשם בחודש תשיעי עם צירי לידה, בוצעה האבחנה הנכונה: "לא ידעה שהיא בהיריון, ללא מעקב, לא ידוע גיל ההיריון".

עו"ד עילית רפאל (צילום: חדשות 2)
עו"ד עילית רפאל | צילום: חדשות 2

"א' עברה תקופה מאוד ארוכה ומאוד קשה, שבעצם התייחסו אליה כאל מישהי שיש לה בעיה נפשית", הסבירה עו"ד עילית רפאל, המתמחה ברשלנות רפואית ומייצגת את א'. "יש מקרים של פספוס או של איחור באבחון במחלות כרוניות שנמשכות לאורך תקופה ארוכה, אבל מקרה כזה של היריון, שמגיע לחודש תשיעי עם בטן גדולה, עם עלייה במשקל, שאף רופא לא עוצר ושם לב - מעולם לא נתקלתי".

א' מצידה, משוכנעת שלו הייתה יודעת שהיא בהיריון היא הייתה שומרת על העובר, והתוצאה הייתה שונה. "אני נלחמתי להביא ילדים לעולם", אמרה. "קיבלתי עכשיו מתנה, ובסוף הרגתי אותה. אני כשהייתי בהיריונות טופלתי על ידי רופא פרטי, ועשיתי הכל כדי לשמור עליו".

מקופת החולים מכבי נמסר בתגובה: "זהו מקרה מצער מאד. מפאת החיסיון הרפואי לא נוכל לפרט את הנסיבות הספציפיות, אך מבדיקה ראשונית של הרשומה הרפואית עולה כי הצוות התנהל היטב. אין חוות דעת רפואית כלשהי שתומכת בעמדת עורכת הדין".