הבניין בו התגוררו הנשים שהפילו
בבדיקה לא עלו ממצאים חריגים. הבניין בחרי | צילום:

גורמים סביבתיים לא גרמו למספר החריג של ההפלות בחריש: כך עולה מבדיקת משרד הבריאות שנערכה בעקבות חשיפת חדשות 2 Online על מספר חריג של הפלות בקרב נשים שאירעו בבניין אחד ביישוב, תוך חודש אחד.  

לעדכונים נוספים ולשליחת הסיפורים שלכם - כנסו לחדשות 2 בפייסבוק

במכתב שנשלח מטעמה של לשכת הבריאות הנפתית בחדרה לממלא מקום ראש שירותי בריאות הציבור במשרד, ד"ר אהוד קלינר, עולה כי בבדיקה שערכה לא נמצא שחשיפה סביבתית משותפת לגורם כלשהו גרמה להפלות. במסגרת הבירור, נבדק זיהום אוויר ממפחמות, זיהום חיידקי או כימי במים, זיהום בחיידק הליסטריה במזון וחשיפה סביבתית אחרת וייחודית לבניין בו גרות הנשים.

תופעה שהולכת ומתרחבת: צפו בכתבה המלאה (צילום: רויטרס)
4 נשים הפילו את העובר בתוך פחות מחודש | צילום: רויטרסמבדיקת מי השתייה של היישוב חריש ובבתים של תושבי הרחוב הנדון, בהם נדגמו מים בתוך 7 דירות פרטיות, עלה כי המים נמצאו תקינים. בדיקת רמת עופרת וקדמיום בנקודות הדיגום של מי השתייה ברשת הציבורית ובכניסה לבניין גילו רמות שמתחת לסף הזיהוי של המעבדה. בנוסף, לא נמצא מקור מזון משותף לנשים שעלול היה לגרום לכולן להפלה. שתיים אכלו דג סלומון שנרכש ממקורות שונים. עוד לא ידוע על ריסוס כימי שבוצע בשבועות שלפני ההפלות.עם זאת, בקומה השלישית של הבניין נמצא כלוב עם תוכים, שיכולים להעביר את החיידק כלמידיה פסיטצי שעלול לגרום להפלה. כלוב התוכים נלקח על ידי וטרינר - ותתבצע בדיקה שתקבע האם הם נגועים בחיידק. תוצאות בדיקות אלו צפויות להתקבל בשבוע הבא - ואם גם בדיקה זו תהיה שלילית, ניתן יהיה לקבוע כי לא נמצאה חשיפה סביבתית משותפת שיכולה הייתה לגרום להפלות.

לפני כשבועיים חשפנו כי בתוך שלושה שבועות בלבד, עברו ארבע נשים שמתגוררות באותו בניין ביישוב חריש הפלה. בכל המקרים מדובר היה בנשים בריאות, בסביבות שנות השלושים המוקדמות לחייהן שילדו בעבר - ושבאופן חריג ההיריון שלהן הופסק בפער של ימים זו מזו.

מיצחק קשת, ראש מועצת חריש, נמסר בתגובה: "אני מברך על שיתוף הפעולה והבדיקה המקיפה והמהירה של משרד הבריאות. הדוח מוכיח חד משמעית שאין כל בעיה סביבתית או תברואתית בעיר חריש שעלולה הייתה לגרום להפלות, וכי מדובר בצרוף מקרים מצער בלבד. המועצה בראשותי מחויבת לבריאות הציבור ואמשיך לבדוק, לפעול ולטפל בכל מפגע וכל חשד שיהיה בשטח".

לפניות לכתב: AzriA@Ch2news.tv

לעמוד הפייסבוק של עזרי עמרם