חשמל נקי יביא לחיסכון? (צילום: באדיבות המשרד לביטחון פנים)
חשמל נקי יביא לחיסכון? | צילום: באדיבות המשרד לביטחון פנים

לוח סולרי על גגות בתי כלא ותחנות משטרה: המשרד לביטחון פנים יזם פיילוט לייצור חשמל על ידי לוחות סולריים, שעל פי התכנית יוצבו על גגות בתי הסוהר ותחנות המשטרה ברחבי הארץ. פרויקט "שמיים כחולים" עשוי לחסוך כסף רב ולייצר חשמל נקי מאנרגיית השמש.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

במסגרת הפרויקט יוצבו מערכות פוטו-וולטאיות על גגות של מספר תחנות משטרה, תחנות כיבוי אש ובתי סוהר. בידי המשרד לביטחון הפנים וגופיו שטחי גגות רבים ברחבי הארץ, שמרביתם אינם מנוצלים וניצבים יום יום תחת השמש הישראלית החזקה. הרעיון לנצלם לייצור חשמל נולד לפני מספר שנים וכעת מגיע לשלב פרסום המכרז הקבלני.

לפי ההסדרה הקיימת, ייצור החשמל ייעשה למטרת שימוש עצמי ובכך יחסכו התחנות ובתי הסוהר בהוצאות החשמל השנתיות ויישמו את עקרון ההתייעלות האנרגטית. "הפרויקט יתרום לייצור חשמל נקי ובנוסף יחסוך כסף למשלם המסים על ידי חיסכון בהוצאות החשמל של גופי המשרד", אמר ארדן.

הקמת המערכות, בהיקף מתוכנן של 750 קילו-וואט, תתבצע על גגותיהם של כ-15 תחנות משטרה, בתי סוהר ותחנות כיבוי אש. בשלב זה מוגדר הפרויקט כפיילוט, ולאחריו ייבחן אופן הרחבת ההקמה לאתרים נוספים מבין מאות הנכסים שבידי המשרד. בשנת 2016 צפויות להגיע הוצאות החשמל של המשרד לביטחון הפנים וגופיו לכ-110 מיליון שקלים, כשחלק משמעותי מנתח ההוצאה יוכל להיחסך בעתיד באמצעות מימוש פוטנציאל הגגות של המבנים.