"מרתון ההשתלות" הציל 7 חולים (צילום: דוברות בלינסון)
"מרתון ההשתלות" הציל 7 חולים | צילום: דוברות בלינסון

כ-50 אנשי צוות בבית החולים בילינסון השתתפו ב"מרתון השתלות", במסגרתו בוצעו לא פחות משבע השתלות איברים בתוך 48 שעות בלבד. מדובר בהשתלה של ארבעה כבדים וארבע ריאות שהעניקו חיים חדשים לשבעת החולים שזכו לאיברים המושתלים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בבית החולים עידכנו כי מצבם של המושתלים טוב, כשחלקם מתאוששים בטיפול נמרץ וחלק אחר כבר הועבר לחדרים להתאוששות.

בין המושתלים היה גם גבר בן 47 מהקריות, שזכה לכבד חדש באותה העת בה עבר גם ניתוח לקיצור קיבה. זוהי הפעם השמינית בלבד בעולם בה בוצע ניתוח משולב שכזה, שהגבר נזקק לו לאחר שחלה בהפטיטיס סי שהחמירה עד כדי שחמת. על המהלך המורכב היו אמונים סגן מנהל מחלקת ההשתלות בבית החולים ד"ר אביתר נשר, שביצע את ההשתלה, לצדו של ד"ר אנדריי קידר, רופא בכיר במערך הכירורגי שביצע את ניתוח קיצור הקיבה.

אחד החולים זכה להשתלת שתי ריאות. הוא סיפר כי היה בביקורת בבית החולים וכשחזר לביתו, הגיע הטלפון המיוחל מפרופסור מרדכי קרמר, מנהל מכון הריאות, שבישר לו שיש ריאות עבורו.

השתלות סביב השעון

"תוך 48 שעות ביצענו מספר השתלות הזהה לממוצע ההשתלות במרכזים אירופאיים גדולים", התגאה מנהל מחלקת ההשתלות בבילינסון פרופסור איתן מור, "אני שמח וגאה לומר כי בתום היומיים הללו הצלחנו לעמוד במשימה ולהציל את חייהם של המושתלים, גם במחיר של השתלות סביב השעון. כשאני רואה את המושתלים מתאוששים ומחלימים זה שווה הכול", הוסיף.

"שלושת המושתלים שקיבלו ריאות היו חולים קשים  מאוד, וחלקם אף הגיעו כבר בעבר להשתלת ריאות שלא בוצעה מסיבות של חוסר התאמה", אמר פרופ' דן ערבות, מנהל מערך ניתוחי לב וחזה בבילינסון. "הפעם לשמחתי, הייתה התאמה מלאה, ולאחר תקופת של ציפייה ארוכה, הם זכו בחיים חדשים".