דאגה עמוקה בחריש: לאחר חשיפת חדשות 2 Online אתמול (שלישי) על מספר ההפלות החריג שבוצע בבניין אחד ביישוב, תושבים רבים דורשים תשובות. משפחות רבות חוששות ממקרים נוספים של הפלות ובעיקר מבקשים לבחון שם אם מדובר בצירוף מקרים עגום או שמא בגורם המצוי באזור שעשוי להזיק לבריאותם ולבריאות משפחותיהם.

לעדכונים נוספים ולשליחת הסיפורים שלכם - כנסו לחדשות 2 בפייסבוק

משרד הבריאות כבר הודיע שיפתח בבדיקה והמועצה המקומית חריש דיווחה כי נעשות בדיקות מעת לעת שיוצאות כולן תקינות. אלא שכל זה לא מרגיע את תושבי היישוב. "אני חוששת בעיקר לילדים הקטנים שלי ומקווה שלא יגלו שיש פה בבניין בעיה במי השתייה או חיידק מסוים", אמרה ה', אם לשישה, המתגוררת באותו הבניין בו אירעו ארבע ההפלות.

"אנחנו נעבור את המשבר הזה ונתחזק ובעזרת השם ואני מקווה שלכולן יהיו הריונות נוספים ותקינים", היא הוסיפה. "אני ילדתי לפני שלושה חודשים לידה תקינה לחלוטין אבל עדיין מצפה שהמועצה ומי שאמון על העניין, יטפל בצורה ממשית בחששות האלו, יבצעו בדיקות ולא ישתהו, עד שלא נקבל תשובות, יש הרבה מאוד חשש ביישוב".

הבניין בו התגוררו הנשים שהפילו
הבניין ביישוב חריש | צילום:

אירועי ההפלות ביישוב הובילו לסערה בקרב התושבים. רבים היו מוטרדים בעבר מההשפעות של הגורמים הסביבתיים וכעת, לאחר הפרסום, מרביתם דורשים בעיקר בדיקות תכופות יותר. "חשוב לי שהבדיקות יבוצעו על ידי גוף חיצוני", אמרה שכנה נוספת. "אני חוששת שיש כאן גורמים רבים שדואגים יותר מדי למוניטין של העיר ופחות לתושבים והם יעדיפו להסתיר את התוצאות אם תהיינה בעייתיות".

"אני מאוד אוהבת את חריש ויש כאן מועצה שדואגת ומטפלת בעניינים, אבל אני מאוד מקווה שלא יזניחו את הטענות, בעיקר כדי להרגיע את התושבים", היא מדגישה. "בינתיים אני לא לוקחת סיכון, הלכתי וקניתי בקבוקי מים מינרלים עד שיתברר העניין".

"זה עוד סימן שצריך לעזוב את היישוב, זה מפחיד"

הגילויים הדירו שינה מעיניה של א'. היא ובעלה שוקלים לעזוב את היישוב כבר זמן מה, והגילויים האחרונים רק מחזקים את תחושותיהם: "יש לי שלושה ילדים קטנים ואנחנו מוקפים 360 מעלות סביבנו בבנייה ובמפחמות. גם אם המועצה תגיד שבדיקות המים יצאו בסדר, התחושות הן קשות. אנחנו חשופים להרבה גורמים שמשפיעים כבר עכשיו - לא בעתיד. יכול להיות שההפלות הן רק עוד סימן לנזקים הללו, אני לא יודעת ומקווה מאוד שיבדקו לעומק".

לדבריה, "הרבה חברים ביישוב העידו על כאבי בטן לילדים וזיהומים שונים שאנו נחשפים אליהם והמקרה האחרון של ההפלות רק מוסיף נדבך נוסף לכל החששות הקיימים, זה עוד סימן וזה מפחיד. מה אם ארצה להיכנס להריון בקרוב? אם אני פתאום נכנסת להריון? אנחנו במחשבות לעזוב, אבל האפשרויות לזוגות צעירים הן לא פשוטות, אני מאוד מקווה שנקבל בקרוב תשובות לחלק מהשאלות".

"בדיקות שביצענו לא העלו ממצאים חריגים"

ראש המועצה, יצחק קשת, מסר לחדשות 2 Online כי אין כל קשר בין המפחמות שבאזור או זיהום אוויר לתופעה: "משיחה שערכתי עם ד"ר אריה אבני (אליו ניגשו הנשים שעברו הפלה), ברור שאין קשר. שנית, לדברי ד"ר אבני, יש לחפש את המכנה המשותף הרחב ביותר בסביבת המגורים של הנשים והוא איכות מי השתייה".

לטענתו, "המועצה עורכת בדיקות מים כל חודש, על מנת לוודא שאיכות המים של תושבי חריש היא הטובה ביותר. בדיקות מקיפות שכוללות מתכות, רעלים, עכירות, מזהמים ועוד. בכל הבדיקות שנערכו במהלך 2015 ועד היום, כל המדדים נמצאו תקינים".

תופעה שהולכת ומתרחבת: צפו בכתבה המלאה (צילום: רויטרס)
4 הפלות תוך פחות מחודש | צילום: רויטרסעם זאת, הבהיר ראש המועצה כי הורה לבצע בדיקה מקיפה של גורמים נוספים שאולי הביאו לתופעה החריגה: "דיברתי עם סמנכ"ל בריאות הציבור במשרד הבריאות מר אודי קולנר, ודרשתי חד משמעית לבצע בדיקה מקיפה על ידי צוות מומחים מהמשרד, וזאת על מנת לוודא שבריאות הציבור בחריש לא תיפגע. אמשיך לפעול בכל כוחי לדאוג לרווחת תושבי חריש ובריאותם".

עוד נמסר מהמועצה המקומית חריש כי נושא האוויר הינו בבדיקה מתמדת וכי "המועצה פועלת מול איגוד ערים לאיכות הסביבה שמפקחים באופן שוטף על איכות האוויר ופועלים למנוע מפגעים סביבתיים, בהם גם אתרי הבנייה. הבדיקות הללו נמצאו תקינות בשנתיים האחרונות".

בתוך 3 שבועות: 4 הפלות בבניין אחד בחריש

אמש חשפנו כי בתוך שלושה שבועות בלבד עברו ארבע נשים המתגוררות באותו בניין ביישוב חריש הפלה. בכל המקרים מדובר בנשים בריאות, בסביבות שנות ה-30 המוקדמות לחייהן שילדו בעבר - ושבאופן חריג ההיריון שלהן הופסק בפער של ימים זו מזו. הנשים היו אמנם בשלב מוקדם של ההיריון (שבועות 7-11) שבו יש סיכוי גבוה יותר לעבור הפלה טבעית, אך העובדה שכל המקרים אירעו בכזאת סמיכות בבניין אחד מעלה לכל הפחות תהיות.

"כל מי שבדק אמר לנו שאין אפשרות לדעת מה הסיבה", אמרה לחדשות 2 Online א', אם לשלושה שהפילה בשבוע ה-8 להריונה. "אני יודעת שזה קורה לפעמים בשלבים האלה של ההריון, אבל המקריות הזאת, זה שכולנו הפלנו ביחד, זה דורש בדיקה מעמיקה. יש כאן אתרים לייצור פחם ויש בנייה מאסיבית, בונים כאן עיר שלמה".

"הייתי כבר אחרי שתי בדיקות אולטרסאונד, בשתיהן היה לו דופק והוא היה בריא לחלוטין", מספרת ט'. "בשבוע ה-11 התחיל לי דימום. בהתחלה אמרו לי שזה משהו שיכול לקרות בהיריון, אבל כשראיתי שזה מתגבר וכבר ידעתי על שתי חברות אחרות בבניין, הלכתי למיון בהלל יפה ושם אמרו לי שלעובר אין דופק, שהוא הפסיק להתפתח ושלא יודעים מה הסיבה".

מה מתרחש ביישוב ההולך ונבנה? (צילום: יוסף כהן)
מה מתרחש ביישוב ההולך ונבנה? | צילום: יוסף כהן

"זה בניין של 8 משפחות בסך הכל וממש עכשיו שמענו על עוד הפלה בבניין ליד", היא מספרת. "הכל קרה בהפרשי זמן ממש קצרים. לאחרונה יש כאן גם הרבה מקרים של כאבי בטן קיצוניים, לכן אנחנו חושדות שאולי זה קשור למים, כבר חודשים אומרים שהמים פה לא טובים. אני גם יודעת על מקרים נוספים של הפלות ביישוב בתקופה האחרונה ואני בטוחה שיש גם כאלו שלא שמענו עליהם".

לפניות לכתב: AzriA@Ch2news.tv

לעמוד הפייסבוק של עזרי עמרם