כריכי הבריאות שנמכרים בבתי הקפה נראים כנוסחת בריאות מנצחת: ארוחה הבנויה מלחם מלא, ירקות טריים, בליווי תוספות כמו גבינות, סלמון, ביצים או טונה. לקוחות רבים כבר הפכו את הסנדוויץ' ה"בריא" לחלק משגרת יומם, אבל בדיקה מיקרוביאלית שערכנו ב- 11 רשתות בתי קפה שונות מוכיחה כי לצד הרכיבים "הבריאים" של הכריך נכללים בעסקת החבילה גם כמות חיידקים גדולה

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בבדיקה שבוצעה בשיתוף למעבדות המכללה האקדמית תל חי התגלו חיידקים בכמות שחורגת בהרבה מהתקן, ובחלק מהמקרים גם חיידקים פאתוגניים - כלומר כאלה שעלולים להזיק לבריאות. בקבוצה זו נכללים גם חיידקי קולי צואתיים, שעשויים להעיד גם על נוכחותה של ליסטריה.

הכריכים שנבדקו במעבדות נדגמו מסניפים של רשתות: ארומה ת"א (שפועלת בעיקר בת"א, להבדיל מארומה ישראל), קפה ג'ו, קופיקס, פרש, קפה הילל, קפה קפה, קפה גרג, רולדין, קפה נטו, לורד סנדביץ' שנמכר בבתי החולים ומקדונלדס.

כבר לא ב-5 שקלים (צילום: מתוך אתר הרשת)
עמד במבחן. כריך של קופיקס | צילום: מתוך אתר הרשת

מי עברו את המבחן בהצלחה?

מתוצאות הבדיקה עולה כי רק חמישה מהכריכים שנבדקו יצאו תקינים לחלוטין - קופיקס, מקדונלדס, קפה נטו, רולדין ולורד סנדביץ' שנמכרים ברשת עלית בבתי החולים.

בבדיקות לגבי כריכים מחברות אחרות התגלו ממצאים מדאיגים: בארומה ת"א הזמנו מהתפריט כריך בריאות, שנמכרו עם סימון של משרד הבריאות, אך בבדיקה נמצאו בספירה הכללית של החיידקים מעל למיליון חיידקים, ובספירת חיידקי קוליפורמים 25,000 חיידקי ם- פי 25 מהתקן המותר. כמו כן נמצאו 700 חיידקי E קולי צואתיים, שלא אמורים להיות במזון כלל.

בקפה ג'ו רכשנו שני כריכים, בהם נמצאו חיידקי קוליפורמים רבים - פי 30 ופי 100 מהמותר, וגם 800 חיידקי E קולי צואתיים. ברשת קפה קפה המליצו לנו על כריך חביתה, בו התגלו חיידקי קוליפורמים - פי 150 מהתקן המותר ו- 500 חיידקי קולי צואתיים. לעומתם, הממצאים "הכי פחות גרועים" התגלו בכריכים של קפה גרג, קפה הלל ו"פרש":  שם היו רמות גבוהות של חיידקים קוליפורמים - אך פחות מהתקן. הכריכים הללו נחשבים "סבירים למאכל".

מה משמעות הממצאים?

חיידקי קולי צואתיים שעשויים גם להעיד על ליסטריה וקוליפורמים עשויים לפגוע קשות בקרב אוכלוסיה בסיכון. אבל גם האנשים שפשוט רצו לאכול כריך על הדרך ורכשו מזון שנתפס כ"יותר בריא" עשויים למצוא את עצמם מתמודדים עם חיידיקים וזיהומים, שהם אויב נסתר. ונשאלת השאלה - כשמשהו כל כך מסוכן נמצא במזון שלנו - מי צריך באמת לשמור על הבריאות שלנו? 

תגובות

תגובת "קפה ג'ו": "הרשת עובדת עם חברה חיצונית מומחית לבדיקה ופיקוח של תחום בטיחות המזון. הופתענו לשמוע על החריגה, ואנו מודים על כך. לאחר סיום התחקיר בנושא נפעל לתיקון במידה ויידרש".‎

תגובת "קפה קפה": "אנו מקפידים על טריות, איכות וניקיון המזון המוגש. הרשת שמה דגש על ביצוע בדיקות סדירות באמצעות אנשי מקצוע מיומנים. אנו רואים בחומרה רבה את הממצאים וננקוט בכל האמצעים שבידינו אל מול הזכיין".

תגובת "ארומה תל אביב": "כל המנות מוכנות על המקום לאחר הזמנת הלקוח, מחומרי גלם טריים ומוצרים איכותיים. הרשת מלווה ע"י חברה חיצונית על מנת להגיע למצוינות בתחום בטיחות המזון. העניין ייבדק לעומק ויטופל במידת הצורך".

תגובת "פרש קיטשן": "אנו שמחים לראות כי בבדיקת הערכים התזונתיים שהוצגו בתחקיר עולה כי הממצאים עומדים במדדים מאוזנים. הרשת תמשיך להשתמש בחומרי גלם איכותיים וטריים, כדי להבטיח ללקוחות מזון בריא וטעים".‎

תגובת "קפה גרג": "בבדיקה שערכתם הכריך עומד בתקנים. לגבי הערך התזונתי, הכריך לא הוגדר ככריך דל קלוריות, אלא ככריך בריאות. במטבחי הרשת מתקיימת בקרת איכות של שף אזורי כמו גם של חברה חיצונית".

תגובת קפה הלל : "הרשת שמחה על ממצאי הבדיקה, אנו מקפידים על חומרי גלם וטיפול קפדני בהם. נמשיך ונשאף להעניק ללקוחותינו מזון מוקפד, טרי ונקי".