סערת תחקיר זיהום האוויר במפרץ חיפה נמשכת, ובממשלה נערכים לצעדי חירום: השר להגנת הסביבה אבי גבאי ושר הבריאות יעקב ליצמן נפגשו היום (שני) עם עורכי המחקר המדאיג שנחשף אתמול בחדשות 2 כדי להבין כיצד לפעול מול הממצאים, בזמן שתושבי חיפה דורשים תשובות. השר גבאי התראיין למהדורה המרכזית והצהיר כי אם תוצאות המחקר יהיו מובהקות, הממשלה תנקוט בצעדים מרחיקי לכת נגד המזהמים - ואף תישקל האפשרות לסגור את אותם מפעלים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"למדנו הרבה דברים חדשים בישיבה היום, אך אני עוסק בנושא הזה כבר שמונה חודשים, וזה הנושא המרכזי מאז שמוניתי", אמר גבאי בריאיון. "הממשלה לקחה אחריות, ואני ושר הבריאות מטפלים בצורה רצינית בבעיה. ממשלת ישראל החליטה להפחית את רמות הזיהום ושר האוצר נתן לנו צ'ק פתוח - כמה שאנחנו צריכים - כדי לפתור את הבעיה הזו".

"היעד שלנו - לרדת ב-50% בזיהום עד 2018, ואנחנו עושים את כל הצעדים הנדרשים", הוסיף השר להגנת הסביבה. "אנחנו יודעים על ממצאי המחקר שמעידים על תחלואה עודפת במפרץ חיפה - גם אסמתה וגם סרטן. המחקר אמור להסתיים עד אמצע מרס, אך ברור כבר עכשיו שיש בעיה. הנחת העבודה היא שיש בעיית תחלואה בחיפה, נקודה - למרות שאני לא פרופסור".

בתי זיקוק, מפרץ חיפה (צילום: חיים ריבלין, חדשות)
"אני לא פרופסור, אבל יש בעיית תחלואה" | צילום: חיים ריבלין, חדשות

המחקר הרגיש "יולאם" ולא יישאר בידי החברות המסחריות

גבאי סייג כי נושא התחלואה אצל תינוקות, שעומד במרכז הממצאים המדאיגים, עוד לא התגלה באופן סופי כמובהק: "אם נגלה בשבועות הקרובים שזה אכן מובהק, זה מצריך צעדים אחרים בהיקף גדול יותר - אפילו לסגור מפעלים. עד היום סגרנו שלושה מפעלים. חשוב להבין שתינוקות זה העתיד".

המחקר פורץ הדרך נתקל בקשיים בשל ועדת ההיגוי שהוקמה לו, בה נכללו גם גורמים מסחריים. גבאי הדגיש כי "החלטנו שלאור הרגישות של הנושא, אנחנו 'מלאימים אותו' למשרדים - לא דרך ועדת ההיגוי. אנחנו נממן את המחקר. גם בתכנית של מפרץ חיפה שאושרה בממשלה החלטנו על מחקר נוסף שאמור להיות ממומן על ידי הממשלה". על המחאה הדומה בשל הזיהום בחדרה אמר: "יש רמת זיהום אוויר גבוהה בכמה נקודות בארץ, גם בחרדה בגלל תחנת הכוח הפחמית. הנחינו להפחית את ייצור החשמל מפחם". 

הערב התראיין ראש עיריית חיפה יונה יהב לתכנית "שש עם רינה מצליח" והאשים את הממשלה בזיהום: "היא אשמה במה שקרה ומיצבה במשך שנים את חיפה כבירת התעשייה הכבדה". הוא קרא לשרים לפעול להפחתת החומרים המזהמים, והכחיש את הטענות כי ניסה לסכל את המחקר: "אנחנו יזמנו את המחקר ואנחנו תומכים במחקר, אנחנו רוצים לדעת את האמת".

כאשר נשאל יהב האם הוא חש מחוייב לטייקונים, כגון האחים עופר, השיב יהב: "אני מרגיש מחויב רק לתושבים שלי ולבריאותם, אני מודאג מאוד מהממצאים, גם מכיוון שאני חי פה וילדיי חיים פה". ראש העירייה הוסיף כי אינו פועל לשנות את הממצאים: "אני לא איש מקצוע, אנחנו לא מתערבים בצד המקצועי של המחקר - זה כמו שאתערב בניתוח בבית החולים. אני לא יודע על איזה בסיס אומרים שאני רוצה לעכב את הפרסום, אבל היום מותר לומר הכל".

נתון חדש ומדאיג: עלייה בתחלואת האסתמה באזור

בעקבות הנתונים שנחשפו אמש במהדורה המרכזית, שוחח שר הבריאות יעקב ליצמן עם השר להגנת הסביבה אבי גבאי. השניים נפגשו היום עם אנשי המקצוע על מנת לקבל סקירה בנוגע לנתונים, ולצורך קבלת החלטות בנושא. ליצמן אף הבהיר כי הוא מתכוון מחר להגיע לחיפה בכדי לבחון את הנתונים בשטח.

"נתוני המחקר שפורסמו על מפרץ חיפה מדאיגים, אם אכן הם נכונים", אמר שר הבריאות ליצמן. "עדיין לא קיבלנו את פרטי המחקר. ברור שאם הנתונים הם כפי שפורסמו - לא נוכל לעבור על כך לסדר היום והדברים דורשים טיפול מידי".

היום דווח בנוסף כי באזורים שבהם התמקד המחקר נמצאה תחלואה עודפת באסתמה בקרב ילדים. הנתונים בדבר המחלה הריאתית בקרב ילדים עלו במסגרת המחקר שנחשף אתמול, ומתרכזים בשלושה מוקדים עיקריים: קריית חיים וקריית ביאליק, דרום מזרח קריית טבעון ורכס הכרמל בצד שפונה לאזור התעשייה. אזורים אלו הוזכרו כמוקדים שבהם חלה התחלואה החריגה בסרטן ריאות ולימפומה, וכן לידת תינוקות במשקל נמוך ובהיקף ראש קטן מהרגיל.