אם זה היה תלוי בחקלאי הגליל, כבר עכשיו היה מתווסף גידול נוסף ופחות שגרתי בין שדות החיטה והתירס והגזר: קנאביס רפואי. הסם הוא במקומות רבים קודם כל תוצר חקלאי שלא דורש טיפול מסובך - ונחשב לגידול רווחי בעשרות אחוזים בהשוואה לגידולים אחרים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

תמונת המצב היום היא שרק לשמונה מגדלים יש היתר לגדל קנאביס: הממשלה מתנגדת להגדלת מספר הרשיונות למורת רוחם של המגדלים שמעוניינים להגדיל את השוק ואת הרווחים, ובעיקר לייצא לחו"ל סחורה שלא תלויה בשינויים בשערי המט"ח - במיוחד לאור מגמת הלגליזציה בעולם.

עופר ברנע, מרכז ועדת מגדלים גליל עליון, הסביר מדוע חשובה לחקלאים האפשרות הכלכלית הנוספת: "אם זה עוד גידול שיכול לתת לחקלאים בעמק החולה אפשרות להתפרנס, אני חושב שצריך לגדל אותו. האפשרויות בארץ מוגבלות, וכל אפשרות להכניס עוד גידול שהחקלאים יכולים להתפרנס ממנו היא מבורכת".

מחסור בתיקון עולם (צילום: חדשות 2)
בקרוב גם בגליל? | צילום: חדשות 2

החקלאים טוענים: מהלך שיכול להכניס מיליוני דולרים

דובי אמיתי, נשיא התאחדות האיכרים, הוסיף כי "מדינת ישראל מונעת את ייצוא הקנביס הישראלי, דבר שיכול להכניס לקופת המדינה מיליוני דולרים וגם לחקלאים - לא ברור לי למה מעכבים את זה". א', חקלאי מאזור הגליל, פועל כבר מספר חודשים לקבלת היתר גידול: "אנחנו מחכים בהחלט שמשרד הבריאות וכל הגורמים הממשלתיים שבעצם עד היום עצרו את המהלכים ייתנו יד ויתקשרו יחד עם החקלאים". המגדלים מקווים שלאחר קבלת האישור, הטלפון לא יפסיק לצלצל.

לאחרונה התקיימו בארץ מספר כנסים במסגרתם מנסים החקלאים להתאגד על מנת להשיג את האישור המיוחל: כשהחקלאים רואים את שווקי הקנאביס שמתפתחים בעולם כמו בקולורדו שבארצות הברית (שם המסחר הוא כבר חוקי), הם חולמים על תעשייה כחול-לבן. בדרך לחלום ניסו כמה מושבים לגדל קנאביס, אבל רגע לפני שקצרו את הפרחים - הם גילו שלא יוכלו לקבל רישיון.

כך גידלו קנאביס עוד בשנות ה-40 (צילום: חדשות 2)
כך גידלו קנאביס עוד בשנות ה-40 | צילום: חדשות 2

לא רבים יודעים שצמח הקנאביס כבר גדל בעבר בעמק החולה: בשנות התשעים הוא היה חלק מתעשיית הפלסטיק בישראל וחמישים שנה לפני כן, עוד לפני קום המדינה, שימש הקנביס לייצור חבלים. דודיק קציר, תושב קיבוץ דפנה, העלה זכרונות משנות הארבעים: "עוד לפני שהפרחים היו צומחים, היו באים שוטרים בריטים שקוצרים את זה כדי שלא יוכלו לעשות סמים. אנשים ידעו למה זה יכול לשמש אבל לא עישנו - היינו הרבה יותר תמימים בשנים האלה".

מספר הרשיונות לשימוש בקנביס בישראל עולה בקצב מתמיד אבל כרגע, למרות המאמצים והרצון והתמיכה של ארגוני המגדלים, התקווה להרחבת שוק הקנאביס הישראלי נראית עוד רחוקה.