קישון, נחל הקישון (צילום: אולגה ודוב, רשות נחל הקישון)
צילום: אולגה ודוב, רשות נחל הקישון

אתמול (שלישי) התקבל במשרד להגנת הסביבה דיווח על זיהום דלק בתעלת ניקוז המוליכה לנחל הקישון, בסמוך לבסיס רמת דוד. צוות המשרד הגיע למקום וגילה כי כתוצאה ממי הגשמים, זרם דלק מהבסיס דרך תעלת הניקוז - היישר למי הנחל.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

אנשי המשרד להגנת הסביבה דרשו ממפקדי הבסיס לאתר את מקור המפגע ולהביא להפסקתו, ולנקוט באמצעים לצמצום התפשטות הזיהום לצד שאיבת הדלק. בעת שהיית צוות המשרד במקום לא נצפתה זרימה נוספת של דלק.

נחל הקישון, קישון (צילום: אולגה ודוב, רשות נחל הקישון)
צילום: אולגה ודוב, רשות נחל הקישון
נחל הקישון, קישון (צילום: אולגה ודוב, רשות נחל הקישון)
צילום: אולגה ודוב, רשות נחל הקישון

האירוע מצטרף לשורה של זיהומי קרקע ומים מדלק שאירעו בבסיס בשנים האחרונות, בעקבותיהם זומן מפקד הבסיס לשיחת הבהרה. שרון נסים, מנכ"לית רשות נחל הקישון, תיארה את השתלשלות האירוע: "ממונה הפיקוח של רשות נחל הקישון גילה זיהום של דלק סילוני בנחל קישון ופעל לעצירת הזיהום תוך גילוי מקור המפגע".

"דבר האירוע דווח לכל הגורמים הרלוונטיים במשרד להגנת הסביבה ונלקחו דגימות ממי הנחל וממקור הזיהום. לצערנו, מדובר במפגע חוזר שמקורו בבסיס חיל האוויר ברמת דוד", הוסיפה נסים שהבהירה כי לזיהום בדלקים יש השפעה שלילית על המערכת האקולוגית בנחל וקיימת פגיעה בשוכניו. "הרשות תפעל למיצוי הדין עם האחראים למפגע ותדרוש ביצוע פעולות למניעת הישנות מקרים מסוג זה בעתיד, אמרה.‎

מדובר צה"ל נמסר כי "צה"ל רואה חשיבות רבה בהגנת הסביבה ומשקיע משאבים רבים בתכנון,ביצוע ותיקון ליקויים קיימים. כל אירוע חריג נבדק לגופו ומופקים ממנו הלקחים הרלוונטים. אמש התקבלה בחיל האוויר תלונה על שרידי דלק בנחל מחוץ לבסיס רמת דוד. למקום הוזנקו כלל הכוחות הרלוונטים לטיפול באירוע מסוג זה, ביניהם נציגי המשרד להגנת הסביבה. במקביל לטיפול בכתם עצמו, בוצעו בחינות מקיפות למערכת הדלק בבסיס אשר העלו כי לא הייתה נזילת דלק מהמערכות"