נשים רבות הנכנסות להריון חוששות מסיבוך של רעלת הריון מוקדמת. כעת, בדיקה חדשנית שרק לאחרונה הגיעה לישראל עושה משהו שעד לאחרונה לא היה קיים - גילוי מוקדם של רעלת הריון.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

רעלת הריון מוקדמת היא סיבוך שמתרחש אחת ל-200 הריונות, במהלכו חודרים חומרים מהשלייה של העובר למחזור הדם של האם, דבר הגורם ללחץ דם גבוה, פגיעה בכליות ובמקרים נדירים אף לפרכוסים, נזק מוחי ומוות.

הבדיקה החדשה שפותחה בבריטניה היא למעשה שילוב של מספר בדיקות מוכרות כמו בדיקות דם, בדיקות לחץ דם, אולטרסאונד ושאלון אישי. לאחר מכן תוכנה מיוחדת מעבדת את כל הנתונים הללו יחד ומייצרת הערכה של הסיכון לרעלת הריון מוקדמת.

בדיקה יקרה שאינה כלולה בסל התרופות

"הבדיקה מזהה 90% מהאנשים שיפתחו רעלת הריון מוקדמת", מסביר ד"ר יובל גיאלצ'ינסקי, מומחה לרפואת העובר בבית החולים הדסה ובמרכז הרפואי מור לאשה. "זה לא 100%, אבל זה הרבה יותר טוב ממה שהיה קודם".

עד עתה כלל לא הייתה בדיקה כזו ועכשיו כשיש, ניתן יהיה להעניק טיפול מונע. אישה שתאובחן בבדיקה כמישהי הצפויה לסבול מרעלת הריון מוקדמת תטופל באספירין שיפחית את הסיכוי שלה לפתח את הסיבוך בכ-50%.

הבדיקה אינה כלולה בסל התרופות ועולה בין 2000-3000 שקלים. בינתיים ניתן לעבור אותה רק בבית החולים הדסה בירושלים ובמרכז מור לאשה בתל אביב, אך בקרוב יהיה ניתן לקבל אותה במרכזים רפואיים נוספים.