כוננות שלג (צילום: רויטרס)
הסערה של השנה שעברה | צילום: רויטרס

ההיערכות לסופה שצפויה להתחיל הערב עולה מדרגה: צה"ל הפעיל היום (שלישי) את פקודת "עין הסערה", שבמסגרתה החלה פריסת כוחות רלוונטיים שיסייעו לתת מענה לאירועי מזג האוויר בגזרות השונות. במקביל, יצומצמו אימונים ותרגילים - זאת בהתאם לתנאי מזג האוויר שישררו בימים הקרובים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בפיקוד מרכז וברחבי פיקוד צפון ריכזו כלים הנדסיים הכוללים מפלסות שלג וגם נגמ"שים שיעסקו בפינוי הצירים. הכלים יופעלו גם לשינוע של כוחות הצלה או צוותים של חברת חשמל במקרה הצורך.

במקביל, נפרסו 4 גדודים של פיקוד העורף ברחבי פיקוד צפון ומרכז, שתכליתם לסייע בפינוי, חילוץ וכל דבר שיידרש בהמשך. את אנשי פיקוד העורף מתגברים גדוד 202 של הצנחנים באזור ירושלים וגדוד 601 של הנדסה באזור צפת. בצה"ל נערכים לאפשרות שלוחמי הצנחנים וההנדסה יחלקו ציוד חם ומזון למי שיזדקק.

רוחות עזות וגלים גבוהים, היום (צילום: חדשות 2)
רוחות עזות וגלים גבוהים, היום | צילום: חדשות 2

המנהל האזרחי ביחידה לתיאום פעולות הממשלה בשטחים פועל מול הגורמים המקבילים ברשות הפלסטינית כדי לסייע להם ולתאם פעילות משותפת במקרה שיצטרכו עזרה. כבר לפני כמה שבועות העבירה ישראל לפלסטינים גנרטורים ומשאבות להתמודדות עם שיטפונות והצפות. בשלב זה מי שמנהל את האירוע זו המשטרה והמשרד לביטחון הפנים, אבל בצה"ל נערכים לכך שאם מזג האוויר יחמיר, האחריות תועבר לידי צה"ל ומשרד הביטחון.

הגשם הסוער מביא עמו כמעט תמיד גם תאונות דרכים קשות ומטיילים הנסחפים בתוך השיטפונות - מקרים המחייבים חילוץ מן האוויר. הדרך אל הזירה, כך מסתבר, הופכת קשה הרבה יותר במהלך מזג-אוויר סוער.

בחיל האוויר מקיימים שיתוף הפעולה בין צוותי הטייסות לבין יחידות החילוץ המשטרתיות, המורכבות ממתנדבים ופרוסות בכל רחבי הארץ. במקביל נערכים כמו לפני שנה לפינוי מוסק של אזרחים ממקומות שהשלג הפך לבלתי נגישים לכלי רכב נצורים, בהם נשקפה סכנה לתושבים.

"כל פעולת חילוץ של מסוקי הסער מצריכה נחיתה בשטח או ריחוף בגובה נמוך מעל פני השטח", הסביר סרן מ', טייס "ינשוף" בריאיון לביטאון חיל האוויר.
"במהלך החורף יש בגבהים הנמוכים שבהם אנחנו פועלים עננות כבדה מאוד, מה שהופך את המשימה למאתגרת ומורכבת יותר", הוסיף סרן מ'. "העננות הזו מקשה על הטייסים לראות את האזור שבו הם נמצאים ובכך מקשה עליהם לנוע במסלול המהיר ביותר אל היעד ומהווה אתגר במהלך הנמכת המסוק לגובה שבו מתבצע החילוץ".

השר לביטחון פנים יצחק אהרונוביץ', שסייר במבואות החרמון, הנחה על פיזור הכלים הכבדים והאמצעים המיוחדים משעות הבוקר. השר ציין כי "ניכר שיושמו עיקרי הלקחים מהסופה של השנה שעברה, בדגש על שיתוף הפעולה בין כלל הגופים והכוחות".

בשעות אלו מזג האוויר קר, אך ברוב חלקי הארץ יבש. הגשם המקומי שיורד בשעות אלו בצפון ובמישור החוף יגיע בהמשך למרכז הארץ. במהלך היום יירד גשם בעיקר בצפון ובמישור החוף, שיתפשט גם למרכז. בשל הרוחות החזקות, קיים חשש לשטפונות ולהצפות, אך באזור המרכז יירדו מעט גשמים יחסית במהלך היום וירושלים צפויה להישאר ברובה יבשה לפני השלג.

היום ברובו יהיה מאופיין בפחות גשם, אך הרוחות העזות יובילו לגלים גבוהים במיוחד. במהלך כל היום צפוי אובך וסופות חול בדרום.

במד"א העלו כוננות לקראת הסופה

כחלק מההערכות למזג האויר הסוער הצפוי, גם במד"א הועלתה רמת הכוננות לרמת כוננות גבוהה. מוקדי מד"א ותחנות מד"א בכל רחבי הארץ מתוגברים בחובשים ופרמדיקים , ובשכונות הערים פרוסים כונני מד"א עם אמבולנסים וציוד רפואי.

נזקים רבים, אלפים נותקו מחשמל
עץ שקרס בגוש דן, היום | צילום:

מד"א עומד בקשר רציף ובתאום מלא עם כלל גורמי הביטחון וההצלה ומשרדי הממשלה על מנת להציל חיים ולהגיע במהירות לכל מי שיזדקק. במד"א ערוכים בכוננות שלג בערים ובמקומות בהם צפוי לרדת שלג: יחידת הג'יפים של מד"א המכילה 120 ג'יפים ורכבי שטח תסייע בהצלת חיים.

גם במשטרה הגבירו היערכות: לצד תגבור הכוחות במחוז יהודה ושומרון, נפתח מרכז מידע ארצי למענה לפניות אזרחים בנושא הסערה הצפויה. מספר הטלפון של מרכז המידע, בו ניתן לקבל מידע על חסימות צירים ועדכונים נוספים, הוא 1-700-705-100.
שירות מיוחד לתושבי הבירה בזמן הסערה

באתר האינטרנט של עיריית ירושלים הפעילו שירות חדש, בו מרוכז כל המידע הנחוץ לתושבים אודות השלג והסערה. הדף, שכתובתו www.jerusalem.muni.il, יתעדכן 24 שעות ביממה בזמן אמת הן על ידי העירייה והן באופן ישיר על ידי הדוברים של הגופים השונים בעיר.

בחרמון יירד שלג כבד (צילום: חטיבת דובר צה"ל)
בחרמון המפלסות כבר פועלות | צילום: חטיבת דובר צה"לבאתר יפורסם מידע עדכני ממשטרת ירושלים בנושא צירים פתוחים וסגורים בעיר ואליה, מידע עדכני על קיום או אי קיום לימודים במערכת החינוך בעיר, מידע מחברות התחבורה הציבורית על קווי האוטובוס הפעילים בשלג בכל זמן נתון, וגם פעילות הרכבת הקלה ורכבת ישראל.
באתר יופיע מידע מעודכן בנושאי סיוע לתושבים באמצעות המנהלים הקהילתיים, בתי מרקחת הפועלים בשלג, מידע עדכני מחברת החשמל ועוד. כמו כן יוכלו התושבים לדווח לעירייה על מפגעים ובעיות בעיר דרך האתר.