מתכונן לשיר לנו את השיר האחרון: אחרי הגאווה הרבה שהביא לישראל הראל סקעת, כשעלה לגמר האירוויזיון, התייצב הנציג הישראלי לחזרה הגנרלית הראשונה מתוך שלוש שהתקיימה היום בשעות אחר הצהריים ב"טלדור ארנה" באוסלו שבנורבגיה.

ממש לפי ההגרלה בגמר, הופיע סקעת 24 בסדר ההשמעה, שיר אחד לפני הסוף. סקעת המשיך בהופעה המצוינת והמרגשת וזכה לתמיכה אדירה של כל החובבים הישראלים שהיו בקהל, עמדו על הרגליים ומחאו לו כפיים בתחילת ההופעה ובסופה.

רוצים לקבל עדכון על תוצאות גמר האירווויזון? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

גם התגובות בעולם לחזרה הגנרלית היו מאוד חיוביות ברובן. "הראל נתן הופעה קולית מדהימה שמצטלמת היטב על המסך", כתב מבקר מוזיקה מטעם אתר Oikotimes, אחד מאתרי חובבי האירוויזיון המרכזיים. "זה יגיע לעשירייה הראשונה בוודאות", הוסיף.

הבוקר גם העלתה רשות השידור הנורבגית וידאו קצר שתיעד את מאחורי הקלעים של חצי הגמר, שניות אחרי שעשר המדינות, וביניהן ישראל, גילו שעלו לשלב הבא. "אני מאוד מאוד שמח", אמר סקעת למצלמה שעוד היה נרגש מהעליה לגמר. "היו שירים מדהימים ואני בהלם מחלק מהמדינות שלא עלו", הוסיף, אך כשנשאל אילו מדינות אהב בתחרות - ידע לנקוב רק בשמה של שבדיה וטען כי ההתרגשות מפריעה לו להיזכר.

אירופה נשארה ללא מילים

אתמול בלילה כבש סקעת את תחרות השירים כשהצליח להעפיל לשלב הגמר עם השיר "מילים". סקעת נתן הופעה מוצלחת, מרגשת וסוחפת, זכה לתשואות רבות מהקהל והיה אחד מבין עשרת השירים שזכו להעפיל לגמר.

המדינות שעלו לגמר האירווזיון מלבד ישראל הן: גאורגיה, טורקיה, אוקראינה, אירלנד, קפריסין, אזרבייג'ן, רומניה, ארמניה ודנמרק. בהגרלה שנערכה מייד לאחר חצי הגמר נקבע כי ישראל תופיע בגמר כשיר מספר 24 מתוך 25 מדינות.

במסיבת העיתונאים שנערכה מיד לאחר חצי הגמר התקבל סקעת בקריאות שמחה רבות מצד המעריצים הישראלים ששלטו באולם ושרו "הבאנו שלום עליכם", תוך כדי שהם מנופפים בדגלי ישראל. "זו הייתה חוויה אדירה עבורי. רעדתי והתרגשתי", אמר סקעת בחיוך מבויש. "כשעליתי על הבמה, הרגשתי שאני רוצה לספר לעולם את הסיפור שלי ואני מקווה שהצלחתי לעשות את זה", הוסיף.

כאשר נשאל סקעת על ידי עיתונאית רוסיה אם לדעתו ישראל יכולה לזכות באירוויזיון, הוא לא היסס ואמר: "אני חושב שירושלים או תל אביב יכולות לארח את התחרות. אני מקווה שאעשה את הטוב ביותר". כאשר נשאל מי המעריצים הכי קולניים בתחרות, הוא לא היסס ואמר שהישראלים שולטים בתחום - מה שגרר כמובן תשואות נוספות מקרב משלחת החובבים הישראלית שהייתה במקום.

התרגשות גדולה נרשמה במקום כאשר נערכה הגרלת סדר ההופעות בגמר וסקעת שלף את המספר 24, שיר אחד לפני הסוף - מה שמשפר את סיכויו להגיע למקום טוב בתחרות. סקעת, שהבין את המשמעות של ההגרלה הנוחה שקיבל, הניף את ידיו באוויר בשמחה ובהתרגשות, כאשר החובבים בחדר מתרגשים אף הם.

לאחר מסיבת העיתונאים אמר סקעת כי מבחינתו לייצג את ישראל באירוויזיון זו גאווה גדולה. "ההתרגשות הגדולה עוד לפנינו ואני מבטיח להמשיך ולייצג את מדינת ישראל בכבוד הכי גדול על במת המוזיקה הכי גדולה באירופה", אמר סקעת. "היה לי חשוב לשיר את השיר בעברית. אני גאה להיות ישראלי", הוסיף.

ההצבעה בגמר שייערך מחר תהיה במתכונת דומה לשיטה שהייתה בחצי הגמר. 50% מהקולות של השירים ינתנו על ידי צוותי שיפוט מיוחדים ומקצועיים של כל מדינה בנפרד, אשר יתכנסו במהלך החזרה הגנרלית השנייה של המופע ויתנו את הניקוד שלהם על סמך ההופעות בחזרה עצמה.

שאר הניקוד ינתן על ידי הקהל בבית באמצעות הצבעה טלפונית שתערך במהלך הערב עצמו. הפעם, בשונה משלב חצי הגמר, ייחשף הניקוד במלואו, מדינה אחר מדינה, כדי להגביר את המתח.

ביום שבת בשעה 22:00 (שידור חי בערוץ הראשון) ינסה סקעת לרשום לעצמו הישג נוסף כאשר יבצע פעם נוספת את "מילים" וינסה לזכות במקום הראשון. אם זה יקרה - אז באמת תחל החגיגה הגדולה.

סדר ההופעות בגמר

1. אזרבייג'ן
2. ספרד
3. נורבגיה
4. מולדובה
5. קפריסין
6. בוסניה-הרצגובינה
7. בלגיה
8. סרביה
9. בלרוס
10. אירלנד
11. יוון
12. בריטניה
13. גאורגיה
14. טורקיה
15. אלבניה
16. איסלנד
17. אוקראינה
18. צרפת
19. רומניה
20. רוסיה
21. ארמניה
22. גרמניה
23. פורטוגל
24. ישראל
25. דנמרק