האם גם אתם תסכימו להתפשט? לאחר שצילם מאות אלפי בני אדם עירומים ברחבי העולם, מגיע הצלם הנודע ספנסר טוניק, לביקור בישראל. על פי הדיווחים צפוי טוניק להנציח את הישראלים שיסכימו לפשוט את בגדיהם לטובת האמנות באחד האתרים המרכזיים בארץ. אך כבר עכשיו יש רבים שמתנגדים.

"פנו אלינו לשתף פעולה בעזרה לוגיסטית ותקציבים ואני אמרתי שבתור ראש רשות לא אשקיע כספי ציבור בפרויקט הזה", מסביר ראש מועצת תמר, דב ליטבינוף. "הפרויקט פוגע ברגשות של קהלים רבים שמגיעים לים המלח. דתיים, שומרי מסורת, חובשי כיפות וקהל שמתנגד לפורנוגרפיה כזאת".

לדברי ליטבינוף יכול להיות שזאת אמנות ויכול להיות שזאת פרובוקציה, או גימיק אך מבחינתו אין זה מתקבל להשקיע בפרוייקט כספי ציבור. "אני לא אעמוד על כביש 90 ואחסום אותו, הים חופשי לכולם הוא יכול להגיע ולעשות את האמנות שלו, אך לא אעזור לו בתקציבים", הוסיף ליטבינוף.

ראש מועצת תמר אינו מאמין שביקורו של הצלם הנודע יעזור בפרסום חיובי לים המלח. "אני לא חושב שדרך ספנסר טוניק נהפוך להיות פלא עולמי", הוא אומר ומבטיח שגם אם יוצע לו, אין כל סיכוי שייצטלם במיזם הנועז.

סטודנטים יזמו את הביקור

מתברר כי מאחורי הגעתו של הצלם, עומדת חבורת סטודנטים שטוענים שבביקורו יש הרבה יותר מסתם פרובוקציה. רביד שביט, סטודנטית לתקשורת שלוקחת חלק ביוזמה סיפרה לערוץ החדשות של חדשות 2 באינטרנט "אני חושבת שגם בישראל אנשים יוכיחו את עצמם כאנשים פתוחים, אנשים ליברלים אנשים שהם אוהבים ומעריכים אמנות וערכים של שוויון וחופש ביטוי".

"העירום הוא חלק קטן מכל הדבר הזה", מסבירה רביד, "כי זה אירוע גדול ואירוע היסטורי". לדבריה כל אחד מתבייש ממשהו בגוף אך עדיין אנשים מרגישים צורך לקחת חלק באירוע לטובת המטרה שזה מקדם.

בנוגע לשאלת המחאה מצד גורמים דתיים אומרת רביד, "אני לא חושבת על התנגדות שהדבר הזה יעורר. אני חושבת שבעולם כבר הוכיחו שהעבודות של ספנסר הם הרבה מעבר לעירום ולא מדובר בפורנוגרפיה, מדובר באמנות". לדבריה, "המטרה היא לא לעורר התנגדות אלא מתוך אמונה פנימית שהדבר יכול לעולם צד אחר של ישראל".

דף הפייסבוק של היוזמה להבאת ספנסר טוניק

האתר הרשמי של ביקור הצלם בישראל