הבמאי יוסף סידר והשחקן שלמה בראבא. לא הפעם (צילום: רויטרס)
לא הפעם. הבמאי יוסף סידר עם שלמה בראבא | צילום: רויטרס

אכזבה בישראל: הסרט "הערת שוליים" לא זכה הלילה בפרס האוסקר בקטגוריית הסרט הזר הטוב ביותר. מי שקצרה את ההישג המשמעותי היא לא אחרת מאשר אירן - שהסרט "פרידה" מטעמה נבחר מבין רשימה של תשעה מתחרים שהתמודדו על התואר.

מדובר בהישג חשוב עבור הרפובליקה האיסלאמית, במיוחד לנוכח הבידוד המדיני הגובר שעמו היא מתמודדת בתקופה האחרונה. בימים האחרונים גברו ההערכות על כך ש"פרידה" תגבור על "הערת שוליים" של הבמאי יוסף סידר ותיקח את הפסלון המוזהב מידי הצוות הישראלי.

במאי הסרט האירני אסגר פרהדי עלה נרגש לבמה לקבל את הפרס. "בזמנים כאלו של חרחורי מלחמה, הפחדה ואיומים מצד הפוליטיקאים, המדינה שלי, אירן, מוזכרת לרוב בהקשרים שליליים למרות ההיסטוריה המפוארת שלה והתרבות העשירה שקבורה עמוק תחת אבק של פוליטיקאים".

"אני מקדיש את הפרס לתושבי אירן"

"אני גאה להקדיש את הפרס הזה לתושבי אירן, האנשים שמכבדים את כל התרבויות והציביליזציות למרות עוינות וטינה", אמר הבמאי. זהו פרס האוסקר הראשון בו זוכה אירן.

"הערת שוליים" הוא סרט דרמה בכיכובם של השחקנים שלמה בראבא וליאור אשכנזי. העלילה עוסקת באב ובנו המשמשים פרופסורים בחוג לתלמוד באוניברסיטה העברית בירושלים.

בסרט בולט התסכול שעמו מתמודד האב, המזוהה עם שיטות מחקר ותיקות, אחרי שהפרויקט האקדמי החשוב בחייו שעל הכנתו עמל עשרות שנים, איבד כל רלוונטיות בשל תגלית של חוקר אחר. לעומת האב, מהווה בנו נציג של שיטות המחקר המורדניות שמתקבלות בזלזול מצד אביו.

הלילה, שעות לפני ההודעה על ההפסד, פרסם ראש הממשלה בנימין נתניהו הודעה שבה מסר: "נהניתי מאוד לצפות בסרט 'הערת שוליים' שיתמודד הלילה בטקס האוסקר. בשם העם בישראל, אני מאחל לסרט הצלחה בתחרות".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק