הביבר-מאניה סוחפת את הבנות בכל העולם, וגם על ישראל השיגעון הזה לא פסח. מאחורי אליל הבנות בן ה-16 עומד, כמו בהרבה הצלחות עולמיות, יהודי-כשר שראה את קטעי הווידאו של ביבר ב-Youtube, התקשר לאמו ואמר לה: ילדת את החומר שממנו נוצרים כוכבים.

שלוש שעות לפני שג'סטין ביבר עולה לבמה המעריצות כבר מתעלפות. ביניהן נמצא גם בן אחד שהולך אחרי ביבר לכל מקום - הבן שלי רני. "אני אוהב אותו ורוצה ללכת להופעה שלו. זה שאתה לא אוהב אותו לא אומר שאתה צריך להרוס לי", הוא אומר לי.

התכנית של סקוטר, שלב אחרי שלב

עם למעלה מחצי מיליארד צפיות, היפיוף הקנדי מחזיק בשיא של Youtube אי פעם - שלושה אחוזים מכל התנועה העולמית בטוויטר.

לכל הטירוף הזה אחראי יהודי בן 29 מקונטיקט. שם קוראים לו סקוטר בראון, אבל למעשה הוא נולד עם השם שמואל בן אליעזר. "זה השם העברי שלי", הוא מחייך. זהו האיש שהמציא את ג'סטין ביבר - את תכנית האב של בניית ילד סופרסטאר.

הוא טווה לפרטי פרטים את התכנית במוחו כשעבד בחברת תקליטים. "לדעתי, המוזיקה שהייתה בשוק, מוזיקה של ילדים, שנעשית על ידי ילדים, ולא מוזיקה לילדים, אלא על ידי ילדים, לא הייתה טובה במיוחד", הוא אומר, "אבל היא הייתה מאוד פופולרית".

"הרגשתי שיש צורך באמן שבאמת שר טוב. ילד שפשוט יעשה מוזיקה טובה", אומר בראון. שלב א' בתכנית היה איתור הילד המתאים. "זה נורא פשוט, כי יש יוטיוב ופשוט הקלקתי על קישור לווידאו וראיתי אותו", הוא נזכר בפניו ג'סטין בן ה-12 שניבט אליו מהמסך.

"הוא תפס אותי מיד", מוסיף בראון. "המשכתי להקליק על עוד וידאו ועוד וידאו והיו בערך שישה קליפים שלו אז", הוא אומר. "פשוט אמרתי - זה הילד. זה הוא", נזכר בראון.

המסע של בראון בעקבות אימא

לאחר שהתלהב מג'סטין הצעיר, עשה בראון את כל מה שאפשר כדי לאתר אותו. "אימא שלו היא אם חד הורית עם שם משפחה שונה וזה היה קשה", הוא מספר. "איתרתי חברה שלי ב-My Space, התקשרתי לאיזו דודה שבכלל לא ידעה על קיומו של ג'סטין ואחרי הרבה תלאות - הגעתי אליהם", הוא אומר.

בדיוק אז, נתקל בראון במכשול בלתי צפוי. אמו של ביבר היא נוצריה אדוקה וכלל לא רצתה שהוא ייכנס לתעשיית המוזיקה, ואם כבר - אז שישיר מוזיקה נוצרית. ג'סטין עצמו בכלל רצה לעשות פופ ו-R&B.

אחרי שהמכשול הזה נפתר, הגיע שלב ב' של התכנית - השיווק. בראון הנחה את ביבר לשיר גרסאות כיסוי לשירים שילדים מחפשים, למשל, השיר "איתך" של כריס בראון. "המטרה הייתה שאנשים שיחפשו שיר מסוים, יגיעו בעקיפין גם לביצוע של ביבר - ויתאהבו בו", מוסיף סקוטר.

אחרי החשיפה העצומה בזכות גרסאות הכיסוי החלו לשגר ל-Youtube שירים מקוריים ומהר מאוד זו הייתה הצלחה מידית. אז הגיע הזמן לשלב האחרון - לצאת לדרך.

גרמניה, צרפת, איטליה, ספרד, בריטניה, נורווגיה ושוויץ - ביבר ובראון לא מדלגים על אף מדינה באירופה. גם אחרי אירופה, אסיה נכנסת ללו"ז ההופעה וביבר מגיע למקומות כמו מלזיה, אינדונזיה, יפן וסין.

"אני לא חושש לנזוף בו אם צריך"

בראון אומר כי ההנחייה שלו לעובדיו היא בשום פניו ואופן לא להתייחס לביבר כמו כוכב. "כל מי שמתייחס אליו כמו סופרסטאר מפוטר במקום", הוא מספר. "צריך לדעת לחנך כל בן אדם להתנהג כמו בן אדם רגיל ולא כמו כוכב", הוא מוסיף.

בראון גם זוכר אירועים שבהם העמיד את הכוכב על מקומו. "אם ג'סטין מתחצף לאימא שלו או עושה משהו טיפשי - אנחנו מיד מתערבים", הוא אומר. "אני והצוות שלי לא מסכימים לסבול את השטויות שלו. כמו כל ילד בן 17 הוא עלול להיות מניאק או ילד נהדר - והוא באמת ילד נהדר", מוסיף בראון.

כשצריך, בראון לא מהסס גם לנקוט צעדים משמעתיים קשים כלפי ביבר. "אפשר לקחת לו את הטלפון או את המחשב ואני גם עושה את זה", הוא מתרברב. "צריך להגיד לו - העולם לא סובב סביבך ותתנהג כמו גבר", הוא קובע.

איך יסתכלו הבנות על ג'סטין בעוד 20 שנה?

השלב האחרון, לעת עתה, במסעותיו של ג'סטין ביבר, היה הביקור בישראל. "אנחנו מתפללים יחד לפני כל הופעה ואומרים שמע ישראל. אנחנו מתקבצים במעגל וג'סטין והצוות מתפללים בשם ישו", מגלה בראון, "אבל אני ודן, המנהל המוזיקלי שלנו, ששנינו יהודיים, אנחנו תמיד אומרים שמע ישראל".

"ג'סטין הוא כמו ספוג. הוא קולט דברים תוך שנייה. אז בהופעה הרביעית התחלתי להגיד שמע ישראל
ופתאום שמעתי מישהו אומר את זה. הסתכלתי וראיתי שזה ג'סטין! הוא שינן את זה!", הוא מתלהב. "עכשיו בכל הופעה הוא אומר את זה איתנו".

רבים חושבים שזה טירוף שיסתיים, אבל כנראה שזה לא הולך לקרות. אם מישהו צריך להאמין שזה אפשרי - זה צריך להיות האנשים האלה.

קל ללעוג למעריצות ולקרוא להן ילדות מוטרפות. כבר בעוד שנתיים הן בטח יתביישו להגיד שהעריצו אותו. אבל בעוד 20 שנה אישה בשם יובל בן-מוחא תזכור שאבא שלה לקח אותה מאילת להופעה של ג'סטין ביבר. המעריצה רותם פרסי תדע שכל מגן דוד אדום עמד על הרגליים כדי להביא אותה מבית חולים שניידר
אחרי השתלת מוח עצם.

כל אחת מאלפי הילדות שהיו שם תנצור כל חייה את החוויה. ג'סטין ביבר יישאר תמיד עבורן האהבה הראשונה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק