נציגי ישראל ב-2012. הפעם נעלה לגמר? (צילום: AP)
להקת איזבו, הנציגה האחרונה של ישראל באיר | צילום: AP

30 שירים, זוכה אחד: רשות השידור הודיעה היום שהשיר הישראלי לאירוויזיון 2013 שייערך במאי הקרוב במאלמו שוודיה, ייבחר מתוך פסטיבל שירים שלם שיימשך חמישה ערבים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

לאחר הכשלונות שספגה ישראל בתחרות בשלוש השנים האחרונות, החליטו גורמים ברשות השידור לחדש את מסורת קדם האירוויזיון ולשדרג אותה בהתאם למודל של תחרות הקדם השוודית. המשמעות היא שהשיר שייצג את ישראל בתחרות הזמר של אירופה לשנת 2013, ייבחר מבין 30 שירים שיתמודדו בחמש תחרויות שונות.

בין ה-26 ל-28 בפברואר 2013 ייערכו שלושה חצאי גמר, שבכל אחד מהם יתמודדו עשרה שירים ואמנים שונים. בכל חצי גמר יעפילו לשלב הגמר שלושה שירים שיגיעו לשלוש המקומות הראשונים. שני המקומות האחרונים בכל חצי גמר יתחרו בשלב "גלגל הצלה" מיוחד שממנו יעלה עוד שיר אחד לגמר, שייערך ב-7 במרס. בגמר יתמודדו בסך הכל עשרה שירים, שאחד מהם ייבחר להיות השיר שייצג את ישראל, ואולי יזכה את מדינתנו הקטנה ב"דוז הפואה" המיוחל.

המועמד שייבחר לייצג את ישראל בתחרות האירוויזיון ה-58 בשוודיה יתמודד תחילה באחד מחצאי הגמר של התחרות, שייערכו ב-14 וב-16 במאי במאלמו. שלב הגמר ייערך במוצ"ש, 18 במאי 2013.

קטלין רייטר מועמדת מובילה לייצוג ישראל

אין תמונה
קטלין רייטר, הנציגה הבאה של ישראל?

בשלב זה עדיין לא ברור מי יהיו האמנים שיתחרו בקדם האירוויזיון המשודרג, אולם שמותיהם של מועמדים רבים עלו בשבועות האחרונים, ביניהם זוכת העונה הראשונה של "דה וויס" קטלין רייטר וזוכת העונה השביעית של "כוכב נולד", רוני דלומי. ברשות השידור הביעו עניין בעבר גם בפרויקט של עידן רייכל ובמירי מסיקה כמועמדים פונטציאליים לייצג את ישראל, אולם לא ברור אם יסכימו להתחרות בקדם לצד 30 אמנים נוספים.

גם שמה של מאיה בוסקילה הוזכר מספר פעמים בשנים האחרונות כמועמדת בטוחה לייצוג ישראל בתחרות הזמר, אולם הזמרת הצהירה בעבר כי היא אינה מעוניינת להתחרות במסגרת של קדם רב אמנים ושואפת שיבחרו בה ישירות. לפיכך, ולאור כך שהזמרת הפכה לאמא רק לפני שבועות בודדים, הסיכויים לראות את בוסקילה על הבמה במאלמו לא גבוהים.

השנה ימלאו 40 שנה להשתתפותה הראשונה של ישראל בתחרות האירוויזיון. ישראל זכתה שלוש פעמים בתחרות, כאשר הפעם האחרונה הייתה לפני כמעט 15 שנים, עם השיר "דיווה" שביצעה דנה אינטרנשיונל. בשנתיים האחרונות ישראל לא הצליחה להעפיל לשלב הגמר עם שיר נוסף של אינטרנשיונל ("דינג דונג") והשיר של איזבו, "Time", שייצג את המדינה באירוויזיון בבאקו במאי האחרון.