הסופר אלון חילו הזוכה בפרס ספיר (צילום: חדשות 2)
עולם הספרות כמרקחה. אלון חילו | צילום: חדשות 2

עולם הספרות כמרקחה: בצעד דרמטי החליט מנכ"ל מפעל הפיס שאול סוטניק לבטל את פרס "ספיר" לספרות שהוענק השנה לסופר אלון חילו, ודורש ממנו להחזיר את כספי הזכייה בסך 150 אלף שקלים. הסיבה: ניגוד העניינים של יו"ר ועדת הפרס, ח"כ לשעבר יוסי שריד. גם מועמדותם של ארבעת הסופרים האחרים שהתמודדו מולו בוטלה. את הפרשה חשף לראשונה המוסף "המגזין" של עיתון "מעריב".

העיתון דיווח לפני כשבוע וחצי כי בהליך בחירת השופטים שיעניקו את הפרס המכובד, נפל חשד לניגוד עניינים: יו"ר חבר השופטים יוסי שריד הוציא לאור את ספרו בהוצאת "ידיעות אחרונות" - אותה הוצאת ספרים שהוציאה את ספרו של אלון חילו, "אחוזת דג'אני" - הספר שזיכה אותו בפרס. קרובת משפחתו של שריד, רנה ורבין, שימשה אף כעורכת ספרו של חילו והתאמצה לעשות לו יחסי ציבור באמצעות שליחת גלויה שמהללת את הספר לכל עורכי הספרות והתרבות בתקשורת.

בשנים עברו ניסו במפעל הפיס לחייב את השופטים לחתום על טופס גילוי נאות, בו הם מצהירים על קשריהם המשפחתיים או העסקיים עם מי מהמועמדים, או מהוצאת הספרים. מהרגע בו הוכרז על הפרס הזוכה לא פסקו שמועות ופרסומים על ניגוד עניינים, עובדה שככל הנראה הביאה את מנכ"ל מפעל הפיס לכנס את הדריקטוריון ולבחון את החשדות.

במפעל הפיס סירבו להתייחס לדברים ואישרו רק כי דריקטוריון קרן ספיר התכנס השבוע.

פרוייקט מיוחד: כתבי חדשות 2 ממליצים על ספרים