פתאום, בהפתעה, התברר שהזמרת ושופטת הריאליטי האמריקנית פאולה עבדול היא משלנו. למרות שמה המטעה, עבדול היא יהודייה, ששומרת פינה חמה בלב ל"איזראל" בכלל ולחומוס בפרט. עבדול בת ה-51 הגיעה לביקור מיוחד בארץ כאורחת משרד התיירות, וגם על מנת להגשים חלום ישן: לחגוג בת מצווה בכותל כמעט 40 שנה אחרי המועד המקורי.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"אבא שלי בכה ובכה. הוא לא האמין שאני אגיע הנה", מספרת עבדול. "התקשרתי אליו משדה התעופה, וכשהלכתי למטוס, והוא בכה. הוא כל כך רצה שתהיה לי החוויה של מה שהוא כל כך אהב". אמא של עבדול היא יהודייה קנדית ממוצא רוסי, ואביה הוא מיהודי סוריה: "היינו הולכים לבית כנסת, חגגנו את החגים, יום כיפור ופסח, וכשגדלתי ציינו את החגים והבנתי את המשמעות, זה היה חלק גדול בחיי".

למרות זאת, רק דבר אחד היה חסר לה: "אף פעם לא עשו לי בת מצווה. אני לא מדברת עברית, לא צריכה את זה, אבל אמרתי לרב שלי בחב"ד בל-אייר, הרב חיים מינץ שאני מעריצה אותו, שאני הולכת לעשות את זה".

בעולם של אמנים כמו רוג'ר ווטרס, שמעדיפים לטנף על ישראל ואז לסרב לבוא, אין לנו יותר מדי אמנים כמו פולה עבדול, שאוהבים אותנו עד בלי די, בזמן ששאר היקום מתנהג אלינו כמו סיימון קאוול ביום רע. על כן הזמין אותה משרד התיירות לבוא ולהתרשם מהארץ, מתוך שכנוע עמוק שחשבון הטוויטר שלה יהפוך לנשק הסודי החדש והמתוחכם נגד שונאי ישראל מהפייסבוק.

"אתה סבבה". עבדול עם פרס | צילום: דוברות משרד התיירות

"רוצים שבחו"ל יראו ישראל שונה"

"בבקשה תחזרי ותספרי לכולם מה ראית, בלי פילטרים, בלי צנזורה", אמר לעבדול שר התיירות עוזי לנדאו, "כדי שאנשים בחו"ל יראו ישראל שונה ממה שהם רואים בבי-בי-סי, בסי-אן-אן". לוח זמנים צפוף הכין לה משרד התיירות, בלי לדלג על אף קלישאה: ככה קיוו שם שנצטייר בעיני העולם דרך האינסטגרם של פולה עבדול - טיפוס למצדה לגיבוש האתוס, בת מצווה בכותל, ובונקרים סוריים ברמת הגולן, ומוזיאון ההעפלה בעתלית, אבנים בקיסריה, נווה צדק ונחלת בנימין.

"כל הפגישות שלי הן מחויבויות, וזאת ­היא תענוג", אמר לה הנשיא פרס בפגישתם השבוע. "אתה אדם נפלא. כולם אמרו לי שאתה כזה סבבה. כל כך סבבה. וזה נכון", השיבה לו הכוכבת. "בכיתי כשפגשתי את הנשיא פרס. החזקתי את עצמי לידו, אבל אחרי שהלכתי הוא הצליח לגעת בי. אני שמחה שפגשתי אותו בשלב הזה של חייו", מעידה בכנות עבדול.

בשלב מסוים בביקור היא איבדה כנראה את הסבלנות ורצתה קצת חופש: ביטלה את מצדה, דחתה במצוות הרב את הבת-מצווה בכותל שהייתה אמורה להיות פיסגת הביקור, ומחקה את ים המלח. בכל זאת, חופשה ראשונה אחרי שבע שנות ריאליטי שוחקות.

"השופטת עם החמלה". עבדול באמריקן איידול | צילום: רויטרס

"אני הייתי השופטת עם החמלה", מגדירה עבדול את תקופתה כשופטת באמריקן איידול ובאקס פקטור. "הייתי היחידה שם שהבינה מה זה להופיע. הבנתי מה עובר בראש של הילדים המוכשרים האלה". "זה היה קשה, כי כמה מהמתמודדים התפרקו. ובמהלך הפרסומות הייתי צריכה ללכת ולחבק אותם, ולהזכיר להם שזו רק תכנית טלוויזיה - זה כל העניין. ככה זה הביזנס".

"העדפתי זמר עם פגמים"

התופעה של אמריקן איידול, שפולה עבדול הייתה חלק בלתי נפרד ממנה במשך שמונה עונות, שינתה את המוזיקה הפופולרית והגדירה אותה מחדש, לטוב ולרע. הנה דוגמה לרהע: קורט קוביין או בוב דילן הצעיר היו נזרקים משם לטובת עוד חיקוי של סלין דיון. "בשנים האחרונות שלי בתוכנית, העדפתי לשמוע זמר עם פגמים, בדיוק כמו שאני מעדיפה בהרבה לראות רקדן לא מושלם", שיכול לדבריה להיות יותר מרגש.

עבדול מוכרת לרובנו בתור השופטת האמוציונלית מאמריקן איידול ואקס-פקטור, אך עוד קודם לכן היא רקדה בצעירותה עם כל האייטיז כולל משפחת ג'קסון המטורללת. לאחר מכן היא הגיעה בעצמה למקום הראשון במצעד האמריקאי לא פחות משש פעמים. כבר בגיל 18 היא פרצה לתודעה העולמית, ככוריאוגרפית הבית של משפחת ג'קסון, שגילו אותה כשהייתה בקבוצת המעודדות של הלייקרס, ואמרו להנהלת הקבוצה "אנחנו צריכים את הבחורה הנמוכה מהשורה הראשונה".

"ההורים שלי רצו שאני אהיה רופאה או עורכת דין, אבל נכנס לי הג'וק כשהייתי בת ארבע", נזכרת עבדול בתחילת קריירת הריקוד שלה. "כל המשפחה ישבה בסלון וצפינו במחזמר 'שר בגשם' עם ג'ין קלי, וכל החיים שלי השתנו".

"הייתי בהלם קרב, התחלתי לבכות", מספרת עבדול על הפנייה ממשפחת ג'קסון. "חשבתי - מה כבר אני יכולה ללמד אותם? נכנסתי לבהלה גדולה, ואז סטרתי לעצמי ואמרתי שאני מסוגלת". אלה היו ימי השיא של MTV והווידאו, ופולה הייתה בכל מקום. היא עבדה גם עם ג'ורג' מייקל, פרינס, ג'נט ג'קסון, זי-זי טופ ואף הייתה עדה לפעם הראשונה שמייקל ג'קסון ביצע את "הליכת הירח" המפורסמת.

הלהיט הראשון הוקלט במקלחת

אז היא החליטה שהיא רוצה גם לשיר. "התחלתי לבקש טובות. ביקשתי מהג'קסונים לכתוב לי שיר, בתמורה לוויתור על מחצית משכרי ככוריאוגרפית, וביקשתי אותו דבר מפרינס". הבקשה הובילה ללהיט "Straight Up" שהגיע למקום הראשון, שהוקלט לדבריה במקלחת, "בגלל ששם האקוסטיקה הכי טובה"

כשנולדה לפני הזמן, בחודש שישי, היא הייתה פג זעיר של קילו מאתיים, עם רגליים לא באותו אורך, ריאות לא בשלות וקנה-נשימה שבור, והיה אסור לה לבכות כי בכל פעם שבכתה או אפילו נשמה עמוק, היא איבדה את ההכרה. ועם נתוני פתיחה כאלה, היא נהייתה רקדנית וכוריאוגרפית וזמרת. היא באמת בחורה מרשימה ויוצאת דופן.

"אני לא יודעת כמה זמן אחיה, אבל אני רוצה להוציא מהחיים כל מה שאני יכולה. תמיד חשבתי שכשאזדקן, לא אתפשר על מה שלא עושה לי טוב", מוסיפה עבדול. אל תספרו לצופה עוזי לנדאו, אבל אף אחד לא באמת ישנה את דעתו עלינו בעקבות כמה טוויטים חיוביים של פולה עבדול. אבל כשהיא תחזור הביתה ללוס אנג'לס, היא תשאיר פה כמה לבבות שבורים. היא נשמה, הבחורה הזאת, והיא משלנו.