הסופר עמוס קינן ז"ל (צילום: אלון רון - הארץ)
עמוס קינן ז"ל | צילום: אלון רון - הארץ

ישראל נפרדת מאחד מהסופרים החשובים שלה. הסופר עמוס קינן נפטר הלילה בגיל 82. קינן היה חולה מאוד בשנים האחרונות. בתו היא הזמרת רונה קינן.

קינן נולד ב-1927 וזכה לחינוך סוציאליסטי בביתו, בבית החינוך לילדי עובדים ובשומר הצעיר. לקראת סוף לימודי התיכון הוא עזב את בית הספר והתחיל לעבוד כפועל במפעל תעשייתי. הוא לחם במלחמת השחרור ואף נפצע במהלכה.

לאחר המלחמה החל לכתוב בעיתון "הארץ". הוא קיבל לידיו את האחריות על הטור הסאטירי "עוזי ושות'". ב-1953 הוא נעצר בחשד שהטיל פצצה לגן ביתו של שר התחבורה הדתי צבי דוד פנקס, בעקבות תקנה של הממשלה שקבעה שיש להשבית את המכוניות בשבת כדי לחסוך בדלק. קינן זוכה בבית המשפט.

למרות זאת עבודתו ב"הארץ" הופסקה והוא החל לפרסם חוברות תחת שם בדוי ועבר להתגורר בצרפת למשך תשע שנים. כששב לישראל חזר לכתיבה עיתונאית, לכתיבת ספרים, לציור ולפיסול.

קינן היה גם פזמונאי שכתב שירים רבים. חלקם הפכו לפזמונים פופולריים וחלקם אף לקלאסיקות אמיתיות בזמר העברי ובמוזיקה הישראלית, ביניהם: "האהבה הראשונה" - החלונות הגבוהים, "שיר סתיו" ("כל הנחלים זורמים לים") - אריק לביא, "פתחי לי את הדלת" - אחרית הימים, "בית הערבה" (יחד עם חיים חפר), "על פצצות וחתיכות" - שלישיית התאומים ועוד.

בהכנת הידיעה השתתף אסף נבו