אירועי שבוע הספר ייפתחו הבוקר, ומאות אלפי אנשים יפקדו כבכל שנה את הדוכנים בערים השונות כדי לראות מאילו מבצעים יוכלו ליהנות הפעם. ובכן, צומת ספרים תמכור לכם שלושה ספרים ב-99 שקלים, ובסטימצקי תרכשו ספר אחד במחיר מלא ותקבלו שניים במתנה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים ? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

כדי לנסות ולהבין איך זה עובד מבפנים, תחקירנית חדשות 2 נשלחה לעבוד בחנויות הספרים הגדולות, כדי להיווכח כיצד הרשתות מחליטות אילו ספרים לקדם ומדוע. בשיחת התדרוך הראשונה לעובדת החדשה בצומת ספרים נאמר במפורש: "מי שרוצה ספר של "כנרת-זמורה-ביתן-דביר", סביר להניח שהוא יהיה באחד פלוס אחד גם אם הוא לא יהיה על השולחן, כי ההוצאה שייכת לרשת".

"בשבוע הספר המדיניות היא למכור ספרים מההוצאה של הבעלים. אף אחד לא צריך לדעת מזה, אבל אנחנו יודעים את זה", המשיכה המוכרת הוותיקה להסביר את התורה למוכרת החדשה. "העמלות שאנחנו מקבלים מתבססות על מכירה של הוצאות של הבעלים. בשבוע הספר יש סוגים שונים של תגמולים כמו למשל נסיעה לחו"ל".

גם המשמרת הראשונה של העובדת החדשה בסטימצקי, לימדה שנעשה ניסיון לקדם את הספרים של ההוצאות המקורבות "כתר" ו"ידיעות ספרים", דרך מועדון החברים של הרשת: "על כל חבר מועדון שאנחנו מצרפים אנחנו מקבלים חמישה שקלים, אז שווה לדחוף כמה שיותר מועדון אבל בצורה שהיא אמינה".

"סופרים מקבלים בקושי שקל לעותק שנמכר - זו בושה"

ובעוד הרשתות הגדולות יפעלו על מנת לקדם ולמכור את הספרים שיצאו בהוצאות השייכות לבעלי הרשתות, את ספריו של רם אורן, אחד הסופרים המצליחים בארץ, כמעט ולא תצליחו למצוא. "כשהספרים שלי יוצאים לאור הם נמכרים במחיר מלא, אני עומד על כך שלא אשתתף במבצעים, אז הספרים שלי פשוט לא בחנויות".

כבר שנים שאנשי הספרות בוכים על המצב החמור בענף, כעת הם כבר מדברים על מצב אנוש. "היו תקופות שסופרים פופולאריים מאוד יכלו להרוויח עשרות אלפי שקלים על ספר", המשיך אורן. "היום הם לא היו מקבלים כמה אלפי שקלים על אותם מכירות. אתה מקבל בקושי שקל לעותק שאתה מוכר כתמלוגים, זו בושה".

ספרים, סטימצקי (צילום: חדשות 2)
המלצה - תמורת בונוס | צילום: חדשות 2

כבר שנה וחצי שחוק הסופרים מחכה לאישור סופי בכנסת. אבל יוזמי החוק, השרה לימור לבנת וחבר הכנסת ניצן הורביץ, מאמינים שתוך מספר שבועות, החוק יעבור סופית ויפתור את כשל השוק הקשה בענף. "לא ניתן יהיה יותר לעשוק את היוצרים והסופרים כמו שעושים עכשיו. סופרים יקבלו שכר מכובד וראוי על הספרים שהם מוכרים", אמר ח"כ הורביץ.

מנכ"לית סטימצקי איריס בראל אמרה בתגובה לדברים: "למוכרים אין שום עידוד ואף תגמול לאף הוצאה שהיא, אני חושבת שאנחנו הרשת היחידה שלא מתגמלת על הוצאה כזו או אחרת. אנחנו נותנים במה שווה לכל המוציאים לאור במדינת ישראל".

תגובת רשת צומת ספרים: "צומת ספרים מציעה בשבוע הספר את מגוון הספרים הגדול ביותר תחת הנחה, בהם 5,000 כותרים שונים המייצגים את כל הוצאות הספרים בישראל. עובדי הרשת הינם אנשי ספר אשר מתודרכים להעניק את השירות המקצועי ביותר ללקוחות. במהלך שבוע הספר אנחנו מעניקים לעובדים מספר מסלולים של תגמולים".