מספר דקות אחרי שדפש מוד הודיעו על סיבוב ההפועת האירופי החדש קרסו כבר אתרי מכירות הכרטיסים. השלישיה האלקטרונית מאסקס מקפידה לא לתת למעריצים לחכות יותר משלוש-עד ארבע שנים להופעות. אבל הקהל כמו שאומרים ב"דפשית" - Just can't get Enough.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"נהנו מאוד בהופעה הקודמת, הופענו פעם אחת וזה היה נפלא", מספר סולן הלהקה, דייב גאהן. "היא היתה בלתי נשכחת".

לישראל יש בשנים האחרונות מקום של כבוד בחיי הלהקה ולא תמיד בהקשרים חיוביים, אבל קודם - קצת נוסטלגיה. ההרכבים קצת השתנו לאורך הזמן אבל אפשר לומר שכמעט 32 שנים חלפו מאז שדייבף מרטין ואנדי מצאו אחד את השני והתחילו לנגן יחד תחת שם של מגזין אופנה צרפתי זניח.

בתחילת שנות ה-80 אנגליה היתה בשיא תקופת הפאנק. כשהסקס פיסטונס והקלאש חרקו עם הגיטרות דפש והסינטיסייזרים כבשו אצטדיונים בעזרת נישה אחרת - אלקטרו פופ. "המוזיקה האלקטרונית נעשתה מעניינת יותר ופופולרית יותר", משחזר גאהן. "ברגע שהופענו באמריקה בפני אלפי מעריצים כל ערב הבנו שמשהו גדול קרה".

מלחמת לבנון מנעה את ההופעה ב-2006

"דפש מוד" חוזרת לישראל (צילום: רויטרס)
"תישארו חיוביים, נופיע בישראל" | צילום: רויטרס

הכסף, ההצלחה והמעריצות הביאו עמם את הבעיות. דייב גאהן, הסולן, היה בעבר מכור להירואין וניסה להתאבד. מרטין גור, כותב השירים הראשי של הלהקה נפל לאלכוהול. היום בגיל 50 הם יכולים להגיד שהם התבגרו ושמו את זה מאחוריהם. "הדברים שקרו בחיי אתגרו אותי, זה מה שעושה אותך מי שאתה בסופו של יום", טוען גאהן.

חוג המעריצים הישראלי קיים כבר שנים, אחד הגדולים והמסורים באירופה. הרומן הרשמי עם הלהקה החל בשנת 2006, הלהקה היתה אמורה להיות אחת מנקודות השיא של קיץ של הופעות בארץ שהפך לקיץ מסוג אחר לגמרי. "אני זוכר שהיינו אז בטורקיה, וטילים עפו לתל אביב, היינו צריכים לשקול הכל מחדש", משחזר הסולן. "חברי הצוות החליטו שהם בשום פנים לא ייסעו לישראל, זה הפך להיות מאוד מסוכן".

וייס: "ביטול ההופעה - אחת האכזבות הכי גדולות שהיו לנו"

"זאת אחת מהאכזבות הגדולות שהיו לנו", מבהיר שוקי וייס, מפיק המופע. "למעלה מ-40 אלף כרטיסים נמכרו, ברגע האחרון כל הארץ מדברת על דפש מוד ולצערנו בגלל נסיבות שאינן קשורות בנו או בלהקה האירוע התבטל".

הטראומה כנראה היתה צרובה עמוק, כי 3 שנים אחר כך הלהקה מחליטה לפצות את הקהל ולפתוח את סיבוב ההופעות דווקא בתל אביב. הפעם הם כבר הגיעו, טיילו ונהנו אבל כמה שעות לפני ההופעה - שוב משבר. "ביום המופע מתבשר אנדי שאביו נפטר, קיום המופע בפעם השנייה הוטל בספר", מספר וייס. "התקיים מופע, אך לא באוויר שמחה כפי שאני חושב שהם רצו".

אז הדפשים החליטו ששוב מגיע לנו מקצה שיפורים אחרי הפעם הקודמת, והם פותחים אצלנו את הטור גם בחודש מאי הקרוב. בינתיים יש לשלושתם עוד אלבום חדש לסיים, עם סאונד מיוחד שמותאם לשנת 2013.

אז לנגן הם ינגנו במאי, אבל יש עוד יותר מחצי שנה עד ההופעה המתוכננת בפארק הירקון ועם הקארמה המשותפת לנו וללהקה - אין לדעת מה יקרה. "נעשה כל שביכולתנו כדי להופיע אבל זה איזור נפיץ", מזהיר גור. "תישארו חיוביים, נהיה שם ונופיע", מרגיע גאהן.