מיטב אמני ישראל חגגו לכבוד נשיא המדינה. ולמה? כי שמעון פרס הוא כבר צעיר בן 86. ולמה צעיר? כי ככה מרגישים כלפיו צמרת המוזיקאים והאמנים של המדינה.

בערב מיוחד שהתקיים במרכז דוהל בשכונת התקווה בתל אביב, קיבל הנשיא את התואר "חבר כבוד באמ"י". מעתה יהיה פרס חבר בארגון אמני ישראל, והתואר יצורף לעוד הרבה מאוד תארים שכבר תלויים על הקיר בבית הנשיא.

הלילה גילינו כי פרס איננו רק מנהיג, הוא גם משורר. מיטב אמני ישראל ביצעו שירים שכתב הנשיא עצמו. שירים ופזמונים שהוא כתב למגירה לפני שנים, ועתה הולחנו ובוצעו ידי אמנים כמו נינט טייב, קורין אלאל, יזהר כהן, שירי מימון, אוהד חיטמן ואחרים. השירים הוקלטו, והנשיא קיבל את אלבום המחווה כולו.

קורין אלאל (צילום: חדשות 2)
קורין אלאל מבצעת את שירו של הנשיא, הלילה | צילום: חדשות 2

מבין השירים שבוצעו הלילה, נמנים שירים כמו "ישראלי, למה לא לבקר בדוחא", ששר חיטמן והשיר - שמילותיו כל כך מזוהות עם פרס - "מזרח תיכון חדש" בביצועו של הראל סקעת.

"אינני רואה עצמי כמשורר", אמר נשיא המדינה. "אני אוהב לכתוב שירים, אני אוהב לשמוע שירים. מוזיקה מבטאת מה ששפה רגילה אינה מסוגלת לבטא. במוזיקה כמעט אין שנאה. על כן זה מרתק אותי ואני מנסה את יכולתי".

"מנעי לבך מעצב ישראל"

מימון ביצעה הלילה את שירו של פרס "אל תתעצבי ישראלי". "הבנתי שהוא כתב את זה אחרי פיגוע שהיה בירושלים", סיפרה שישי מימון לעודד בן-עמי זמן קצר לפני האירוע. "יש שם משפט שמרגש אותי מאוד - 'מנעי ליבך מעצב ישראל', זו שורה שחוזרת על עצמה במהלך השיר".

"אני מעריצה אותו מאז שאני ילדה", הוסיפה מימון שרואה את עצמה כנציגת הדור הצעיר באירוע ההצדעה. "הייתי תמיד רואה, מתעניינת על כל מה שהוא עשה למען המדינה. זה מרגש אותי מאוד".

גם טוביה צפיר, שמחקה את פרס גם 36 שנים השתתף באירוע. מתברר שהוא אפילו קיבל הזמנה מיוחדת מהנשיא עצמו. בחגיגות היום הולדת ה-120, צפיר כבר לא חושב שהוא יוזמן, כי מן הסתם פרס יעדיף בדיוק לחצות את שביל ישראל למיטיבי לכת...

"אם היו שואלים אותנו 'מה זה ישראלי בשבילנו'", אומר צפיר, "אז היינו אומרים הגשש החיוור. היינו אומרים להקת כוורת. אבל גם היינו אומרים שמעון פרס. הוא פשוט מותג".

"הכרתי את שמעון כשאחי נפל באנטבה"

מדינת ישראל כולה חגגה היום את יום הולדתו ה-86 של נשיא המדינה שמעון פרס. בין המברכים הבוקר גם ראש הממשלה בנימין נתניהו, ששוחח עם הנשיא בשידור בגלי צה"ל.

"חושבים על העתיד, אבל לא על הזקנה", אמר הבוקר פרס. "אני רוצה לשרת את המדינה ואני אסיר תודה על ההזדמנות שניתנה לי לעשות זאת. אין לי בקשות מעבר לזה. אני שמח שיש לי הרבה ידידים שיזמו את האירוע המיוחד הזה. לאחר שנתיים בבית הנשיא גיליתי עם נפלא עם המון אנשים טובים והמון כישרונות בשפע. טוב לי".

בהמשך צורף לריאיון גם ראש הממשלה נתניהו, שבירך את פרס בחום. "אני הכרתי את שמעון באחד הרגעים הקשים בחיי, כשאחי יוני נפל במבצע אנטבה. המפגש הראשון שלי עם שמעון היה כשהוא נשא את ההספד המופלא והמרגש על אחי. נוצר בינינו קשר שתאמינו או לא, היה יותר חזק מהעליות והמורדות של הפוליטיקה, כי הבנתי אז שהמחויבות של פרס למדינת ישראל חזקה מהכול".

נתניהו לא הפסיק להרעיף מחמאות על הנשיא. "הוא מנהיג עולמי", אמר. "הוא נכס גדול למדינת ישראל. הוא אוגר בתוכו ניסיון חשוב מאוד לאומה. הוא אחת הדמויות הישראליות הידועות בעולם -הוא מוכר בכל חמשת היבשות. יש לו יכולת לפתוח דלתות עבורנו, והמדינה מרוויחה מזה".

הווידאופדיה: שמעון פרס

תמונות נדירות מטקס חנוכת הכנסת: רבין, פרס ואפילו סוניה

הצטרפו ל"חדשות 2" בפייסבוק