אין תמונה
שמוליק קראוס ז"ל

מותו של המוזיקאי שמוליק קראוס בגיל 77 נגע ביוצרים, מוזיקאים ומלחינים ישראלים רבים שעבדו איתו או הושפעו משיריו ואהבו אותם. הם ציינו את התפקיד החשוב שהיה לו בייסוד הרוק הישראלי, ובמעבר מהמוזיקה הישראלית הישנה אל הרוקנרול של שנות ה-60. הזמר והמוזיקאי המוערך יובא היום למנוחות בבית העלמין "ירקון" בשעה 15:00.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"יוצר דגול". אביב גפן | צילום: חדשות 2

הזמר אריק אינשטיין היה אולי מהקרובים לו ביותר בעבר. הערב ביקש בשיחה עם חדשות 2 באינטרנט לשמור את הרגשות שלו לעצמו. יו"ר יש עתיד ח"כ יאיר לפיד מיהר להגיב בדף הפייסבוק שלו, וציטט משירו "בן אדם כסנה מול השמיים, בו בוערת אש". הזמר והיוצר אביב גפן כתב בחשבון הטוויטר שלו: "שמוליק קראוס היה יוצר דגול שהשאיר בי את שיריו בהרבה פרקים בחיי, יהי זיכרו ברוך, או כמו שהוא אמר: "שיבה זרקה במלך".

האזינו לשיר "אחרי 20 שנה"

"הוא העביר אותנו מהמוזיקה הישנה לרוקנרול"

דורי בן זאב, שעבר שנים ארוכות עם קראוס, אמר כי הוא פירק את המוקש הגדול ביותר של המוזיקה הישראלית. "הוא הצעיד אותנו בשנות ה-60 מהמוזיקה הישנה לרוקנרול, הוא בעט במוזיקה הישנה והתחיל אמירה נוקבת, מוזיקה חוצפנית, מוזיקה עמוקה וחסרת פחדים", אמר.

האזינו לשיר "איך שגלגל מסתובב"

"הוא היה גם מלאך וגם שטן", הוסיף בן זאב. "הוא ידע להתחבב על הרבה מאוד אנשים, וכשהוא רצה הוא היה קסם של אדם. המוזיקה שלו, מאז החלונות הגבוהים ועד הסוף, דרך החיים שלו, כל הצמתים שהוא היה בהם - הם נכס של כל המדינה ואנחנו מצדיעים לו על כך".

אין תמונה
אבידה אישית. עילי בוטנר

הזמר והנגן עילי בוטנר סיפר על העבודה המשותפת. "אני עצוב מאוד", אמר. "הגעתי לשמוליק כשהייתי בן 17, הוא הראשון שנתן לי הזדמנות. הוא ליווה אותי מתחילת דרכי המוזיקלית ופתח לי את הדלת לעולם המוזיקה הישראלית. קראוס ליווה אותי ואת המשפחה בתקופות לא פשוטות בחיים. זו אבידה גדולה ברמה האישית וגם לעולם המוזיקה הישראלית בכלל".

"היצירה שלו הייתה פרץ רעננות בישראל"

המתופף מאיר ישראל כתב בחשבון הפייסבוק שלו כי יחד עם אריק איינשטיין, שמוליק קראוס סלל את הדרך לרוק הישראלי: "היוצר עם הגיטרה, שמוליק קראוס, נפטר. קראוס הוא אחד היוצרים החשובים במוסיקה הישראלית".

מי שיצר יחד עם קראוס במשך שנים ארוכות, המוזיקאי אילן וירצברג, סיפר על היחסים המיוחדים שהיו לשניהם. "עוד לפני שהכרתי אותו באופן אישי, פגשתי בשמוליק כשיצא האלבום הראשון של 'החלונות הגבוהים'", אמר. "בתור נער שגדל על המוזיקה הבריטית ולא היה מקורב כל כך למוזיקה הישראלית - היה ביצירה שלהם פרץ רעננות שהיה חביב עליי מאוד", הוסיף, וסיפר כי הקשר ביניהם נוצר לאחר ששלח וירצברג את השיר "אמא, תני לי להחליט" לפסטיבל הילדים בשנת 1977.

"השיר נבחר על ידו של שמוליק והושר לבסוף על ידי ג'וזי כץ", סיפר וירצברג. "לאחר מכן, הגעתי אליו הביתה והתחברנו. האבידה למוזיקה הישראלית קרתה לפני מספר שנים, כששמוליק חלה. כעת היא רק קיבלה ביטוי מוחשי. מדובר ביוצר משמעותי שתרם רבות למוזיקה הישראלית, והיה פרא אדם מבחוץ, אך אדם רך ולירי מבפנים".

"אדם רגיש ועדין". מתי כספי | צילום: חדשות 2

המוסיקאי מתי כספי הופתע כששמע על מותו. "עצם הידיעה על מותו היא הלם עבורי, למרות שידעתי שמצבו הרפואי לא טוב", אמר. "היו זמנים שהייתי איתו בקשר בהזדמנויות שונות בחיינו. מבעד לנפש המיוסרת שלו הסתתר אדם רגיש ועדין. הוא כתב דברים כל כך נפלאים שיישארו בתרבות הישראלית לעד".

שרת התרבות לימור לבנת מיהרה לפרסם הודעת אבל: "שמוליק קראוס היה מוזיקאי יוצר וזמר ענק וחתום על כמה מהקלאסיקות בזמר העברי. קראוס עיצב בשיריו חלקים חשובים של פס הקול של המדינה. אין ספק כי מותו הוא אבדה גדולה למוסיקה ולתרבות הישראלית".

בהכנת הכתבה השתתף לירון זייד