אבי ביטר, הזמר המזרחי הוותיק המוכר בסגנונו הטורקי ובשירי הנשמה הרבים שכתב, עבר תקופה קשה במהלך שבע השנים האחרונות. לאחר שקרנו ירדה ועסקים שניהל כשלו, הוא נקלע לחובות כבדים של למעלה ממיליון שקלים. מנהלו החדש סייע לו בשיקום מצבו הכלכלי, ועכשיו הוא מוציא אלבום חדש ומבטיח לפתוח בדרך חדשה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בערב יום העצמאות הייתה לאבי ביטר הופעה בבית פרטי, במסיבה של מעריצים. היה דיכאון, כלומר, במובן הטוב של המילה. בדרך לשם, נזכר ביטר בערבי עצמאות בזמנים אחרים. "כשנסעתי ראיתי את הבמות ואת הזיקוקים, נזכרתי כשחיכו לי הרבה אנשים שם, אבל זה בסדר", הוא מתנחם באהבת הקהל הנאמן אך המצומצם. "תמיד אני שר מול קהל, אבל לפעמים זה כיף גם לשיר מול קהל גדול גדול שאוהב אותך באמת".

זמר הדיכאון הידוע בסרטים הרבים שהוציא תחת ידו ובשירתו בסגנון הטורקי, נקלע לחובות כבדים שבסופם נאלץ להכריז על פשיטת רגל. "היום אני לא כמו מה שהייתי לפני המון שנים, אבל כל אמן יש לו עליות וירידות", הוא מפגין אופטימיות. "פשיטת רגל, זה לא קשור למוזיקה, זה ענייני עסקים".

בבעלותו היו אולפן הקלטות ומועדון לילה, אך אלו נסגרו זה מכבר. "היה ניהול כושל אולי, כל מיני דברים שלא ניהלתי אולי כמו שצריך", מודה ביטר.

ביטר בהופעה פרטית (צילום: חדשות 2)
ביטר בהופעה פרטית | צילום: חדשות 2

פרזנטור של קבבייה

מאז שישי האחרון הוא יושב בקבבייה טורקית חדשה בחשמונאים שנושאת את שמו ודמותו. "פרזנטור", הוא נהנה לגלגל את המילה על הלשון. זה עיסוקו החדש של נסיך שירי הדיכאון הטורקי.

תפקידו לפקח על הכנת הקבב ולאחר מכן לבלות שם ארבע שעות מדי יום ולהיות אבי ביטר. ייתכן וכך ישיב את חובותיו, שנמנו על יותר ממיליון ורבע שקלים. הוא נאלץ למכור את דירתו ולעבור עם אשתו וארבעת ילדיו לבית אימו. המהלך הקיצוני צמצם את חובותיו לכמה מאות אלפי שקלים אך הוא הוכרז פושט רגל.

"אני מוגבל בהרבה דברים", מספר ביטר על חייו בשבע השנים האחרונות. "אם אני רוצה לנסוע לחו"ל, חותם עלי ערב, אין לי ויזה ואין לי צ'קים אבל התרגלתי". ביטר מרים מבטו ומתמודד עם המציאות."לא צריך להתבייש", הוא אומר. "זה קורה, יוון, מעצמה, מדינה, נפלה אין מה לעשות", ממשיך ביטר. "אז נפלתי במיליון וחצי שקל, שילמתי חובות, אלוהים גדול, נביא עוד בית".

איש הנדל"ן שהציל את ביטר

אבי צביר הוא מיטיבו ומושיעו של ביטר. צביר הוא איש נדל"ן ומסעדנות שהחליט לקחת אותו תחת חסותו ולשקם את הקריירה שלו, בשעה שאבי ביטר כבר תיכנן לנצל את הדרכון הזר ולהגר לטורקיה. אבל אז, כמו בכל סרט קאלט, תפנית מפתיעה התרחשה בעלילה.

צביר מספר כי כשפגש את ביטר הוא היה "על הקנטים". הוא לימד אותו להתנהל באופן מסודר ולעבוד עם חשבוניות. "אנשים חושבים שהנהלת חשבונות זה לצורך מס הכנסה, הנהלת חשבונות זה לצורך ניהול העסק", הוא מסביר. "מי שלא יודע את זה מגיע לשלבים בהם הוא צריך כונס נכסים, ורוב הזמרים בארץ שעשו הרבה כסף והתנהלו לא כמו שצריך, מגיע השלב שהם לא בטופ ופתאום אין להם כסף".

"הייתי עם רגל על המטוס ואם לא אורן חבר שלי, שהזמין אותי לבר המצווה של הבן שלו והכיר לי את אבי, אני לא מאמין שהייתי פה עכשיו", מתוודה ביטר כי תוכניותיו לפתוח בחיים חדשים היו רציניות. "בטורקיה יכולתי להופיע, יכולתי לעבוד בירדן וגם בסעודיה בתור אזרח טורקי ואז הייתי באירוע אצל אורן, שהכיר לי את אבי צביר, והכל השתנה פתאום".

לא התיישר עם סגנון החאפלות

ביטר סיפר לצביר כי כספו אזל באמצע ההפקה של אלבום חדש. "הוא אמר לי בוא, עלי, אני אכנס איתך ביחד, אני אשקם איתך את המצב", נזכר הזמר כיצד התהפך הגלגל.

מאז, למעלה משנה לאחר שנפגשו לראשונה, ביטר עושה כל מה שמנהלו מורה לו. זה היה התנאי. צביר הוא לא רק המממן והמנהל, הוא חתום גם על ההפקה המוזיקלית ועל הבחירות הסגנוניות שהפכו אופטימיות יותר.

"ברגע שיש לו את האפשרות הטכנית והוא משוחרר מדאגות של מגורים ופרנסה וכו' אז הוא יכול לכתוב בשקט", אומר צביר שבשלב הראשון בשיקומו של ביטר דאג לו למקום מגורים חדש. "אנחנו הפקנו דיסק חדש שצריך לצאת", הוא מגלה.

מסלול ההתרסקות של אבי ביטר, זמר וקולנוען אלטרנטיבי, מוכר ללא מעט זמרים. אלא שביטר, כמו כל דבר בחייו, הפך את התסריט לצבעוני יותר, דרמטי יותר וגדול יותר. בישראל הקטנה השוק קטן ואמנים מתקשים לחיות על רווחים וחסכונות. הטרגדיה של ביטר היא ששבע שנות ההתרסקות הכלכלית שלו, מתרחשות במקביל לשנות הנסיקה והניצחון הגורף של המוזיקה המזרחית. המוזיקה המזרחית ניצחה, אבל ביטר, שדבק בשירי הדיכאון ולא התיישר עם סגנון החאפלות המועדף על אליקו, הפסיד.

"אני לא מופיע במועדוני לילה, אני עייף מזה, זו לא עבודה קלה", מתדווה ביטר. "הקהל שבא הוא לא של קונצרטים זה קהל שאוהב לשתות, אנשים עם כבוד עצמי, אתה צריך לדאוג לפנק את כולם ולתת כבוד לכל אחד ואתה בא הביתה כבר שפוך, מרגיש כמו פסיכולוג".

זמרים בהאטה מוצאים קריירות חלופיות. אחד מתחיל להפיק, אחר פותח אולפן, יש כאלה שעושים הסבה לקריירות אחרות לגמרי. אבי ביטר לא חושב שהוא צריך להכין תוכנית גיבוי. לדבריו, הסגנון המזרחי מעניק אפשרויות רבות. "אצלנו זה אחרת, גם כשאתה למטה יש איפה להופיע", הוא מסביר. "אני למשל בימים הקשים שרתי בסלון בבית ונשפך שם ערימות של כסף".

כמו זמרים נוספים שהקריירה שלהם האטה עד לעצירה, הוא נאחז בתוכניות ריאליטי בתקווה לחזור למודעות ברגע אחד, אך לשווא. "יצאתי נסער מ'היכל התהילה', היו דברים לא יפים שם שלא דיברתי עליהם, שגם אריק סיני וגם אדם לא התנהגו יפה, הייתי מאוים בפנים", מגלה ביטר.

"הייתי אמור להגיש תלונה במשטרה אבל אני לא אחד כזה, אמרתי לא חשוב אבי, תזרום, תצא מפה הכי טוב", הוא מספר על חוויותיו. "אני הייתי הכי טוב שמה, והייתי זוכה אם לא הייתי יוצא משם ובגמר גם לא רציתי ללכת, אבל קופרמן ביקש ויש לי הרבה כבוד לאיש הזה".

"נפלט לי 'הומו מסריח' ואני מתנצל כבר עכשיו", מודה ביטר כי לשונו הכשילה אותו. "לאדם זה לא היה מגיע, אני חושב שאדם היה צריך לנצח שם כי הוא הזמר הכי טוב שהיה שם".

"אהבתי רק שתי נשים"

לאבי ביטר הופעות רבות בטלוויזיה, בין השאר בתוכניות הריאטלי "חי בסרט" ו"היכל התהילה". "'חי בסרט' הייתה סידרה מאוד מצליחה, אבל במקום זמר שירי נשמה היא הוציאה אותי קומיקאי ואני לא קומיקאי, אני איש מצחיק בין החבר'ה". לדבריו, התוכנית פגעה בדימויו כזמר שירי נשמה ודיכאון.

אבי ביטר מעולם לא היה כוכב ענק במוזיקה המזרחית, אבל הייתה לו קריירה וגם מעריצות. לדבריו, הוא מעולם לא התפתה וניצל את מעמדו."אני כל החיים שלי הלכתי עם מבוגרות כשהייתי רווק", הוא מעיד. "חוץ מילדה אחת בת 14, היא הייתה מעריצה שלי, ואז השתחררה מהצבא ואנחנו התחתנו", הוא מספר כיצד הכיר את אשתו קרן.

"היא מאוד אהבה אותי, אני הייתי החיים שלה, מקווה שזה גם היום", הוא מוסיף בחיוך. "אבל לא יצאתי איתה כשהיא הייתה בת 14, היכרתי אותה", מסתייג ביטר. "היו לי המון חברות, אבל אהבתי בחיים שלי רק שתי נשים, את האהבה הראשונה שלי ואת קרן, זהו".

חוץ מנשים, הוא אוהב לאכול ולשיר. מה שעלול להיות מסוכן."הלסת זזה לי גם מהשירה וגם מהמאמצים שאני עושה", מסביר ביטר על הפגם בדיבורו. "מהאכילה, בלי השיניים, הזנחתי וזה פגע לי בדיבור, אבל עכשיו אני בטיפול ויהיה בסדר". למזלו הרב, שירתו לא נפגעה. "הגרון - ברוך השם".

אבי ביטר עדיין חולם למלא את קיסריה אך צביר מדבר איתו על צעדים איטיים. עוד מעט ייצא סרט מספר תשע בבימויו ובכיכובו, ובו הוא ישחק כצפוי, זמר. הוא מתעתד להוציא גם את אלבומו מספר שלושים או ארבעים, כבר קשה לספור.

הוא מבין כי ימי התהילה הגדולים חלפו. "ידעתי שזה ייגמר", הוא מודה. "פעם שלמה ארצי אמר משפט יפה: שאלו איזה מטפס הרים, מה יהיה כשתגיע למעלה, הוא אומר אני ארד לאט לאט", מכיר ביטר במציאות.

"אף אחד לא נשאר לנצח"

"אין מה לעשות, אף אחד לא נשאר לנצח, גם מייקל ג'קסון הלך, חוץ מאלביס אף אחד לא צלח", הוא מוסיף. "גם הגדולים שפה יירדו ויבואו אחרים, אבל אם אתה זמר טוב תמיד יזכרו אותך", הוא מקווה. "אתה מבין אנחנו לא יכולים עכשיו להיות עכשיו בני 27, גם הגיל עושה את שלו".

הזמר הטורקי מבטיח רוח רעננה באלבומו החדש. "יש שם שירים מקפיצים חבל על הזמן", הוא אומר ומבטיח לשלוח אותו כשייצא. "אני גם עושה שירים שמחים, אני גם מופיע בחתונות, כשמזמינים אותי".

כפי שמבטיח ביטר, צרותיו יחלפו כלא היו והוא יתגבר על המשבר הכספי אליו נקלע. "אני מאמין השנה בעזרת השם, נגמור עם כולם ואז אני אגיד לך לוקאץ, הנה, איי אם קלין, נגמר, בעזרת השם", הוא מתבדח. "אני לא דואג, אני יודע שאני אצא מזה, אני מאמין בעצמי, אני אבי ביטר ואני אחד הזמרים הטובים בז'אנר הזה. אתה יכול לשאול".