במלאת 40 שנה למלחמת יום כיפור, חושף ארכיון צה"ל במשרד הביטחון תיעוד של מיטב אמני ישראל שהופיעו בפני הלוחמים במוצבים, בבסיסים ובבתי החולים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

הסרטונים אותרו במסגרת מיזם איתור חומרים ייחודיים, וניתן לראות בהם בין היתר את שלישיית הגשש החיוור, ריקי גל, יהודה ברקן, גדי יגיל, ששי קשת, שייקה אופיר, יוסי בנאי, שמוליק סגל ואפילו מייק ברנט.

"אחת התקופות המרתקות בחיי". ריקי גל (צילום: ארכיון צה"ל במשרד הביטחון)
"אחת התקופות המרתקות בחיי". ריקי גל | צילום: ארכיון צה"ל במשרד הביטחון

הנוכחות המרשימה של האמנים בשדה הקרב מלמדת על כך שלא היה מדובר בתופעה חריגה, אלא בפעילות נורמטיבית, אולי אפילו מתבקשת. "זו הייתה אחת התקופות המרתקות בחיי", סיפרה ריקי גל לחדשות 2 באינטרנט. "כל המלחמה הסתובבתי על הג'בלאות בסיני עם בוקסה קטנה שעומדת על החול במדבר ומיקרופון קטן. בזמן מלחמה החושים עובדים בפאזות שונות לחלוטין. הייתה אופוריה גדולה מאוד, אתה לא חושב על סכנות, אתה פשוט פועל. המפגש הכל-כך מיוחד עם הלוחמים בשטח ללא ספק יוצא דופן".

גם הוא הופיע בפני הלוחמים. מייק ברנט (צילום: ארכיון צה"ל במשרד הביטחון)
גם הוא הופיע בפני הלוחמים. מייק ברנט | צילום: ארכיון צה"ל במשרד הביטחון

התיעוד שנחשף הוא אילם, ללא שום צליל, אבל עדיין אפשר לדמיין את הקולות: קולות התשישות, הייאוש, הצמא לכמה רגעים של נחת, אולי אפילו שמחה. ואכן, למרות כל המראות הקשים שליוו את הלוחמים, נראה שהם היו מוכנים להתמסר לבדרנים, לשחקנים ולזמרים - כדי לברוח לרגע מהמציאות.

חלק מהתיעודים צולמו בצבע. רבקה זהר (צילום: ארכיון צה"ל במשרד הביטחון)
חלק מהתיעודים צולמו בצבע. רבקה זהר | צילום: ארכיון צה"ל במשרד הביטחון

"נסענו באיזה שביל, דרך עפר, לא ברור איפה היינו", תיאר שייקה לוי. "פתאום יוצאים חיילים מוסווים, עם עלים וזרדים, ואיזה חייל אומר לנו 'בואו, תעשו משהו' והתחלנו להופיע באמצע שום מקום. במשפט השני גברי נתקע ולא זכר את המשפט, אז ההוא אמר לו את המשפט והתעלף מצחוק".