אריאל זילבר (צילום: אביר סולטן, פלאש 90)
הסערה לא דועכת, זילבר | צילום: אביר סולטן, פלאש 90

פחות מיממה לאחר שהוענק לו פרס שממנו הושמט התואר "מפעל חיים", משחזר היום הזמר אריאל זילבר את השתלשלות האירועים שהובילה לסערה סביבו. בריאיון לתוכנית "מה בוער" בגלי צה"ל, תוקף הזמר פעם נוספת את אקו"ם וחושף כי שוחח עם דליה רבין בטרם התקבלה ההחלטה מעוררת המחלוקת.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"לפני חודש חודשיים הגיעו מאקו"ם ואמרו שהם מעניקים לי פרס על מפעל חיים, אמרתי על-הכיפאק", סיפר זילבר. "שלשום התקשר עובד אפרת, יו"ר דירקטוריון אקו"ם ואמר שדליה רבין מודאגת מאוד, אמרתי שאני מוכן לדבר איתה".

לדברי זילבר, מעולם לא תמך בשחרור של יגאל עמיר, רוצחו של ראש הממשלה המנוח יצחק רבין. "אהבתי את רבין מאוד, לא קראתי לשחרר את הרוצח שאת שמו אני לא זוכר אפילו, אמרתי שיש לקצוב את עונשו".

לדבריו, הוא לא חוזר בו משום התבטאות שאמר בעבר: "אנשים מחפשים את הקיצוניות שבי, אין לי שום עניין לבזות או להכעיס אף אחד". זילבר אף התייחס לאמירות שיוחסו לו נגד הומוסקסואלים, והודה כי התקומם בעבר נגד מצעדי הגאווה. "שכל אחד יחיה ויעשה מה שבראש שלו. בסדר, אז יצא לי 'הומואים לא בבית ספרנו', פליטת פה. לא התכוונתי לזה בכלל".

זילבר בטקס: "מרגיש שקיבלתי פרס מפעל חיים"

אמש קיבל זילבר את הפרס על תרומתו למוזיקה הישראלית בטקס פרסי אקו"ם. לאחר שעלה לבמה קטע את שירתו של הזמר מוש בן-ארי שביצע גרסת כיסוי לשירו "ואיך שלא", התנצל בפניו ופצח בנאום חוצב להבות נגד הארגון. "רציתי לוותר על הפרס, אבל בגלל אהבת הקהל אני מקבל אתו. אני מרגיש שהוא פרס על מפעל חיים", אמר זילבר. "אני נגד חרמות ובעד זכות האדם להביע את דעתו".

זילבר הוסיף וקרא כי הוא חש שהפך להיות "שק החבטות של גופים אינטרסנטיים ואמנים מתוסכלים. אני הייתי קורא לפרק את אקו"ם כפי שהוא היום ולבנות אותו מחדש כמקום שבו כל אחד יכול להביע את דעתו. אני עומד כאן ברוש איתן בעין הסערה".

הסערה סביב הנושא החלה לאחר שהזמרת אחינועם ניני הודיעה כי תחרים את הטקס שבו אמור היה זילבר, אמן מוערך המוכר בדעותיו הימניות, לקבל את הפרס המכובד.

זמן קצר לאחר מכן הודיעו באקו"ם כי שמו של הפרס שיוענק לזילבר ישונה לפרס על תרומתו למוזיקה הישראלית. דליה רבין, בתו של ראש הממשלה המנוח יצחק רבין ז"ל המשמשת כדירקטורית של כבוד בארגון, הסבירה כי מדובר בהחלטה שנובעת מאמירותיו ודעותיו של הזמר.