"תחסר לי מאוד", רון חולדאי (צילום: חדשות 2)
נפטר בבית החולים. קניוק ז"ל | צילום: חדשות 2

אבידה גדולה לעולם הספרות הישראלי בעיצומו של שבוע הספר: הסופר, הצייר והפובליציסט יורם קניוק נפטר הערב (מוצ"ש) בבית החולים "איכילוב" בתל אביב ממחלה קשה - והוא בן 83.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

קניוק, שככל הנראה סבל מסרטן הערמונית, נהג לבקר בתכיפות גבוהה בבית החולים ובימים האחרונים אושפז עקב החמרה במצבו. בני משפחתו ששהו לצדו הודיעו כי יתרמו את גופו למדע.

לפני מספר שנים שקע יורם קניוק בתרדמת ארוכה, שאחריה קם וכתב את הספר "על החיים ועל המוות". זו ממש לא הפעם הראשונה או האחרונה בה הוא עוסק במוות, ולפני מספר חדשים הוציא ספר נוסף, "בא בימים", שמגיע לאחר שנים רבות בהן הוא מתמודד עם מחלת הסרטן.

בין ספריו הנודעים של קניוק: "חימו מלך ירושלים", "אדם בן כלב", "סוסעץ", "היהודי האחרון", "הברלינאי האחרון" ו"תש"ח" - רומן אוטוביוגרפי העוסק במלחמת השחרור, עליו זכה בפרס ישראל רק לפני 3 שנים בטקס שנערך במוזיאון תל אביב.

לחם בפלמ"ח, וביקש להגדיר את עצמו כ"חסר דת"

קניוק נולד, גדל והתחנך בתל אביב. כשהיה בן 17 הצטרף לפלמ"ח. במלחמת העצמאות השתתף במספר קרבות, כשבאחד מהם נפצע תוך כדי לחימה. לאחר שהחלים מפציעתו, עבד בצוות של אונייה שהסיעה ניצולי שואה מאירופה לישראל. קניוק למד ציור בבצלאל והמשיך לימודיו במשך כשנה בפריז. לאחר מכן שימש כימאי על אונייה בה הפליג לקנדה ואחר כך לניו יורק.

קניוק שהה כעשר שנים בארצות הברית, שם עסק באמנות ובעבודות מזדמנות. בשנת 1958 הכיר את מירנדה, בת למשפחה אמריקאית-נוצרית, ושב עמה לישראל. לזוג נולדו שתי בנות. ב-1980, לאחר שהתגורר כעשור ברמת השרון, חזר לגור בתל אביב.

קניוק נודע גם בשל יחסו המורכב אל הדת. לפני כשנתיים ביקש לשנות את סעיף הדת במנהל האוכלוסין מ"יהודי" ל"חסר דת". "אני לא יכול להוכיח שאין אלוהים, ואני לא יכול להוכיח שיש. אני לא מאמין שיכול להיות דבר כזה, אבל עם עניין של אמונה אי אפשר להתווכח. לי אין. בלקסיקון שלי הוא איננו", אמר קניוק בראיון שנערך עמו לפני כחודשיים.

"אני לא מאמין שיש איזה תכנון, או שיש מתכנן או אל. אנשים המציאו להם את אלוהים כי לא יכלו לקבל את העובדה שבסוף הם מתים. אני לא מאמין בכוחות עליונים. מה שפעם היה נכון עכשיו לא נכון. האמונה שלי לא בנויה על זה. אני כן מאמין שאנשים צריכים להיות טיפה יותר טובים אם הם יכולים".