לאחר הסערה בעקבות דבריו של הזמר יהורם גאון הגיע שלב ההתנצלויות: "לא התכוונתי להכליל את המוזיקה המזרחית כולה", אמר גאון למקורביו, כך מדווח הבוקר העיתון "ידיעות אחרונות".

אתמול נחשפו דברים שאמר גאון במהלך ריאיון עם סטודנט לתקשורת מהמרכז האוניברסיטאי באריאל. בין היתר נשמע גאון אומר כי המוזיקה המזרחית היא "זבל שלא ברא השטן", וכי הוא מקווה שגל המוזיקה הזה כבר יחלוף.

לאחר הביקורת הרבה שנשמעה על דבריו מגורמים רבים בתעשיית המוזיקה, התייחס גאון לדברים וניסה להסביר את כוונתו. "אני המום מגודל המהומה", אמר למקורביו והוסיף: "הרי אני בעצמי מזרחי וספרדי, חבל מאוד שדבריי התקבלו בצורה הזו".

"אומרים עלי שאני נגד המוזיקה המזרחית? כנראה משכתבים פה את ההיסטוריה", הדגיש גאון. "אני אוהב חלק ניכר מהמוזיקה המזרחית, שמשתמש בטקסטים ראויים, עמוקים ובעברית יפה".

גאון נגד המוזיקה המזרחית: אסון טבע

גאון, אחד מענקי הזמר העברי, החתום על כמה מהקלאסיקות הישראליות הגדולות של כל הזמנים, תקף בחריפות את יצירות הזמר המזרחי וכינה אותן "אסון טבע", כך חשף אתמול עקיבא נוביק ב"ידיעות אחרונות". דבריו של גאון פורסמו לראשונה בעיתון הסטודנטים של המרכז האוניברסיטאי באריאל.

"לפעמים אני מקשיב למילים ואני לא מאמין שזה מה שאני שומע", אמר גאון לעיתון בהתייחסו למוזיקה המזרחית. "זה כזה זבל שהשטן לא ברא. זה זבל איום. העברית עילגת, יש גם שגיאות בעברית. אני מקשיב למילים ואני לא מאמין למה שאני שומע...לוקחים מוטיב אחד ודופקים לך את הראש, כדי שזה יפמפם במוח".

בהמשך, מנסה גאון להסביר: "אם מדובר באביהו מדינה, שלמה בר ואנשים כאלה, זה יפה. אבל הרוב? בושה לאינטליגנציה. אני מייחל לרגע שכבר יעבור הגל הארור הזה ויפנה את מקומו לאיכות...זה מתחיל עם הקצב, עם כל המכונות האלה, ואז המילים: 'אני אוהב אותך', 'את אוהבת אותי'. יש חשיבות בכלל למילים? זה בכלל לא חשוב היום".

"שמע את המנגינות - ותראה שזה זבל"

גם את תחרות "כוכב נולד" תוקף גאון. "לא יוצרים בתכנית דברים חדשים", הוא אומר בראיון. "זה גם לא מוליד מלחינים או משוררים חדשים...קרא את המילים, שמע את המנגינות - ותראה שזה זבל".

בשיחה עם ידיעות אחרונות, אישר הזמר והיוצר את הדברים: "אני לא זוכר שאמרתי את הדברים האלה, אבל אני עומד מאחוריהם כי זה נשמע לי נכון. דעתי על המוזיקה המזרחית היא שהיא לא טובה באופן מיוחד". גאון ביקש להבהיר כי "הדברים כוונו אל חלק קטן מהזמר המזרחי, שמעיב על כלל הז'אנר. יש במוזיקה הזו יוצרים נפלאים שחלילה לי מלדבר בהם סרה. בסופו של דבר אני רואה את עצמי כבן עדות המזרח גאה, ודווקא מהנקודה הזו אני נותן ביקורת כואבת. ניסיתי בעיקר להביע געגועים לימים מוזיקליים יפים יותר, של אתרמן וחיים חפר".

אליקו: "זו גזענות"

בסצינת הזמר המזרחי נשמעו תגובות קשות לדבריו של גאון. "כואב לי שבנאדם כמו יורם גאון, שנחשב לנכס צאן ברזל, מתבטא בצורה בוטה נגד מוזיקה שמקבלת יחס חם מכלי התקשורת וזוכה לעדנה", אמר שדרן הרדיו אליקו בראיון לערוץ החדשות. "אמנם המוזיקה המזרחית היא לא כוס התה שלו, אך מדוע להתבטא בצורה כזאת?".

"הוא צריך לחזור בו ולהתנצל", המשיך אליקו. "כותבים מזרחים גדולים כתבו גם לגאון שירים, אז מי זה יורם גאון שיחליט ויקבע איזו מוזיקה היא טובה ונכונה? יש בזה מן הגזענות. אוכלוסיה גדולה אוהבת את המוזיקה הזאת - אז כל המדינה טועה?".

"שלמה ארצי שר 'אני נוסע, לא יודע, לאן, לאן, לאן', ומתי כספי שר 'שביל באמצע, שביל בצד'", אמר אליקו. "מי קובע מה איכותי ומה לא? כנראה שיש אנשים שההתקדמות של המוזיקה המזרחית פשוט מפריעה להם, וחושבים שזו מוזיקה של תחנה מרכזית של פעם. לצאת נגד הזמר המזרחי זו תופעה מכוערת".

גם הזמר והיוצר אביהו מדינה הגיב היום לדבריו של גאון. "אני חושב שהוא אומר את זה מתוך כאב - ולא מתוך עמדה של שלילה", אמר מדינה. "כואב לו שרמת הטקסטים במוזיקה הישראלית הים תיכונית החדשה היא לא ראויה. אני איתו וכל הכבוד שהוא אומר זאת באומץ".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק