המוזיקאי רביב (רביבו) בן-מנחם החליט לפני כמה חודשים לעשות ניסוי מוזיקלי קטן בשביל החבר'ה. "מה יקרה", הוא חשב לעצמו, "אם ניקח את הקלאסיקות הגדולות של הזמר המזרחי משנות ה-80 - את הלהיטים הגדולים של חיים משה ומשה גיאת ואבנר גדסי - ונהפוך אותם למחרוזות שירים עם ביט מודרני?".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

אז הוא קרא לאחיו, ניר, המשמש בכלל כמנהל אזור במחלקת התברואה ברמת גן ולחבר שעובד בתור מחסנאי, ויחד הם הכינו סקיצה לחברים. איכשהו הסקיצה עלתה ליו-טיוב, ותוך חצי שנה, "הפרויקט של רביבו" הפך להרכב המזרחי המצליח ביותר בישראל עם הופעות מפוצצות, מיליוני צפיות ברשת, ואלפי מעריצים שרכשו את אלבום המחרוזות שהפך ללהיט.

אחרי שבשנים האחרונות כתב בן מנחם להיטים לאייל גולן, ישי לוי ושלומי שבת, הוא התגעגע למוזיקה של פעם. הוא חיפש קלאסיקות מזרחיות משנות השבעים והשמונים, שלא בהכרח הפכו ללהיטים גדולים. כשמצא, הרכיב לעצמו באולפן הביתי מחרוזות של 5 עד 6 שירים, וקרא לחבר, הזמר אלירן צור מחדרה, לבוא ולהקליט סקיצות. "החיבור עם השירים האלה היה מיידי", הם משחזרים את הרגעים האחרונים שלפני תחילת ההיסטריה.

את עטיפת האלבום שלהם צילמו חברי הפרויקט בכרם התימנים בתל אביב, המקום שהצמיח את האמנים שעכשיו הם מחדשים. אבל לא רק צלילי העוד וג'ו עמר מופיעים בפלייליסט של רביבו, גם משוררים דוד אבידן, ביאליק וטשרניחובסקי.

ה"בום" הגדול שהקפיץ אותם התרחש ביוטיוב. כל מחרוזת שהועלתה לרשת, זכתה בתוך חודשים בודדים למאות אלפי צפיות וגם למחוות מפתיעות. לא באמת היינו צריכים עוד הוכחה לגודל התופעה, אבל בכל זאת קיבלנו אותה כשהמשטרה נאלצה להדוף בשבוע שעבר כ-2,500 מעריצים נלהבים שבאו לצפות במופע של הפרויקט במועדון ירושלמי, שמסוגל להכיל בקושי 400 בני אדם.

"הם מוציאים את המוזיקה האמיתית והטבעית"

הרבה שנים שהממסד הישראלי זלזל במוסיקה המזרחית, היא הפכה למיינסטרים ששולט היום בתחנות הרדיו ובשיח המוזיקלי הפופולארי. עכשיו כשהפופ המזרחי הוא המוזיקה הישראלית האמיתית, זו הייתה רק שאלה של זמן עד שהאלטרנטיבה תצא גם היא מתוך הז'אנר.

"המוזיקה של היום זה כמו לאכול בשר סינתטי", אומר הזמר חיים משה שהופיע עם חברי הפרוייקט. "הם הוציאו את המוזיקה האמיתית, הטבעית. השירים של הפרויקט, אלו שירים על הארץ שלנו שהייתה פעם, על האנשים שהיו פעם".

אחרי שחגגו על בימת האנגר 11 בתל אביב את הענקת אלבום הזהב על מכירת 30,000 עותקים מאלבומם הם עובדים כעת על האלבום הבא, ובו לבקשת הקהל יהיו גם שירים מקוריים של 'הפרויקט של רביבו'. עכשיו נותר להמית ולראות האם הקהל שחיבק את הקלאסיקות המחודשות של אבנר גדסי ואביהו מדינה, יתחבר גם לשירים של רביבו "המקורי"?