פרידה עצובה בתיאטרון הלאומי: ארונו של השחקן והקומיקאי ספי ריבלין, שהלך אמש לעולמו בתום מאבק ממושך במחלת הסרטן, הוצב בתיאטרון הבימה, שם חלפו על פניו מאות מאוהביו ומכריו, בהם אנשי ציבור ובכירי תעשיית הבידור שחלקו לו כבוד אחרון. ראש הממשלה בנימין נתניהו הגיע גם הוא לטקס הזיכרון ונשא דברים לזכרו: "אנחנו נפרדים ממך היום אבל לעולם נישאר עם הצחוק שלך, עם החיוך המופלא, עם העיניים הכחולות ועם הקריצה שמאחורי הדברים".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"יכול להיות שדווקא עם שידע כל כך הרבה מלחמות וכאב היה זקוק לך כדי לתת לו, לתת לנו, כל כך צחוק ושמחה וזה מה שהיה בספי", אמר נתניהו. "הייתה בו שמחה ואופטימיות שמילאו אותנו ושבהם הדבקת דורות של ישראלים. כשהיית רואה את ספי היית מחייך וכשהוא היה מתחיל לדבר היית פורץ בצחוק".

"חשבתי עד הרגע האחרון שספי לא יוכרע, אבל הוא הוכרע. עד רגעיו האחרונים הוא היה ונשאר עטוף באהבה של כולנו", אמר ראש הממשלה. "נלקח מאיתנו אדם שלעולם לא נשכח אותו. היה שלום, ספי. היה שלום, חבר אהוב. הצחוק והאהבה שלך, האמונה שלך בצדקת דרכנו, ילוו אותנו כל חיינו".

ציפי שביט נפרדה: "זכיתי בפרטנר אלוהי"

חברתו הטובה של ריבלין, השחקנית ציפי שביט, הניחה זר על ארונו והתקשתה לעצור את הדמעות. "ספי'נקה היה גיבור שנלחם חמש שנים כמו אריה. חבר שכשהיינו משוחחים בטלפון, עד שלא היינו רואים שהסוללה נגמרת - השיחה לא הסתיימה", סיפרה שביט בשיחה עם חדשות 2. "הרגשתי שאנחנו איש אחד. לא הייתי צריכה לומר כלום והוא הבין אותי".

שביט סיפרה על מלחמתו הארוכה במחלת הסרטן ועל הימים הקשים שבהם איבד את קולו. "השיחות איתו היו לי חסרות ברמה שאי אפשר לתאר. ביום שהוציאו לו את המיתרים הוא סימן ליד בידיים. למדתי את כל הקודים שלו במהירות", סיפרה שביט על אותם ימים. "בחלומותיי הוא עוד מדבר, עם הסאונד הזה, ערוך ומוכן".

"זכיתי בפרטנר הכי אלוהי שקיים בעולם, זה היה בינגו גדול ועכשיו הוא לא סובל. זה מנחם אותי כי הוא נורא סבל. שקט לו וטוב לו", אמרה שביט בצער. "הצלחתי להגיד לו כמה אני אוהבת אותו לפני יומיים שלושה. התקרבתי אליו לאוזן ואמרתי לו, וזה מעבר להכל".

שרת התרבות לימור לבנת ספדה גם היא לקומיקאי האהוב. "מעולם לא איבדת את חוש ההומור ואת הנחישות להיאבק מאבק הרואי מול מחלה ארורה שהתעקשה לא להניח לך. היית גדול הקומיקאים לא רק על הבמה. איש שמח ומצחיק בכל פורום וסיטואציה", אמרה השרה.

"אהבנו אותך כולנו, ספי. לכתך הוא אבידה גדולה קודם למשפחתך, כזו שהיית כה קשור אליה. שכה תמכה בך לאורך כל הדרך. זו גם אבידה כואבת לעולם התרבות הישראלי ולמעריציך ואוהביך", הוסיפה לבנת.

תיאטרון הבימה, היום
תיאטרון הבימה, היום | צילום: עזרי עמרם, חדשות 2

בהודעת תיאטרון הבימה נמסר הבוקר כי "ריבלין היווה אחד מעמודי התווך של התרבות הישראלית. שמחת החיים וחוש ההומור הייחודי ויכולותיו הוירטואוזיות על הבמה היו תמיד מקור השראה ומופת לקהילת השחקנים והבדרנים במדינת ישראל וילוו כל אחד ואחת מאיתנו לעד". הלווייתו של ריבלין תתקיים היום בשעה 15:00 בבית העלמין "גני אסתר" בעירו ראשון לציון, שם צפויים להיפרד ממנו אלפי אנשים, בהם גם אנשי ציבור רבים מכל קצוות הקשת הפוליטית.

בכירי המדינה ספדו לריבלין, שבמשך שנים שמר על מעורבות פוליטית וציבורית ענפה. נשיא המדינה שמעון פרס אמר כי "במשך שנים רבות תיבל ספי ריבלין את חייה של מדינת ישראל בהומור ובבת-שחוק, הוא היה קומיקאי ושחקן מוכשר. אבד לישראל יוצר גדול שהביא לחיינו כל כך הרבה צחוק, כל כך הרבה שובבות, כל כך הרבה רוח רעננה".

נתניהו וריבלין, ארכיון
נתניהו וריבלין, ארכיון | צילום: Michal Fattal/Flash90

פרידה מהאיש שלא הפסיק להצחיק

ריבלין נפטר אמש בבית החולים שיבא בתל השומר בתום מאבק ממושך במחלת הסרטן, והוא בן 66. מלחמתו של ריבלין במחלה סוקרה רבות בתקשורת, והוא דיבר על התמודדותו איתה באופן גלוי. בשנת 2010 הצהיר ריבלין כי החלים מהמחלה, ואף שב לבמה כשהחל לשחק בהצגה "גיבורים" בתיאטרון הלאומי הבימה. אלא שהמחלה חזרה, ובספטמבר 2012 הוא עבר ניתוח בגרונו. בעקבות הניתוח, איבד ריבלין את קולו לחלוטין.

"ספי ריבלין הלך לעולמו לאחר שנאבק שנים ארוכות במחלת הסרטן", נכתב בהודעת בית החולים שיבא בתל השומר. "ריבלין אושפז בהוספיס בתל השומר לפני כשבועיים והוקף באהבה על ידי בני משפחתו, חבריו הקרובים ואנשי הצוות הרפואי. בשעותיו האחרונות שהו לצידו רעייתו וילדיו. המשפחה מבקשת להודות לאלפי הישראלים שתמכו, עודדו והעניקו לספי כוחות מחודשים ואהבה אין קץ לאורך כל התקופה. יהי זכרו ברוך".

גם הילדים של היום מכירים את פיסטוק
הצחוק נדם, ריבלין | צילום: הטלוויזיה החינוכית
ספי ריבלין
פרידה עצובה, ריבלין | צילום: פלאש 90, משה שי

"היו לי חיים מלאים", סיפר האמן האהוב בריאיון האחרון שנערך עמו בתחילת השנה ב"אולפן שישי". "את מחיאות הכפיים שלי כבר קיבלתי. רוב הסיכויים שאני אמות בסוף. השאלה היא איך. זה מה שמטריד אותי, כי אני לא פוחד מהמוות. בכל דבר יש את הטוב ואת הרע, ולפעמים צריך לטעום משניהם. אין דבר בעולם יותר חשוב ממשפחה. אני מתעניין בכל מה שקורה, רואה המון ספורט, שומע מוזיקה טובה, והדבר הכי גדול שיש לי עכשיו זה שאין מחויבויות. זו מן הרגשת חופש נפלאה", טען.