הוא אוהב וכותב שירה, איש ספר ומוקיר תרבות, נהנה ממפגשים עם אנשי רוח ומיצירותיהם, זמרים ויוצרים - אז הפעם, הם כתבו רק לכבודו, עם כניסתו לעשור העשירי של חייו. לפניכם יצירותיהם של תשעה כותבים ישראלים, בני 8 עד 82, כל אחד מהם מייצג בשיר עשור בחייו של הנשיא. פרויקט מיוחד.

אהרן אלמוג - משורר, בן 82

אין תמונה
אהרן אלמוג

ביום בו נולד המשורר אהרן אלמוג, שמעון פרס היה ילד בן 8, חי בוישנייבה שבבלרוס, כשאביו סוחר העצים האמיד ואמו הספרנית המתנדבת עוד חלמו לעלות לישראל. בשנת 1956 אלמוג הוציא את ספר שיריו הראשון "אביב עצבת ביהודה", בזמן שפרס - מנכ"ל משרד הביטחון דאז - עמד יחד עם הרמטכ"ל משה דיין, תחת הנהגתו של בן גוריון, במרכז ההכנות למבצע קדש. אלמוג זכה בפרס ברנר ובפרס ביאליק ושיריו נלמדים בבתי הספר בישראל.

אהרן אלמוג ביקש להקדיש לפרס את שירו "מוריד הגשם".

שירו של אהרן אלמוג
שירו של אהרן אלמוג | צילום:

עמוס אטינגר - משורר, פזמונאי ומגיש, בן 75

עמוס אטינגר (צילום: חדשות 2)
עמוס אטינגר | צילום: חדשות 2

עמוס אטינגר נולד בשנת 1937, כששמעון בן ה-14 התקבל ללימודים בבית הספר החקלאי בבן שמן. שניהם קיבלו את ההזדמנות הגדולה הראשונה שלהם בשנת 1959: פרס נבחר לראשונה לכהן כחבר כנסת ומונה לסגן שר הביטחון, ואילו אטינגר התקבל לעבודה בקול ישראל, בעזרתה של רבקה מיכאלי. אטינגר הגיש במשך 30 שנה את תכנית הטלוויזיה המיתולוגית "חיים שכאלה", פירסם ספרי שירה, ואף כתב פזמונים רבים ומוכרים כמו "כבר אחרי חצות", "גולני שלי" ו"כשאור דולק בחלונך". בשנת 2009 הוא זכה בפרס אקו"ם על מפעל חיים בתחום הזמר העברי.

עמוס אטינגר בחר לכתוב מקאמה מעמיקה שתסכם את חייו של פרס, אבל רק לבינתיים.

שירו של עמוס אטינגר - חלק א'
שירו של עמוס אטינגר - חלק א' | צילום:
שירו של עמוס אטינגר - חלק ב'
שירו של עמוס אטינגר - חלק ב' | צילום:
שירו של עמוס אטינגר - חלק ג'
שירו של עמוס אטינגר - חלק ג' | צילום:

אבי קורן - פזמונאי, בן 68

אבי קורן (צילום: ויקיפדיה)
אבי קורן | צילום: ויקיפדיה

אבי קורן נולד בשנת 1945, כשפרס היה בחור צעיר בן 22 ונשא לאישה את חברתו החיילת המשוחררת מהצבא הבריטי, סוניה גלמן, בתו של המורה לנגרות בפנימיית בן שמן. גם קורן התחתן כשהיה בן 22: זה היה בשנת 1967, עם חברתו שולה חן, כוכבת להקת הנח"ל, כששמעון פרס חווה לראשונה בחייו את טעמה של הישיבה באופוזיציה. קורן כתב שירים רבים שהפכו לנכס צאן ברזל במוזיקה הישראלית כמו "אנחנו לא צריכים", "בוא הביתה", "שלווה" ו"רוח שטות". בנוסף לכך הוא גם ערך והגיש תכניות בקול ישראל ובגלי צה"ל.

"כשהיית בן חמישים ושתיים, באלף תשע מאות שישים ואחד", ביקש קורן למסור לפרס, "אלתרמן ידידך שפע כמים, במילים של אהבה לאיש מיוחד: מלאו אז ל"זקן" שבעים וחמש, ואלתרמן בכלל לא התבייש, לומר מילות הלל ושבח וברכה, לאיש הנערץ עליו כמו שלך. היום לכבוד התשעים, השתמשתי באותו רעיון, למרות שאני לא אלתרמן, ואתה לא בן גוריון".

שירו של אבי קורן
שירו של אבי קורן | צילום:

סמדר שיר - פזמונאית, סופרת ועיתונאית, בת 55

אין תמונה
סמדר שיר

סמדר שיר נולדה בחודש ספטמבר בשנת 1957. כחודש לאחר מכן, חתם פרס בשם ישראל על הסכם סודי עם צרפת לבניית כור גרעיני בישראל, וכמו כן על הקמת מכון הפרדה לפלוטוניום. את ספרה הראשון, "מונולוגים של נערה", כתבה בגיל 16, מעט לפני שפרס מונה לראשונה בחייו לתפקיד שר הביטחון בממשלת רבין הראשונה. סמדר שיר, זוכת פרס אקו"ם, הוציאה לאור ספרים רבים וכתבה פזמונים מצליחים כמו "נפרדנו כך", "חיים שלי" וכמובן "איפה העוגה" - שיר הילדים הנצחי מהקלטת "בא לי מסיבה לי".

סמדר שיר כתבה את "שיר לחולם" בכדי להזכיר לכולנו שפרס הוא למעשה ילד נצחי.

שירה של סמדר שיר
שירה של סמדר שיר | צילום:

יוני רועה - פזמונאי, מלחין וזמר, בן 48

אין תמונה
יוני רועה

יוני רועה נולד בשנת 1964, כשנה לפני ששמעון פרס הגיש את התפטרותו מתפקיד שר הביטחון. הצלחתו הראשונה של רועה הגיעה בשנת 1983, כשכתב את השיר "איזו מדינה" לחברו הזמר אלי לוזון. כעבור שנה, ב-1984, הקליטו השניים אלבום שאת כל שיריו הלחין רועה וביצע לוזון, וכל זה בזמן שפרס התיישב על כסא ראש הממשלה במסגרת ממשלת הרוטציה עם יצחק שמיר ז"ל. יוני רועה כתב והלחין עוד שירים רבים שהפכו לקלאסיקה ישראלית כמו "פרי גנך", "כותל המזרח" ו"חברים בכל מיני צבעים". רועה הגיש תכניות מוסיקה בטלוויזיה ואף הוציא ארבעה אלבומים כזמר.

יוני רועה כתב את השיר "בן אלוהיו" המוקדש לנשיא פרס.

שירו של יוני רועה
שירו של יוני רועה | צילום:

קובי אפללו - יוצר וזמר, בן 36

"פסקול חיינו". קובי אפללו (צילום: אייל לנדסמן)
קובי אפללו | צילום: אייל לנדסמן

קובי אפללו נולד במושב חוסן ב-4 באוגוסט, שנת 1976, בדיוק חודש לאחר מבצע אנטבה שיצא לדרך ב-4 ביולי, בהוראתו של שר הביטחון דאז שמעון פרס. בשנת 2007, כשקובי אפללו פצח בקריירה מקצועית עם אלבום הבכורה שהוציא, פרס חתם פרק אחד בחייו המקצועיים ופתח פרק חדש. הוא סיים כהונה כמעט רצופה של 48 שנים כחבר כנסת, והושבע לתפקיד נשיא המדינה. קובי אפללו הוציא מאז עוד שני אלבומים וזכה כמעט בכל תואר אפשרי: אלבום זהב, תגלית השנה, זמר השנה ואף בפרס מפעל הפיס.

קובי אפללו כתב לנשיא פרס את השיר "אביר הנהר".

שירו של קובי אפללו
שירו של קובי אפללו | צילום:

ריף כהן - כותבת, מלחינה וזמרת, בת 29

אין תמונה
ריף כהן

ריף כהן נולדה בחודש מרס, שנת 1984, כחצי שנה לפני שהושבעה ממשלת ישראל ה-21 בראשות שמעון פרס. היא החלה ליצור שירים יחד עם אמה פטריסיה בשנת 2005, אותה שנה בה הודיע פרס רשמית כי הוא עוזב את מפלגת העבודה ומביע תמיכה במפלגתו החדשה של אריאל שרון, קדימה. כהן הלחינה מאז מוזיקה להצגות וסרטים, ובשנה שעברה הוציאה את אלבום הבכורה שלה, ואף חיממה את להקת רד הוט צ'ילי פפרז בפארק הירקון. לפני כחצי שנה, היא הוחתמה בידי שלוחה צרפתית של חברת יוניברסל העולמית.

כהן בחרה לברך בחרוזים את הנשיא פרס, או כפי שהיא מכנה אותו: "רוק סטאר".

שירה של ריף כהן
שירה של ריף כהן | צילום:

שון גיטלמן - בן 11, הרצליה

שון גיטלמן
שון גיטלמן | צילום:

שון גיטלמן נולד בשנת 2002, כששמעון פרס כיהן כשר החוץ בממשלתו של אריאל שרון. באותה שנה, החליטה הממשלה לצאת למבצע "חומת מגן". כל השרים תמכו בהחלטה מלבד שניים שנמנעו: מתן וילנאי ושמעון פרס. בשנת 2011 התגלה שון גיטלמן ככישרון צעיר ומבטיח בתכנית הטלוויזיה "בית ספר למוסיקה". באותה שנה נפרד שמעון פרס מרעייתו סוניה שהלכה לעולמה בגיל 87. בשנה שעברה פגש גיטלמן את פרס כשהופיע עם ילדי "בית ספר למוסיקה" במשכן נשיאי ישראל בירושלים ביום העצמאות.

שון גיטלמן ביקש לברך את הנשיא פרס עם השיר שכתב והקדיש לו, "שיר הברכות".

שירו של שון גיטלמן
שירו של שון גיטלמן | צילום:

עדי חג'בי - בת 8, שדרות

עדי חג'בי (צילום: עדי חגבי)
עדי חג'בי | צילום: עדי חגבי

עדי חג'בי נולדה בשנת 2005, השנה בה מונה פרס כמשנה לראש הממשלה אריאל שרון וסייע לו בביצוע תכנית ההתנתקות. מאוחר יותר באותה שנה, סיים פרס את כהונתו השלישית כיושב ראש מפלגת העבודה. בסוף החודש הוא עתיד לסגור את שנתו השישית במשכן הנשיא בירושלים, ואילו חג'בי בת ה-8 תסיים באותם ימים את שנתה השלישית בבית הספר מדעים תורני אמי"ת בשדרות.

עדי חג'בי, נציגת הילדים בעשור הראשון לחייהם, כתבה את השיר "שמעון פרס בילדותו".

שירה של עדי חג'בי
שירה של עדי חג'בי | צילום:

בהכנת הפרויקט השתתפו נעמה חן וטל מילר