אין תמונה
שמוליק קראוס ז"ל

הלווייתו של הזמר והמוזיקאי שמוליק קראוס ז"ל, שהלך אמש בעולמו, תיערך בצהריים בבית העלמין ירקון. ג'וזי כץ, אשתו לשעבר של היוצר המוערך סיפרה הבוקר בראיון לגל"צ על השותפות המקצועית והאישית עם קראוס.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"קשה לי מאוד לשתף ברגשות שלי כרגע", אמרה כץ בקול שבור. "חלק גדול מהחיים שלי הייתי עם שמוליק, למעלה מ-20 שנה. עשינו ביחד. דרך ארוכה - אישית ומקצועית. הוא אב לילדים שלי והיה איש מוכשר. צר לי מאוד על מותו ועצוב לי".

מותו של המוזיקאי שמוליק קראוס שנפטר אמש בגיל 77 נגע ביוצרים, מוזיקאים ומלחינים ישראלים רבים שעבדו איתו או הושפעו משיריו ואהבו אותם. הם ציינו את התפקיד החשוב שהיה לו בייסוד הרוק הישראלי, ובמעבר מהמוזיקה הישראלית הישנה אל הרוקנרול של שנות ה-60.

"סלל את הדרך לרוק הישראלי"

 

קראוס עם ג'וזי כץ (צילום: צילום עטיפת האלבום)
קראוס וכץ: "דרך ארוכה - אישית ומקצועית" | צילום: צילום עטיפת האלבום

הזמר והיוצר אביב גפן כתב בחשבון הטוויטר שלו: "שמוליק קראוס היה יוצר דגול שהשאיר בי את שיריו בהרבה פרקים בחיי, יהי זיכרו ברוך, או כמו שהוא אמר: "שיבה זרקה במלך".

המתופף מאיר ישראל כתב בחשבון הפייסבוק שלו כי יחד עם אריק איינשטיין, שמוליק קראוס סלל את הדרך לרוק הישראלי: "היוצר עם הגיטרה, שמוליק קראוס, נפטר. קראוס הוא אחד היוצרים החשובים במוסיקה הישראלית".

מי שיצר יחד עם קראוס במשך שנים ארוכות, המוזיקאי אילן וירצברג, סיפר על היחסים המיוחדים שהיו לשניהם. "עוד לפני שהכרתי אותו באופן אישי, פגשתי בשמוליק כשיצא האלבום הראשון של 'החלונות הגבוהים'", אמר. "בתור נער שגדל על המוזיקה הבריטית ולא היה מקורב כל כך למוזיקה הישראלית - היה ביצירה שלהם פרץ רעננות שהיה חביב עליי מאוד", הוסיף, וסיפר כי הקשר ביניהם נוצר לאחר ששלח וירצברג את השיר "אמא, תני לי להחליט" לפסטיבל הילדים בשנת 1977.

"המוזיקה שלו - נכס למדינה"

אין תמונה
עבד עם קראוס שנים ארוכות. דורי בן זאב

דורי בן זאב, שעבר שנים ארוכות עם קראוס, אמר כי הוא פירק את המוקש הגדול ביותר של המוזיקה הישראלית. "הוא הצעיד אותנו בשנות ה-60 מהמוזיקה הישנה לרוקנרול, הוא בעט במוזיקה הישנה והתחיל אמירה נוקבת, מוזיקה חוצפנית, מוזיקה עמוקה וחסרת פחדים", אמר. "הוא היה גם מלאך וגם שטן".

לדברי בן זאב, "שמוליק ידע להתחבב על הרבה מאוד אנשים, וכשהוא רצה הוא היה קסם של אדם. המוזיקה שלו, מאז החלונות הגבוהים ועד הסוף, דרך החיים שלו, כל הצמתים שהוא היה בהם - הם נכס של כל המדינה ואנחנו מצדיעים לו על כך".

הזמר והנגן עילי בוטנר סיפר על העבודה המשותפת. "אני עצוב מאוד", אמר. "הגעתי לשמוליק כשהייתי בן 17, הוא הראשון שנתן לי הזדמנות. הוא ליווה אותי מתחילת דרכי המוזיקלית ופתח לי את הדלת לעולם המוזיקה הישראלית. קראוס ליווה אותי ואת המשפחה בתקופות לא פשוטות בחיים. זו אבידה גדולה ברמה האישית וגם לעולם המוזיקה הישראלית בכלל".

האזינו לשיר "איך שגלגל מסתובב"

המוסיקאי מתי כספי הופתע כששמע על מותו. "עצם הידיעה על מותו היא הלם עבורי, למרות שידעתי שמצבו הרפואי לא טוב", אמר. "היו זמנים שהייתי איתו בקשר בהזדמנויות שונות בחיינו. מבעד לנפש המיוסרת שלו הסתתר אדם רגיש ועדין. הוא כתב דברים כל כך נפלאים שיישארו בתרבות הישראלית לעד".

שרת התרבות לימור לבנת מיהרה לפרסם הודעת אבל: "שמוליק קראוס היה מוזיקאי יוצר וזמר ענק וחתום על כמה מהקלאסיקות בזמר העברי. קראוס עיצב בשיריו חלקים חשובים של פס הקול של המדינה. אין ספק כי מותו הוא אבדה גדולה למוסיקה ולתרבות הישראלית".