פוסט הפרידה שכתבה נטלי פורטמן (צילום: AP, חדשות)
עמוס עוז, ארכיון | צילום: AP, חדשות

"מה היית עושה אילו השכן מעבר לכביש היה מתיישב במרפסת עם ילדו הקטן על ברכיו ומתחיל לירות לעבר חדר הילדים שלך עם מכונת ירייה? מה היית עושה אילו השכן מעבר לכביש היה חופר מנהרה מחדר הילדים בביתו לחדר הילדים בביתך על מנת לפוצץ את ביתך או לחטוף את ילדיך?" - בשתי שאלות יוצאות דופן אלו בחר הסופר הישראלי עמוס עוז לפתוח ריאיון שהעניק לדויטשה-ולה בגרמניה על רקע מבצע "צוק איתן" והביקורת הבינלאומית הרבה המופנית כלפי ישראל.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

הסופר, שלא פעם נהג לבקר את המדיניות הישראלית, מיישר קו עם קברניטי המדינה ומדגיש כי הוא תומך ללא סייג במטרה המוצהרת של המבצע - איתור והשמדה של מנהרות התקיפה של חמאס, כמו גם פגיעה נקודתית במטרות הארגון. עוז, שאמר את הדברים עוד לפני הפרת הפסקת האש על ידי חמאס וחטיפת החייל הישראלי, הדגיש גם כי ייתכן שהמתקפה הישראלית מופרזת, אך שהיא משרתת את החמאס.

"זו האסטרטגיה של החמאס", הוא מסביר, "זו הסיבה שבגללה נמצאת ישראל במצב שבו היא יכולה רק להפסיד: ככל שלישראל יהיו יותר אבידות, כך מרוויח החמאס. ככל שיהיו יותר אבידות בקרב האוכלוסייה האזרחית הפלסטינית - כך מרוויח החמאס גם כן".

המראיין הגרמני מנסה להקשות על הסופר הישראלי ושואל אותו האם לדעתו ניתן להגדיר את הפעולה הישראלית מוגבלת. על כך הוא עונה: "אני לא חושב שיש בידי את המידע המדויק על המתרחש בשטח, אך אם לשפוט על פי המטרות שנפגעו בעזה, אני חושב שלפחות בכמה נקודות הפעולה הישראלית הייתה מופרזת. מוצדקת אך מופרזת".

"באמנת חמאס מצווה כל מוסלמי להרוג כל יהודי בעולם"

עוז פורס במהלך הריאיון את עמדתו לגבי פתרון הסכסוך, לפיו על ישראל לאמץ לחיקה את אבו-מאזן, לקבל את פתרון שתי המדינות ולאפשר לציבור בעזה לראות את הרשות הפלסטינית משגשגת, דבר שלטענתו יגרום להתקוממות נגד ארגון הטרור העזתי. "אני לא יודע כמה זמן זה ייקח, אבל זה נועד לקרות. האזרחים בעזה יקנאו בשגשוג של אחיהם בגדה המערבית", טען הסופר.

"אני מאמין שמרבית הפלסטינים לא מאוהבים בישראל, אבל מוכנים לקבל בחריקת שיניים שהיהודים בישראל לא הולכים לשום מקום. בדיוק כפי שמרבית הציבור בישראל, בלי רצון ובחריקת שיניים, מקבלים את הרעיון שהפלסטינים כאן כדי להישאר", אמר עוז שטען כי יש לחזק את ההנהגה הפלסטינית על מנת שהדבר אכן יתממש.

"הבוקר קראתי את אמנת חמאס, שבה נכתב שהנביא מורה לכל מוסלמי להרוג כל יהודי בעולם. היא מצטטת את הפרוטוקולים של זקני ציון, הטוענים כי היהודים שולטים בעולם באמצעות האומות המאוחדות, שהיהודים אחראים לשתי מלחמות העולם ושהעולם כולו נשלט על ידי כסף יהודי", אומר עוז. "לכן אני לא רואה כל סיבה להשוואה בין ישראל לבין חמאס. הייתי איש של פשרה כל חיי, אבל אפילו איש של פשרה לא יכול לחשוב שהארגון מתכוון רק לחצי מהדברים, 'אולי ישראל תתקיים רק בימי שני, רביעי ושישי'".

עוז מספר כי עבר לאחרונה שלושה ניתוחים ונאלץ להתאושש בביתו בין אזעקה אחת לשנייה, ושהייה לא מעטה במרחב המוגן. "חייתי חיים ארוכים והייתי בעצמי פעמיים בשדה הקרב, אז זה מפחיד רק כשאני חושב על נכדיי", הוא אומר. לדבריו, הוא מייחל ליום שבו ישראל תוסר מכותרות העיתונים ברחבי העולם, ובמקום לכבוש תככב בתחומי הספרות, האמנות, המוזיקה והאדריכלות. "זה החלום שלי לעתיד".

קצין צה"ל בשבי חמאס - הסיקור המלא:

הקצין שנהרג ספד ב-2007 לחברו: "לוויות – בזבוז זמן"

המתווך בעסקת שליט: "בחמאס תכננו מראש להפתיע עם מתאבד ולחטוף חייל"

פורסמו שמות ההרוגים בתקרית ברפיח

קרי: "חמאס חייב לשחרר את השבוי"

אבי החייל שנשבה: "בטוחים שצה"ל יהפוך כל אבן"

חמאס מכחיש: "לא חטפנו את החייל"

שכנים וחברים בבית משפחת גולדין: "הם חזקים"

נועם שליט לחדשות 2 Online: "מרגישים רע מאוד, כמו כל המדינה"

סג"מ הדר גולדין בריאיון לפני כשנה: "גדלתי על אהבת העם והארץ"

גורם מדיני: "התגובה לחטיפת הקצין תהיה קשה"

חשש: קצין צה"ל נפל בשבי חמאס; שני חיילים נהרגו