כרגיל, מצטנעת. נעמי פולני, ארכיון (צילום: פלאש 90, משה שי)
כרגיל, מצטנעת. נעמי פולני, ארכיון | צילום: פלאש 90, משה שי

סטטוס אחד בפייסבוק ריגש מאות אנשים, בניסיון לסייע לרווחתה של הבמאית נעמי פולני, המזוהה בעיקר כמייסדת להקת "התרנגולים". פולני, בת 86, מתקיימת בשנים האחרונות מדמי הביטוח הלאומי בלבד, בסך 2,000 שקלים לחודש בלבד.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

לפני כשלוש שנים היא נהנתה מתמיכה כספית חד פעמית שהגיעה בזכות מכירת הכרטיסים למופע המחווה שנערך לה במלאת 50 ללהקת התרנגולים. אולם גם כספי התרומה אזלו, ופולני חיה בדוחק.

"אם תשאלו אותה אם היא צריכה כסף, היא תגיד לכם שיש הרבה אמנים שזקוקים לעזרה", סיפרה לחדשות 2 Online מקורבת לפולני. "היא צנועה, לכן היא מנמיכה את עצמה. אבל חייבים להציל אותה מהמצב הזה, כל עוד אפשר. זה לא מגיע לה".

ואכן פולני מסרבת - בחביבותה הידועה - לשוחח על מצבה הכלכלי ולפנות לעזרה. "יש לי הרבה חברים שעוזרים לי", אמרה לחדשות 2 Online, "הם ממש סעד לי. אבל אני לא מעוניינת לעסוק בזה, למדינה יש הרבה מטלות אחרות".

"אם היא תחכה לעזרה כללית של המדינה לכל האמנים, היא תצטרך להמתין כמה וכמה שנים טובות", הוסיפה חברתה של פולני. "אבל אין זמן עכשיו. הכי חשוב כרגע, לפני הכל, שיעזרו לה להתקיים".

"קוראים לשרי החינוך והתרבות למצוא פתרון למצב"

סטטוס שפורסם בפייסבוק על ידי הפזמונאית רוני ערן והגולש אריאל אריאב, והופץ בעמוד "סטטוסים מצייצים", קרא לשר החינוך שי פירון ושרת התרבות לימור לבנת למצוא פתרון למצב הקיים. "למדינה יש חובה מוסרית כלפי אנשים שתרומתם משמעותית כל כך לתרבותה", כתב אריאב בסטטוס שלו. "אנו מביאים עובדה זו לידיעתכם כדי לסייע לנעמי פולני לחיות בכבוד את השנים הבאות".

ערן ואריאב אף פנו לקהל הרחב וכתבו: "אמנים ויוצרים שעבדו איתה ונהנו מכשרונה, כל שוחרי יצירתה - עזרו לנו לעזור לה וחשוב לעשות את זה מהר".