חשבנו, הימרנו, החזקנו אצבעות - אבל ניאלץ להמתין אולי לטקס האוסקר הבא. המועמד הישראלי לפרס היוקרתי, "ואלס עם באשיר", הפסיד הלילה את פרס הסרט הזר הטוב ביותר ולא היה לנציג הישראלי הראשון שגורף את הפסלון המוזהב. הסרט היפני "אוקוריביטו" (פרידות) לוקח את פסלון הזהב, אותו סרט שלפי מסמך שנחשף אתמול פורסם כי הוא הזוכה.

סרט האנימציה התיעודי בבימויו של ארי פולמן הצטרף לרשימה של תשעה סרטים ישראליים אחרים שכמעט ועשו זאת, אך נאלצו לחזור ארצה בידיים ריקות. בשנה שעברה היה זה הסרט "בופור", בכיכובו של אושרי כהן, שהפסיד ברגע המכריע לסרט אוסטרי.

ליצירתו של פולמן היו שותפים המאייר דוד פולונסקי ובמאי האנימציה יוני גודמן. במשך ארבע שנים הם עמלו על הסרט שנעשה בשיתוף פעולה ישראלי-גרמני-צרפתי ומתאר את חוויותיו של פולמן כלוחם צה"ל בזמן מלחמת לבנון הראשונה, כאשר עיקר העלילה עוסקת בטבח בסברה ושתילה.

מלבד פרס אופיר הישראלי לסרט הטוב ביותר, גרף "ואלס עם באשיר" גם פרסים בינלאומיים מכובדים. בינואר 2009 זכה בגלובוס הזהב לסרט הזר הטוב ביותר, וחודש לאחר מכן גם בפרס הסרט התיעודי הטוב ביותר מטעם איגוד הבמאים האמריקני.

8 פרסים ל"נער החידות ממומביי"

אוסקר? אולי בפעם הבאה (צילום: רויטרס)
אולי בפעם הבאה | צילום: רויטרס

המנצח הגדול ביותר בטקס הנוצץ הוא הסרט ההודי "נער החידות ממומביי" שזכה בסרט הטוב ביותר וגרף שמונה פרסים בינם פרס על התסריט המעובד, צילום, עריכה, סאונד, נעימה מקורית ושיר הנושא. דני בויל, במאי הסרט זכה בפרס הבימוי. "נער החידות ממומביי" יתמודד גם על פרס הסרט הטוב ביותר שיוכרז בסוף הטקס.

קייט וינסלט היא השחקנית הטובה ביותר על תפקידה בסרט "נער קריאה", ושון פן זכה בקטגוריית השחקן הטוב ביותר בסרט "מילק". השחקנית פנלופה קרוז זכתה בקטגוריית שחקנית המשנה על תפקידה בסרטו של וודי אלן "ויקי קריסטינה ברצלונה". 13 חודשים אחרי שמת, זכה השחקן הית' לדג'ר בקטגוריית שחקן המשנה על תפקידו בסרט "האביר האפל". הוריו של לדג'ר ואחותו עלו לבמה לקבל את הפרס במקומו.