אף מוזיקאי בישראל לא כתב אלבום שלם על זוגיות ופרידה, עד שהגיע שלום חנוך עם "חתונה לבנה". באלבומו השני מ-1981 היה חנוך למוזיקאי הראשון שהוציא טקסטים אישיים, אינטימיים וחשופים על הזוגיות שלו - כשבמקביל הוא ואשתו אז, ליהי, התגרשו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"אני כותב על הזמן דברים שנוגעים בחיים שלי. את האמת אמת ממילא הרי אני לא כותב", הוא אומר. החתונה שלו, הוא מספר, הייתה צנועה יחסית. "אני לא אוהב מוסדות, אני לא אוהב ממסד, אני לא אוהב מסגרות, אני לא אוהב מסורת. לא אוהב".

"חתונה לבנה" היה אחד הפרויקטים המוזיקליים הכי שאפתניים שנוצרו עד אז. כשהוא יצא, היה לאחר הכישלונות המהדהדים במוזיקה. היום, יותר משלושים שנה אחרי, הוא נחשב לאלבום מהפכני, ששינה את הרוק בישראל. שלום חנוך יחזור ל"חתונה לבנה" ב-30 במאי, במופע בהיכל מצדה, ויארח את אביב גפן, היהודים, הדג נחש ושלומי שבן.

"כישלון מפואר מאוד"

"כישלון מפואר מאוד". אביב גפן (צילום: חדשות 2)
"כישלון מפואר מאוד". אביב גפן | צילום: חדשות 2

"חתונה לבנה, לא רק בשבילי ובשביל הדור שלי ובכלל בשביל מוזיקאים, זה סוג של סמל לדרך של אמן ולאומץ של אמן", אומר שלומי שבן. "בעיניי זה היה כישלון מאוד מפואר, כי היום זה דיסק אחד החשובים שיצאו בישראל אי פעם", מוסיף אביב גפן. "הוא לא פחד ללכת לפני המחנה וללכת גם למקומות שהם מקדימים את זמנם", אומר יאיא כהן אהרונוב מהדג נחש. "זה באמת אופיים של המנהיגים המוזיקליים שלנו".

"זה היה קשה מאוד", מספר חנוך על הפקת האלבום. "כלכלית גם היה קשה ואני התאפקתי, לא אמרתי כלום. במשך השנים הדברים האלה עשו את הדרך". חנוך, שממשיך להופיע כל הזמן, אומר כי עם השנים ההופעות רק נעשות קלות יותר עבורו ודוחה את הטענה כי הגיל נותן את אותותיו.

"לחשוב על הופעה אחרונה? למה לי?

"זה שמתקרחים זה אותותיו. זה שהעפעפיים נופלים זה אותותיו. כל היתר - אין דבר כזה", הוא מתעקש. הילדים מלהקת כוורת, שכוכבם דרך בתחילת שנות השבעים, במקביל לעלייתו של הרוק-סטאר הצעיר שלום חנוך, הודיעו על האיחוד האחרון בהחלט שלהם בקיץ הזה והקהל הגיב בטירוף. כשחנוך נשאל האם גם הוא חושב על הפעם האחרונה שיופיע, הוא לא מבין על מה מדובר. "הופעה אחרונה? איך אני אחשוב על זה? למה לי?", הוא שואל.

"מחכים למשיח", השיר הכל-כך אקטואלי לימים אלה, היה נבואת הזעם הפוליטית האחרונה שכתב שלום חנוך. זה היה באמצע שנות השמונים. שלושה עשורים אחרי משיח, הזעם על המצב במדינה גרם לחנוך לחזור ולכתוב שירים עם אמירה פוליטית נוקבת. אמירה פוליטית מעניינת את חנוך, אבל מעל הכל חשוב לו להמשיך את מה שהתחיל ב"חתונה לבנה" - לעשות רוקנרול.