המשורר חיים חפר שהלך אתמול לעולמו, הובא הערב למנוחות בבית העלמין בכפר האמנים עין הוד. עשרות בני אדם השתתפו בפרידה מחתן פרס ישראל ואחד האמנים הגדולים שידעה המדינה. הנוכחים הביעו מורת רוח מהעובדה שהממשלה שלא שלחה נציג רשמי להלוויה. בחדשות 2 באינטרנט העברנו בשידור ישיר מטקס ההלוויה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"היה לי מזל להיות חבר שלו, כל יום שישי כבר כמה שנים לשתות איתו קפה בצהריים", ספד בהלוויה חברו של חפר, איש העסקים סטף ורטהיימר. "אחרי שהוא קיבל את פרס ישראל החלטנו שאנחנו שותים משהו והולכים לישון. מה שהוא תמיד אמר היה שלא צריך לחכות למשיח - אלא אמר: אתם המשיח, תתחילו לעבוד". 

לאחר מכן ספדה בתו של חפר, מימי. "זכיתי באבא מיוחד ונכדיך בסבא מקסים", אמרה. "תמיד תהיה איתנו, תמיד ארגיש עטופה באהבה שלך. אתה בעין הוד - כמו שרצית, וכולם באו לומר שתישאר לעד בלבנו".

לאורך הבוקר הוצב ארונו של חפר בתיאטרון הקאמרי. ראש עיריית תל אביב יפו, רון חולדאי, נאם בטקס וסיפר על זכרונותיו מחפר. "הוא סיפר לי כיצד נגמל משתייה - הלך לרופא אחד, שהתיר לו לשתות כוסית אחת, ולרופא נוסף, שהתיר גם הוא רק כוסית, ולמחרת הגיע אליי למשרד עם בקבוק ג'וני ווקר. זה היה חיים חפר", סיפר חולדאי.

"הוא ביקש שיכתבו על קברו - הלך בדרך כל ארץ. 'באמת הלכתי בכל דרך בארץ הזו', הוא הסביר לי והוסיף בחיוך, 'ואני באמת אוהב את הארץ הזו'. היום מגיע המאהב הגדול של הארץ הזו אל קרבה".

קברו של חפר (öéìåí: חדשות 2)
קברו של חפר | öéìåí: חדשות 2

"מאחרוני דור הנפילים"

אמש, עם הוודע דבר מותו, החלו להספיד את חפר פזמונאים, שחקנים ואפילו פוליטיקאים, שהגדירו את חתן פרס ישראל שהלך לעולמו: "מאחרוני דור הנפילים".

הזמר אריק אינשטיין אמר: "זה מאוד מאוד מצער, אבל הירושה שהוא הוריש לנו היא אדירה ונהדרת. מה נגיד? הוא ליווה את חיינו ואת רובנו מהלהקות הצבאיות, דרך כל הקריירות האישיות. אלפי שירים באמת יוצאים מהכלל".

השחקן שייקה לוי מהרכב "הגששים", שאת יצירותיו של חפר ביצע כשהיה חבר בלהקת "התרנגולים" אמר כי "חפר לא היה אבן דרך בתרבות הישראלית, אלא חלק מההוויה הישראלית השלמה. היו הרבה משוררים גדולים אך הוא הצליח לתפוס את הישראליות ממש חזק. הדברים שכתב נגעו באישית, יותר מאחרים".