רגע אחרי שיצא כמנצח מבית האח הגדול האוסטרלי, הפתיע בנג'מין נוריס את צופי התוכנית כשהציע בשידור חי נישואין לבן זוגו. "לקחתי איתי משהו לתוך הבית", אמר בנג'מין בהתייחסו לטבעת שהחזיק בכיסו, "ואם הייתי מודח ביום הראשון, אם היו אומרים לי שאני לא שווה כלום, זה מה שהייתי עושה", הוסיף, ירד על ברכיו וביקש מבן זוגו להינשא לו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

הצעת הנישואין הזאת מתרחשת בשידור חי, עם רייטינג שיא ונכנסת כמעט לכל סלון, במדינה שאמנם מכירה בזוגות חד-מיניים, אבל לא מאפשרת להם להינשא. נוריס, כזוכה הגדול, הופך למרואיין מבוקש, והצעת הנישואין היא הנושא החם כמעט בכל ריאיון. הסיפור של נוריס מניע מהלך פוליטי שנועד לזרז חקיקה בנושא. הדוגמה של נוריס אינה הפעם הראשונה שבה משתתף באח הגדול משפיע על השיח ומשנה מציאות.

באנגליה הייתה זו נדיה אלמידה, טרנסקסואלית, שהגיעה למקום הראשון ועוררה דיונים סוערים בנושא. באיטליה היה זה פרדי בריצה, בן למיעוט הצועני, שניצח, למרות שסקר שנערך במדינה באותה תקופה הראה ב-70% מהאיטלקים תומכים בגירוש מהגרים.

זוכה האח הגדול האוסטרלי ובן זוגו (צילום: צילום מסך)
זוכה האח הגדול האוסטרלי ובן זוגו | צילום: צילום מסך

"כל המדינה תתעסק בך"

תוכניות מציאות בכלל, והתוכנית 'האח הגדול' באופן ספציפי, מביאות אל הפריים טיים אנשים שבדרך כלל אנחנו לא רואים בפריים טיים שלנו", אומר ד"ר מוטי נייגר, דיקן ביה"ס לתקשורת, המכללה האקדמית נתניה. "האנשים הללו זוכים לזמן מסך, דרכו אפשר לקדם אג'נדות, דרכו אפשר להביע אג'נדות חברתיות או פוליטיות".

ובישראל, במהלך ארבע עונות שידור התוכנית, נדמה שלא הייתה אג'נדה שלא צפה ושינתה את הדרך שבה אנחנו מתייחסים אליה. אשכנזים נגד מזרחים, דרך הכיבוש, זכויות ההומוסקסואלים או הערבים ואפילו שילובם של בעלי מוגבלויות. "אתה הולך ברחוב היום, אז כבר לא רואים בחור עיוור עם כלב נחייה, עם כל הפחדים והסטיגמות שיוצאים לאנשים על עיוור", אומר איתם ישראלי, שהשתתף באח הגדול. "רואים את איתם מהאח הגדול, כי הם זכו לראות בטלוויזיה בחור, ולהכיר את האופי שלו ואת ההתנהגות והאישיות שלו".

גם מנחה האח הגדול ארז טל מתייחס לסוגיה: "האח הגדול היא תוכנית מאוד נצפית. אם יש לך אג'נדה ואתה מצליח לעורר דיון מעניין, קח בחשבון שהמדינה כולה תתעסק וכל אחד יהיו לו צד באג'נדה שלך, לטוב ולרע, שזה כבר טוב".

בתחילת השבוע הבא תעלה עונה חדשה של האח הגדול בישראל. זהות המתמודדים נשמרת כסוד מדינה, אבל דבר אחד בטוח - הזמן הפנוי וההסגר המוחלט שבו ישהו הדיירים, מבטיחים שנראה הרבה אג'נדות עולות, וגם, איך לא, מגוון טיפוסים, מריבות ומשימות לא שגרתיות.