גם בר התגייסה למאבק
גם בר מתגייסת | צילום:
עשרות זוגות שסיימו הליך פונדקאות בתאילנד ממתינים שהממשלה תנפיק להם דרכונים שבאמצעותם יוכלו להביא את ילידיהם הביתה - לישראל. אך לנוכח הכאוס הפוליטי בתאילנד, הפכה המשימה לכמעט בלתי אפשרית, כשהשלטונות המקומיים לא מנפיקים אשרות יציאה מהמדינה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בימים האחרונים החלה מחאה ברשת, שמפנה אצבע מאשימה לעבר שר הפנים גדעון סער, האיש שמשרדו אמון על הנפקת הדרכונים. לקבוצת הפייסבוק ששמה "עזרו לנו להביא את התינוקות הביתה", הצטרפו בימים האחרונים כ-17 אלף גולשים, ובכוונת העומדים מאחוריה לקיים כבר מחר משמרת מחאה מול ביתו של השר.

אין תמונה
אסי עזר למען הילדים

ההורים המיואשים מקבלים ביממה האחרונה זריקת מרץ גם מעשרות אנשי תקשורת, שחקנים ודוגמנים, שהצטרפו למחאה הגוברת ברשת, והעלו תמונות שלהם כשהם נושאים שלט ועליו שמו של אחד התינוקות הנצורים.

כך לדוגמא התגייסה הדוגמנית בר רפאלי למאבק, והצטלמה עם שלט שעליו הכיתוב "גם אני רוצה לראות את רואי בארץ". בעמוד האינסטגרם שלה ביקשה רפאלי לעזור ככל הניתן להביא את התינוקות הישראלים לארץ. הדוגמנית אף הוסיפה את התיוג: "גדעון סער תתעורר".

מגיש הטלוויזיה אסי עזר העלה תמונה דומה, והוסיף סטטוס שבו עודד את הגולשים להצטלם גם הם עם שלט כדי להגביר את המודעות לתופעה. "תינוקות שזה עתה נולדו בהליך פונדקאות תקועים כבר למעלה מחודש בתאילנד אחרי שמדינת ישראל משום מה מעכבת בכל דרך אפשרית את הליך חזרתם לארץ. מדובר בתינוקות שצריכים לקבל טיפול הולם בקופות חולים בישראל, למה מחכים שם במשרד הפנים?", תהה עזר.

אין תמונה
ליהיא גרינר

השחקנית והמפיקה נועה תשבי שיתפה את אלפי העוקבים אחריה בסיפור האישי של בן דודה, שתקוע יחד עם בן זוגו במדינה כבר שבועות ארוכים. "בני המשפחה שלי, כמו עשרות זוגות חד מיניים נמצאים כרגע בתאילנד עם תינוקות שנולדו לאימהות פונדקאיות מקומיות, אינם מקבלים דרכון ישראלי ואינם יכולים לחזור לארץ", כתבה.

"כולכם יודעים עד כמה אני אוהבת את המדינה, עובדת בשביל המדינה ועם הממשלה בכל הזדמנות שמתאפשרת לי, ולכן חיכיתי כמה שאפשר כדי לתת הזדמנות לנושא הזה להיפתר - אבל מספיק. בכל הבדיקות שעשיתי, נדמה כי אין באמת בעיה אמיתית בהחזרת התינוקות הללו לארץ. התחושה היא פשוט של חלם", הוסיפה תשבי.

אין תמונה
אשת השר, ג'ודי ניר מוזס שלום

בין עשרות המפורסמים שהתגייסו למטרה ניתן למצוא גם את הזמרת נינט טייב, את הדוגמניות אסתי גינזבורג ונטלי דדון, השחקנים מריאנו אידלמן ולי בירן, ואפילו את אשת השר לתשתיות לאומיות - ג'ודי ניר מוזס שלום.

השר סער: מקווה שהקמפיין לא יפגע במאמצים

אל עשרים התינוקות שנמצאים כבר עכשיו בעין הסערה, צפויים להצטרף בחודש הקרוב עוד ארבעים שצפויים להיוולד. בשלב זה לא נראה שיהיה פתרון מהיר לסוגיה, כשממשלת תאילנד הבהירה לאחרונה לישראל כי הפונדקאות אינה מעוגנת בחוק בשטחה וכי ייתכן שהוצאת תינוקות מתאילנד תיחשב כהברחה לא חוקית של בני אדם.

סער תוקף: "טענות מופרכות" (צילום: רויטרס)
סופג את חיצי הביקורת, סער | צילום: רויטרס

בסטטוס שהעלה אתמול שר הפנים גדעון סער לפייסבוק, הוא הביע צער על המצב שבו נמצאים ההורים, והביע תקווה כי יימצא פתרון לסוגיה. "קמפיין מתוקשר של הנושא אינו מתכון לפתרון מהיר יותר ואני מקווה שלא יגרום נזקים למאמצים המתבצעים בנושא", כתב סער, "כך או אחרת, הנחיתי את עובדי משרדי לאשר הנפקת דרכונים לילדים ללא דיחוי ברגע שמשרד החוץ יגיע להסכמה עם רשויות תאילנד".