בעולם המוזיקה, להקות הן מוצר הולך ונעלם. המודל הקבוצתי רווחי פחות וכשכולם רוצים להיות כוכבים, קשה לחבר בין כמה אגואים. לכן המקרה של הדג נחש נדיר למדי. כבר 17 שנים הם ביחד, מקליטים, מופיעים ובעיקר חיים אחד את השני. בריאיון קבוצתי הם מספרים כיצד מפרקים את המתחים הקבוצתיים ומה דעתם על הפוליטיקאים שמינפו את המחאה החברתית - להצלחה בבחירות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

הקהל שבא לאמפי שוני לא הסגיר איזו להקה תעלה לבמה בעוד כמה דקות. ילדים בני חמש על הכתפיים של אמא ואבא, שראו אותם מופיעים עוד כשהם היו סטודנטים. גם הדג נחש כבר לא ילדים, ואת הפרספקטיבה לזמן שעבר הם מקבלים בכלל ממקום אחר. "אתה יכול לראות את הבופה עם הפירות האורגניים וחלב הסויה ולהבין שהתברגנו", הסביר חבר הלהקה גיא מר. "הרוקנרול שלנו הוא כבר עם מטרנה וחיתולים, אבל אנחנו מקבלים את זה באהבה, זה בא עם הגיל".

בין הגראד לקסאם בימי מבצע "עמוד ענן" נולד גם שיתוף פעולה עם חבורת מוזיקאים ערבים מעכו שהגיעו להקליט עם הדג נחש באולפן. גם אחרי 17 שנים של מוסיקה - תמיד יש משהו שקורה בפעם הראשונה. "נגמר היום, לחצנו ידיים ופתאום שמענו סירנה", נזכר הסולן שאנן סטריט. "זו היתה האזעקה הראשונה בתל אביב מאז מלחמת המפרץ. פאדל אמר: 'חבר'ה, אני מצטער על זה', ואני אמרתי לו: 'אני מצטער על זה'".

הדג נחש (צילום: חדשות 2)
הדג נחש | צילום: חדשות 2

הרבה שיאים היו להם לאורך הקריירה, גרוב ותוכחה שרלוונטיים שוב ושוב, ניסיון סיזיפי לפקוח לכולנו את העיניים עם היפ הופ מרגיז ומדויק. כמה צפוי שהרגע הכי גדול שלהם, בו העשייה קיבלה משמעות אמיתית מבחינתם, היה בקיץ המיוזע ההוא לפני שנתיים, בו ההמונים צעקו ברחובות את מה שהדג נחש דקלמו מהביט הראשון. חבר הלהקה שלומי אלון סיפר כי "הרבה אנשים פנו אלינו ואמרו שהשירים שלנו הם משהו שהלך איתם במחאה הזו והם מייצגים את הרוח של הדבר הזה".

"במחאה היו הרבה שלטים שציטטו שירים שלנו, זה היה מאד חזק", הוסיף דודוש קלמס. "תמיד שואלים אותנו אם השירים שלנו יכולים לגרום לשינוי", ציין יאיא כהן אהרונוב, "אתה לא חושב על זה שאתה יכול לשנות. אבל אולי פתחנו לאנשים משהו במוח, וזה נותן דלק".

"אנחנו מצטיינים בלא להסתכל למציאות בעיניים"
חברי הדג נחש לא אדישים גם לפוליטיקה העכשווית, ויש להם מה לומר על הבחירות האחרונות והממשלה שקמה אחריהן. "הבחירות הוכיחו שאנשים רוצים משהו חדש, אם הם קיבלו או לא קיבלו אותו זה כבר משהו אחר", עקץ סטריט. "הופתענו מההצלחה של יש עתיד בבחירות, אבל לא נופתע ממה שיקרה ליאיר לפיד בבחירות הבאות. כל כמה זמן יש מפלגה כזאת, כל פעם משהו שאומר: 'אל תבחר בזה או בזה, תבחר משהו חדש, כי יש לו רייטינג כרגע'. אנחנו מצטיינים בלא להסתכל למציאות בעיניים".

הסולן שאנן סטריט (צילום: חדשות 2)
הסולן שאנן סטריט | צילום: חדשות 2

הם לא רצו שנלווה אותם, וסירבו שנתעד. נדיר לפגוש להקה שלא משתעבדת לתקשורת וליחסי הציבור כשיש לה תקליט חדש. גם הקטעים שבכל זאת צולמו היו קשים להם. כשאתה כל כך פופולרי וכל ההופעות שלך מלאות קהל, גם את הסגידה לפלייליסט אפשר להרפות, אבל לא בהכל.

כמו שמתחזקים זוגיות, הדג נחש מתחזקים שישיות כבר 17 שנה. "הגענו למקום שצף קצת יותר מדי חרא", מודה קלמס. "החלטנו שצריך לטפל בעצמנו, אז הלכנו למישהי ומאז אנחנו אצלה וזה מאוד כיף". אלון מציין כי "בהיסטוריית הרוקנרול, הסיבות לפירוק להקות קשורות בדרך כלל ביחסי אנוש. אני חושב ש(טפו טפו טפו) זה משהו שמנצח לנו".

הם לא התכוונו להפוך ללהקה ותיקה כל כך, אבל לא מזמן הם הבינו שזה בעצם מה שיעשו כשיהיו גדולים. אחרי שחזו את המחאה החברתית שנים מראש למרות שלנו לקח קצת זמן להתעורר, כדאי לשמוע מה התכניות שלהם לעתיד: "נורא רצינו באלבום הזה, ואנחנו מקווים שזה יקרה באלבום הבא, לארח אמנים מאירן או מסוריה, אבל השטח לא הבשיל לכך. זה משהו שאנחנו מאוד רוצים לעשות".