כבר שנים שנדב אבקסיס עושה סטאנד אפ. הוא הביא לבמה כמעט את כל החיים שלו: את הילדות בחצור הגלילית, את החיים עם שמונה אחים ואחיות, את המשפחה המרוקנית - רק דבר אחד הוא לא סיפר לקהל עד עכשיו. "היום אני צוחק על זה, אבל זה לא פשוט. זה לא פשוט להיות הומו", אומר אבקסיס לקהל שהגיע למופע שלו. "כל שבוע מסיבות, לקנות בגדים, לתחזק את עצמך - זה הוצאות".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בתחילת דרכו, אבקסיס היה פאנליסט קבוע בתכניתו של דידי הררי ב"רדיו ללא הפסקה". הוא עשה חיקוים, החליף אין סוף דמויות, אבל דמות אחת - או יותר נכון הבן שלה, הייתה בשבילו סוג של דמות כיסוי. "כל הדברים, כל מה שאני עברתי, סיפרתי את זה בתור סולטנה על הבן של סולטנה", מעיד אבקסיס. "אם הייתי יוצא למועדון, בבוקר הייתי מספר על יוסי 'הבן'. דידי היה אחד האנשים שנתנו לי את הביטחון, באמת ללכת עם זה עד הסוף".

לפני שנה, בגיל 42, אחרי שנים של חיים בסתר הוא בחר לצאת מהארון דווקא לעיני המצלמות. "ההורים היו המחסום שלי לקהל", מציין אבקסיס. "רציתי קודם כל שהם יקבלו את זה והפחד שלהם היה 'מה יגידו'. כל פעם באתי אליהם, דיברתי והם התרככו לאט לאט. אחרי שהם התרככו הם לקחו את זה כבר יותר טוב".

אבקסיס מגלם את סולטנה (צילום: חדשות 2)
אבקסיס מגלם את סולטנה | צילום: חדשות 2

"המופע עצמו הוא יציאה מהארון"

פגישה מקרית ברחוב עם מירה, ידידתו מהעבר, הביאה אותם לחידוש הקשר, ולהחלטה להביא לעולם את שירה. "לא יכולתי היום לדבר על שירה בלי לדבר על זה שאני הומו", מדגיש הסטנדאפיסט. "הכל מתחבר לי ביחד, כל המופע עצמו הוא מופע יציאה מהארון".

בין טיול בפארק עם שירה לעוד הופעה, הוא מקפיד להיפגש עם בני נוער שיש לו עמם לא מעט מן המשותף. את הפגישות הוא מכנה "שיחות העצמה". "בסופו של דבר אני חושב שהכיף בחיים זה להגיע מהמקום הזה הכי הכי נמוך, למקום גובה, להגיד עשיתי כברת דרך משמעותית בחיים שלי והגעתי לאן שהגעתי בזכות עצמי", טוען אבקסיס.

"לא יכולתי לדבר על שירה" (צילום: חדשות 2)
"לא יכולתי לדבר על שירה" | צילום: חדשות 2

"הומו זה לא מקצוע, זה החיים שלי"

אחרי שיחות המוטיבציה, כשמגיע שלב השאלות, את בני הנוער מעניין בעיקר דבר אחד. "למה לקחת את הזמן עם היציאה מהארון?", שואל אחד הנערים. אבקסיס עונה לו: "יצאתי פחדן. הייתי פחדן. אני באתי מבית דתי, למדתי שש שנים בפנימייה שהיא ישיבה תיכונית. ההורים שלי דתיים ואבא שלי עובד בחברה קדישא. אני מודה שאני מרגיש שהייתי צריך לעשות את זה הרבה לפני. זו לא טעות לעשות את זה עכשיו, יכולתי לפני ואולי לא הייתי מוכן כמו שאני מוכן היום".

אז אמנם לקחו לו יותר מ-20 שנים להיפתח ולהיחשף מול הקהל שלו, אבל נדב אבקסיס יודע שהוא עשה זאת בדיוק בזמן שהיה נכון בשבילו. "הומו זה לא מקצוע, זה החיים שלי", הוא אומר. "המקצוע שלי זה לכתוב, זה להצחיק, זה להופיע - על הדרך אני הומו, אני מרוקאי וגם גרתי בחצור. אני יודע מי אני והקהל יודע מי אני".